Naga MarketsProdukcja lekówBioton przeprowadza obecnie proces cyfryzacji i optymalizacji infrastruktury i ocenia, że zakończenie tych działań oraz rozpoczęcie w przyszłym roku sprzedaży insuliny ludzkiej przez nowego partnera w Chinach – Yifan Pharmaceutical – da spółce potencjał do znaczącego zwiększenia przychodów. Głównym celem wciąż jest opracowanie i rozpoczęcie sprzedaży własnej insuliny analogowej. Pierwszych przychodów z analogów insulin spółka spodziewa się w perspektywie 2023 roku, poinformował prezes Robert Neymann.

“Najbliższe dwa lata potrwa zanim będziemy mogli powiedzieć, że wszystkie cyfryzacje są gotowe. To się musi wydarzyć, byśmy mieli firmę która gra w lidze, do której aspirujemy. Jeśli chcemy walczyć na światowym rynku, na którym są obecni najwięksi gracze, to musimy robić coś lepiej od nich” – powiedział Neymann podczas spotkania z dziennikarzami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodał, że Bioton przeprowadza procesy optymalizujące, zmiany w zakresie infrastruktury GMP (docelowo chce mieć ok. 800 procedur wobec 1134 na koniec września br.), szeroko rozumianą cyfryzację całej firmy oraz zmiany w kulturze organizacji. Ich pełne efekty będą widoczne za ok. 2 lata.

Jak podkreślił prezes, głównym celem Biotonu wciąż jest opracowanie i rozpoczęcie sprzedaży własnej insuliny analogowej. Pierwszych przychodów ze sprzedaży tego produktu Bioton spodziewa się w ciągu czterech pełnych lat licząc “od dziś”.

W połowie lipca Bioton zawarł z Yifan Pharmaceutical umowę, której przedmiotem jest współpraca stron w zakresie substancji aktywnych analogów insulin oraz ostatecznego produktu leczniczego (w formie gotowej) od ich produkcji do komercjalizacji.

“Podpisaliśmy umowę z Yifanem, który ma swój szczep analogowy, ale nie ma możliwości wyskalowania. Yifan ma z nami umowę na doprowadzenie produktu do fazy produkcyjnej. Koszty developmentu, wyskalowania i zarejestrowania bierze także na siebie” – wyjaśnił prezes.

Dodał, że dla dwóch analogów insulin, krótko- i długodziałającego, koszt rejestracji w Europejskiej Agencji Leków (EMA) to ok. 100 mln euro, z uwzględnieniem badań klinicznych, zaś w przypadku rejestracji w amerykańskiej FDA koszty te mogą być jeszcze wyższe. Jak podkreślił, są to sumy poza zasięgiem Biotonu w obecnym kształcie.

Zanim spółka rozpocznie sprzedaż własnego analogu insuliny, chce zwiększać sprzedaż insuliny ludzkiej na rynkach światowych.

“Drugi tor naszych działań to zwiększanie sprzedaży insuliny ludzkiej, bo nasz udział w światowym rynku to zaledwie 1,5%. Chcemy go podwoić – to będą także źródła wzrostu na kolejne dwa lata” – powiedział Neymann.

W sierpniu br. Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział Biotonowi umowę dotyczącą dostawy oraz dystrybucji produktów insuliny Biotonu na rynku chińskim. Prezes poinformował, że okres wypowiedzenia tej umowy kończy się w lutym br.

Rolę dystrybutora produktów Biotonu na rynku chińskim przejmie Yifan Pharmeceutical, który niedawno nabył pakiety akcji Biotonu, stając się największym akcjonariuszem spółki z udziałem na poziomie 32%. Spółka oczekuje, że zgodę na transakcję nadzór w Chinach wyda jeszcze w tym miesiącu.

“Plan na przyszły rok jest taki, by wejść na dobry kurs w Chinach i sprzedawać więcej, niż w tym. Żeby dojść do godziwego poziomu w Chinach to czeka nas rok, dwa lata ciągłego poprawiania wyniku. Zdobywanie kolejnych pkt proc. udziału będzie coraz trudniejsze, bo nasi duzi konkurenci też tam są obecni” – wskazał.

Dodał, że efekty współpracy z Yifan w zakresie dystrybucji w Chinach powinny być widocznie w wynikach Biotonu w przyszłym roku.

“Jak na razie jesteśmy bardzo ostrożni, bo nie chcemy podpaść Glorii w okresie wypowiedzenia, a po drugie poczekajmy na dokończenie transakcji, chiński KNF ma to w październiku formalnie zatwierdzić” – powiedział prezes.

Bioton poinformował dziś, że w I poł. 2019 r. miał 82,38 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 43,63 mln zł zysku rok wcześniej. Spółka dokonała aktualizacji wartości aktywów w swoje spółce zależnej – Biolek w związku z chorobą ASF.

“Wygląda to w księgach okropnie, bo mamy 83 mln zł straty, ale to zabieg czysto księgowy, który nie ma nic wspólnego z bieżącym biznesem. Gdyby tę transakcję wyjąć, to w I połowie mielibyśmy 18,3 mln zł zysku netto” – zaznaczył prezes.

Dodał, że z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych w całym roku wyniki powinny być pozytywne.

“Tak zakładamy. Patrząc na wyniki I półrocza wyglądają w miarę dobrze. Zakładam, że II połowa powinna być podobna, bo insulina nie jest produktem sezonowym” – powiedział Neymann.

Źródło: ISBnews


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Sytuacja na wykresie:

Notowania spółki zyskiwały dzisiaj ponad 5%. Kurs odbił pod poziomu poprzedniego dołka, cena nadal jednak krąży blisko tegorocznych minimów. Możliwe, że obecne odbicie będzie miało podobny charakter do poprzednich czyli dość szybo się zakończy.

bioton

Czytaj także: Vivid Games z bogatymi planami wydawniczymi. Akcje w górę o 10%Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here