Naga MarketsAkcje Budimex najwyżej od maja 2017 r. Wzrost cen nieruchomości w okresie pandemii Covid-19Okres powszechnego lockdownu, oraz późniejszego wychodzenia z kryzysu wywołanego wybuchem pandemii COVID-19 wiązał się ze sporym wzrostem cen nieruchomości mieszkaniowych w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej. Wyjątki stanowiły Węgry i Cypr, gdzie ceny nieruchomości spadały. Polska w czołówce wzrostów. W efekcie sektor nieruchomości na GPW odrabia straty po marcowym tąpnięciu, a Budimex jest najdroższy od maja 2017 roku.

  • Wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w ostatnich miesiącach.
  • Luksemburg i Polska jako jedyne kraje w Unii Europejskiej ze wzrostem przekraczającym 10%.
  • Ceny nieruchomości spadały na Węgrzech (-5,6%) oraz na Cyprze (-2,9%).

Zobacz również: Duzi inwestorzy obserwują poczynania giełdowe tych mniejszych, w celu optymalizacji swojej strategii

Silne wzrosty cen nieruchomości od 2012 roku

Dynamiczne wzrosty cen mieszkań i domów w Unii Europejskiej są spowodowane między innymi wysokim poziomem inflacji cenowej. Na całym starym kontynencie od jakiegoś czasu utrzymują się rekordowo niskie, wręcz zbliżone do zera stopy procentowe, co zdecydowanie zachęca do zaciągania przez obywateli kolejnych kredytów hipotecznych. Lokowanie środków w bankach przestaje być opłacalne, przez co oszczędności zaczynają być lokowane w inne alternatywne źródła. Drożejące mieszkania są w znacznej mierze produktem represji finansowej.

Według najświeższych danych Eurostatu indeks cen domów w strefie euro był o 5,0% wyższy niż rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej wzrost cen wyniósł 5,2% w ujęciu rok do roku.

Roczna zmiana indeksu cen domów w strefie euro (czerwona linia) i Unii Europejskiej (niebieska linia). Źródło: Eurostat

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Porównując II kwartał 2020 z I kwartałem 2020, indeks pokazany na powyższym wykresie poszedł w górę odpowiednio o 1,7% w strefie euro oraz o 1,5% w Unii Europejskiej. Były to wzrosty wyższe niż w poprzednich kwartałach.

Polska jednym z liderów w rankingu wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych w Europie

Liczby są nieubłagalne. Patrząc na dane dotyczące cen nieruchomości mieszkaniowych w rozbiciu na kraje, Polska jest jednym z liderów w całej Europie. Ceny wzrosły w ciągu roku o blisko 11%, a wzrost był większy jedynie w Luksemburgu, gdzie wyniósł 13,3%.

Zdecydowanie najsilniejszy kwartalny wzrost cen odnotowano w Luksemburgu (+4,4%  w ujęciu kwartał do kwartału), we Włoszech (+3,1%) oraz w Austrii (+2,5%), podczas gdy na Węgrzech odnotowano spadek aż o 7,4%, w Estonii o 5,8%, a na Łotwie o 2,3%.

Roczna zmiana indeksu cen nieruchomości. Źródło: bankier.pl

Nieruchomości mieszkaniowe bardzo szybko drożały też na Słowacji (+9,7% w ujęciu rok do roku) oraz w Chorwacji (+8,3%) i w Czechach (+7,7%). Spadek cen odnotowano jedynie w dwóch krajach. Na Węgrzech wyniósł on -5,6% rok do roku, a na Cyprze -2,9%.

Wig-Nieruchomości konsoliduje po odrobieniu połowy strat z marcowego tąpnięcia

Indeks zrzeszające spółki działające na rynku nieruchomości po tąpnięciu z przełomu lutego i marca bieżącego roku, już na początku czerwca odrobił około 50% strat i od tego momentu jego kurs konsoliduje w okolicach 2100-2200 punktów.

Notowania indeksu Wig-Nrchom z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Patrząc na najważniejsze komponenty indeksu: GTC, Dom Development oraz Develię, od dołka bessy, zdecydowanie najlepiej radzą sobie walory DOM, które w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, zyskały już około 35%. Develia jest około 15% pod kreską, a walory GTC straciły ponad 30%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here