Naga MarketsAkcje Budimexu i WIG-Budownictwo szaleją. 40% wzrostów w dwa miesiąceOstatnie 2 miesiące to zdecydowana poprawa nastrojów w sektorze budowlanym. Akcje spółki Budimex zyskują od październikowych dołków ponad 40%, a indeks sektorowy WIG-BUDOW (Budownictwo) umacnia się o ponad 20%. Które spółki z branży budowlanej radzą sobie najlepiej i z czym to jest związane? Co warto wiedzieć o Budimexie i czy trend jaki ta spółka obrała już się wyczerpał, czy jeszcze może potrwać długie miesiące? Spoglądając na dane makroekonomiczne nie widzimy aż takiej poprawy elementów związanych z branżą, co zatem powoduje, że spółki zyskują? Na powyższe pytania w najnowszym przeglądzie GPW odpowiada Marcin Tuszkiewicz ze Squaber.com.


Akcje Budimexu testują najwyższe poziomy od maja 2018 roku. Opór zatrzyma wzrosty?

Jak zauważa Marcin Tuszkiewicz, akcje Budimexu mogą w ostatnich dwóch miesiącach poszczycić się najsilniejszą dynamiką wzrostów w sektorze budowlanym, zyskując w tym czasie 40%. Aprecjacja od początku roku przekracza natomiast 50% i inwestorzy zadają sobie pytanie, czy rajd wzrostowy może się jeszcze rozszerzyć?

Te artykuły również Cię zainteresują

Notowania polskiego dewelopera podeszły pod poziom 175 złotych i testują lukę spadkową z maja ubiegłego roku, która pokrywa się również z ważną strefą wyznaczaną na dołkach z listopada 2017. Budimex znalazł się więc na istotnym oporze, którego pokonanie może być bardzo trudne. Z drugiej strony jeżeli nastąpi pozwoliłoby podejść w okolice szczytów w przedziale 220-230 zł zaznaczonych na wykresie kolorem żółtym. Od strony technicznej Budimex może mieć jeszcze trochę miejsca do wzrostów, jednak dołki z lutego i maja stanowią odrębną, silną strefę oporu:

akcje budimexu rosną o 40
Budimex zarabia w dwa miesiące 40%. Czy akcje będą dalej rosły?

W sektorze budowlanym Budimex ma niezaprzeczalnie największą poduszkę bezpieczeństwa. Poduszka ta umożliwia wykorzystanie okres lekkiego spowolnienia w budowlance, czy też zwiększonego ryzyka. Scenariusz ten już się ziścił i inwestorzy zadają sobie teraz pytanie, co dalej? Pierwotny cel dla sygnału wzrostowego wygenerowany przez Squaber wypadał na wysokości 180 zł. Jeżeli wzrost się tam zatrzyma i pojawią się problemy z wybiciem poziomu, wtedy będzie to oznaczało koniec fali wzrostów” – wyjaśnia Marcin Tuszkiewicz.

Zdaniem Tuszkiewicza w przypadku ewentualnych spadków, poziom 157 złotych jest miejscem wypadania ostatniego potwierdzonego dołka i właśnie na tej wysokości warto pomyśleć o upłynnianiu pozycji (gdyby Budimex zaczął silniej tracić).

Indeks WIG-Budownictwo wybija bardzo ważny poziom. Czy przed sektorem dalsze wzrosty?

Dobra kondycja Budimexu oraz innych spółek z sektora budowlanego spowodowała, że od końca października indeks sektorowy WIG-BUDOW zyskuje ponad 20% i co ważniejsze pokonuje bardzo ważny poziom oporu, a mianowicie strefę maksimów z lipca ubiegłego oraz marca i kwietnia bieżącego roku w okolicach 2230 pkt. Dodatkowo, średnie ruchome tworzą formację wzrostowego przecięcia (szybsza 50 EMA wybija wolniejszą 200 EMA od dołu) co dla wielu inwestorów może być sygnałem do zajmowania pozycji. Jeżeli indeks miałby nadal silnie rosnąć, to wtedy kolejnym ważnym oporem wydaje się strefa z przełomu 2017 i 2018 roku tuż nad poziomem 2600 pkt.

WIG-Budownictwo pokonuje ważny opór
WIG-Budownictwo pokonuje ważny opór

Według metodologii szczyty i dna poziom 2230 punktów jest ostatnim potwierdzonym szczytem w całym trendzie spadkowym, zarówno na interwale dziennym, jak i tygodniowym (…). Moim zdaniem wybicie może okazać się trwałe, a rynek podąży dalej za wzrostami, o czym sugeruje wcześniejsze zatrzymanie i test strefy przed wybiciem. Korekta, która miała miejsce na początku grudnia pokazała fałszywe wybicie, lokalne wsparcia zostały jednak utrzymane, a siła kupujących potwierdzona” – wyjaśnia Marcin Tuszkiewicz.

Zdaniem przedstawiciela Squaber.com zanegowaniem tego scenariusza i krótkoterminowym scenariuszem sprzedażowym byłoby wybicie dołka na wysokości 2150 pkt., co oznaczałoby załamanie bieżącego impulsu wzrostowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here