Naga MarketsBMW logo siedzibaPodczas piątkowej oraz poniedziałkowej sesji handlowej akcje niemieckiego producenta samochodów marki BMW zapikowały. Spadek z ponad 74 euro za akcję do poziomu 71 euro spowodowany jest ostrzeżeniem producenta opinii publicznej, że na tego może zostać nałożona kara finansowa sięgająca nawet 1 miliarda euro. Powodem zmowa niemieckich producentów samochodów? 


Niedawne notowania niemieckiego giganta przemysłu motoryzacyjnego, spółki BMW AG zapikowały o ponad 3 euro za akcję, podczas gdy międzynarodowe media doniosły, że nad spółką wisi widmo nałożenia nawet miliardowej kary. Jak podaje zarząd luksusowej marki samochodów, kara, jaką może nałożyć Komisja Europejska na koncern może przekraczać nawet 1 miliard euro. Powodem jest rzekome uczestniczenie koncernu w zmowie niemieckich producentów samochodów w celu opóźnienia wprowadzenia na rynek czystszych i mniej emisyjnych samochodów osobowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Akcje największych spółek motoryzacyjnych rozpoczęły spadki już podczas piątkowej sesji handlowej – a tylko podczas dzisiejszych akcje BMW AG spadły o ponad 2 procent. Zaraz po wejściu sesji europejskiej zdaje się jednak, że większość spadku została przykryta, jednak nadal brakuje jeszcze oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej ws. nałożenia kary na koncern.

wykres BMW M5 08.04.2019
BMW M5 08.04.2019

Z wydanego przez spółkę zawiadomienia wynika również, że kara ta będzie ważyć na wyniki za pierwszy kwartał i może znacznie zmniejszyć marżę zysku z branży motoryzacyjnej w tym roku do 4,5 procent. Daimler AG i Volkswagen AG również straciły na wartości po informacjach o dalszym dochodzeniu Komisji Europejskiej, jednak akcje tych spółek odzyskały już stabilizację cenową akcji.

Zobacz również: JPMorgan: Korelacje wskaźnikiem ostrzegającym przed zwrotem na rynku akcji

Sytuację Komisja Europejska (KE) opisywała już we wrześniu ubiegłego roku, kiedy wszczęto postępowanie oraz dochodzenie w sprawie, ponieważ jak podają media – Komisja miała już wówczas podejrzenia, że niemieccy producenci samochodów już wówczas znacznie opóźniali wprowadzenie technologii czystych emisji do samochodów.

W tym momencie jednak mówi się już o oficjalnym stanowisku KE, która która przesłała producentom w piątek oświadczenie o zastrzeżeniach oraz przedstawiła zarzuty, że producenci samochodów uczestniczyli w kartelu w celu ograniczenia lub opóźnienia dwóch rodzajów technologii zmniejszającej emisję dla samochodów z silnikiem diesla i benzynowych. W tym momencie konkretne kwoty jeszcze nie padły, jednak nieoficjalnie mówi się nawet o miliardzie euro kary dla poszczególnych koncernów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here