Naga Markets

Akcje Bogdanki mocno w górę po zarekomendowaniu najwyższej dywidendy od 8 latZarząd LW Bogdanka (GPW: LWB) zarekomendował przeznaczenie 87,75 mln zł z zysku netto za 2022 r., wynoszącego 175,75 mln zł, na dywidendę, co oznacza wypłatę 2,58 zł na akcję. Rynek pozytywnie zareagował na powyższą wiadomość – akcje spółki piątkową sesję na GPW otworzyły niemal 2% luką wzrostową. Spore zainteresowanie inwestorów przełożyło się na duży wolumen obrotu, który po niecałych dwóch godzinach notowań przekroczył 6 milionów zł.

  • Notowania Bogdanki rosną w trakcie piątkowej sesji na warszawskim parkiecie o niemal 4%
  • Wzrosty na spółce związane są z najnowszym komunikatem spółki, dotyczącym rekomendacji podziału zysku netto za 2022 r.
  • Zarząd LW Bogdanka zamierza przeznaczyć 2,58 zł dywidendy na akcję
  • Jest to najwyższa dywidenda zarówno pod względem wartości jak i stopy dywidendy od 2015 r.

Bogdanka jednym z liderów wzrostów na GPW

Najnowsza informacja z pewnością ożywiła zainteresowanie inwestorów, o czym świadczy między innymi wolumen obrotu przekraczający 6 mln zł. Od połowy marca 2023 r. notowania Bogdanki znajdowały się głównie w przedziale 38,30 zł – 42,20 zł. W drugiej połowie maja można było zauważyć pewne odchylenie in plus od powyższego zakresu, jednak ostatecznie nie wiązało się to z rozpoczęciem trendu wzrostowego.Obecnie kurs Bogdanki ponownie zbliża się do górnej granicy wspomnianego korytarza cenowego. W przypadku kontynuacji panującego trendu i przełamania poziomu 42,20 zł za akcję, otworzy się przestrzeń do dalszych wzrostów, które mogą zostać zatrzymane dopiero w okolicach pułapu 45 zł.

LWB_2023-05-26_10-30-19
Notowania Bogdanki, interwał 30m. Źródło: Tradingview.com

Opór ten wydaje się aktualnie nie do pokonania, zważywszy na to jak długo spółka znajdowała się w trendzie horyzontalnym. Poziom ten nie został przełamany na skutek informacji o rewolucyjnych planów spółki, zatem mało prawdopodobne jest aby w najbliższym czasie pojawiły się przesłanki do silniejszych wzrostów.

Najbardziej spodziewanym scenariuszem jest pozostanie notowań spółki we wspomnianym przedziale między 38,20 zł a 42,20 zł za pojedynczą akcję.

LWB_2023-05-26_10-31-20
Notowania Bogdanki. Źródło: Tradingview.com

Rekomendacja dywidendy i wyniki finansowe

Zarząd LW Bogdanka zarekomendował przeznaczenie 87,75 mln zł z zysku netto za 2022 r., wynoszącego  175,75 mln zł, na dywidendę, co oznacza wypłatę 2,58 zł na akcję. Pozostałą kwotę, tj. 88 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał rezerwowy.

Według przedstawionej propozycji dniem ustalenia dywidendy miałby być 6 lipca 2023 r., a dniem wypłaty 21 lipca 2023 r. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku za rok obrotowy 2022 i wypłaty dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Akcje Bogdanki mocno w górę po zarekomendowaniu najwyższej dywidendy od 8 lat

AVA Trade

Warto zwrócić uwagę, że będzie to drugi rok z rzędu, w którym spółka podzieli się wypracowanym zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Zaproponowana w 2023 r. dywidenda jest wyższa niż przed rokiem, gdy było to 2,50 zł.

Ostatni raz taka sytuacja, gdy spółka wypłacała dwa lata z rzędu dywidendę, miała miejsce w latach 2014-2015. W przeszłości (tj. przez pięć kolejnych lat od 2011 r. do 2015 r., z czego przez cztery pierwsze lata była to rosnąca wartość) spółka regularnie wypłacała dywidendę.

LW Bogdanka S.A. zamierza pozostać spółką dywidendową przy uwzględnieniu planowanych nakładów inwestycyjnych związanych z dywersyfikacją działalności. Zamiarem Zarządu LW Bogdanka S.A. jest wnioskowanie w przyszłości do Walnego Zgromadzenia o wypłatę dywidendy na poziomie do 50% zysku netto.

23 maja 2023 r. spółka opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2023 r., według których przychody grupy wzrosły w tym okresie o 28,5%, do 940,7 mln zł wobec 731,8 mln zł przed rokiem. EBITDA wyniosła 291,6 mln zł (wzrost o 5,5%), zysk operacyjny 155,8 mln zł (spadek o 13,3%), a zysk netto wyniósł 126,2 mln zł (spadek o 11,9%).

Cieszy nas dobry wynik finansowy tego kwartału. Chcąc pozostać najbardziej efektywną kopalnią w Polsce, rozważnie podchodzimy do zarządzania naszymi wszystkimi procesami biznesowymi. Uważamy, że wyniki finansowe tego kwartału pozwalają z optymizmem i ze spokojem patrzeć na perspektywę kolejnych miesięcy tego roku – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułWall Street potrzebuje recesji do dalszych wzrostów?
Następny artykułCena srebra osiągnie poziom 30 dol. w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, uważa Citigroup
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.