Naga MarketsAkcje Apple zyskały prawie 4%, spółki technologiczne na plusie w USACzwartek upłynął na krajowym rynku akcji w minorowych nastrojach. Wszystkie, główne indeksy na GPW w Warszawie zanotowały straty, a prym w spadkach wiodły największe spółki skupione w ramach WIG20, którego stopa zwrotu w styczniu spadła do +0,11%. W ramach ww. indeksu, największy udział w jego słabym zachowaniu miały min. walory KGHM, które zanotowały prawie 3% stratę.

Akcje Apple ze wzrostami, Rada Prezesów EBC nie zmieniła podstawowych stóp procentowych

Spadki nie ominęły również indeksów bazowych w Europie Zachodniej, lecz tamtejsze rynki nie były aż tak bardzo zmienne. Sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegła w bardziej optymistycznym otoczeniu, szczególnie jeśli chodzi o największe półki technologiczne. Akcje Apple zyskały prawie 4%, a Facebook-a ponad 2%. Nastroje inwestorów wsparły min. pozytywne dane z rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 900 tys. osób przy oczekiwaniach na poziomie 910 tys. Po chwilowej korekcie, rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA znów powróciły do trendu wzrostowego i w dniu wczorajszym zatrzymały się na poziomie 1,1%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rada Prezesów EBC pozostawiła w dniu wczorajszym bez zmian podstawowe stopy procentowe. Stopy mają pozostać na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%. Prezes EBC – Christine Lagarde, podkreśliła, że w bilansie ryzyka dla perspektywy wzrostu w strefie euro nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym, ale ich przewaga jest mniej wyraźna niż wcześniej. EBC podtrzymał również wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 są kwotowane na negatywnych poziomach, co w połączeniu ze spadkową sesją na głównych parkietach w Azji powinno wpłynąć na słabe otwarcie handlu w Warszawie. Początkową fazę notowań może charakteryzować podwyższona zmienność z uwagi na publikacje danych makro. Przed godziną 10:00 na rynek napłyną styczniowe odczyty flash indeksów PMI dla Niemiec i Francji. W obu wypadkach, konsensus rynkowych prognoz zakłada spadek wskaźnika wyprzedzającego m/m z uwagi na negatywny wpływ pandemii COVID-19 i obostrzeń z tym związanych na poziom aktywności gospodarczej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here