Naga MarketsAkcje Apple spadają po wczorajszym ogłoszeniu raportu dochodów tej spółki. Mimo, że spółka przebiła własne oczekiwania odnośnie przychodów i zysków, ilość iPhone’ów była niższa niż oczekiwana, a akcje w pierwszych godzinach sesji spadły o ponad 7%.


Oto co mówią duże liczby:

  • Dochód: $49.6 mld, 33% wzrost w stosunku do ubiegłego roku, oczekiwania analityków były na poziomie $49.4 mld.
  • Wskaźnik EPS (zysk na akcję): $1.85 (oczekiwania analityków: $1.81)
  • Ilość urządzeń iPhone: 47.5 mln, wzrost o 35%, prognoza: 48.8 mln (mówiono też o 50 mln)
  • Ilość urządzeń iPad: 10.9 mln, spadek o 18%, prognoza: 10,9 mln
  • Ilość urządzeń Mac: 4.8 mln, prognoza: 4.9 mln
  • Gotówka: $203 mldaaple

Ogólnie rzecz ujmując, powyższe liczby są dobre. Analitycy jednak skupili się na wygórowanych oczekiwaniach ilości jednostek samego iPhone’a, które zawiodły.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tim Coook (dyrektor wykonawczy Apple) wyjaśnia po części dlaczego wymieniona liczba jednostek flagowego smartfona była niższa od oczekiwań.

Według jego wyjaśnień, spółka miała 600,000 urządzeń mniej w swoich zapasach. Jeśli te telefony znalazłyby się w wykazie wtedy raport nie wyglądałby tak źle. Ponadto dałoby to dodatkowy dochód w kwocie $396 milionów gdyż średnia cena sprzedaży iPhone’a to 660 dolarów.

Dlaczego Apple miał tak niski zapas urządzeń? Tim Cook wyjaśnia, iż spowodowane to było uniknięciem niepotrzebnego trzymania zapasów jeśli tylko jest to możliwe. Jeśli chciałby rozbić oczekiwania, wyeksponowałby te 600,000 sztuk.

Jednak nawet z dodatkową sprzedażą w postaci 600,000 sztuk, Apple zawiódłby oczekiwania.

Mimo zmniejszonej wobec oczekiwań sprzedaży iPhone’a to był i tak mocny kwartał z 35-cio procentowym wzrostem w stosunku do ubiegłego roku.

CEO dodaje, iż jest spokojny o przyszłość swojego flagowca. Dodał, że aktualnie dochodzi do najwyższego współczynnika przejścia z urządzeń wyposażonych w system Android na urządzenia z systemem iOS. Powiedział również, że tylko 27% osób posiadających wcześniejsze modele urządzeń z jabłkiem przeszło do najnowszej wersji iPhone’a 6 lub 6+, co przy ponad 86-cio % wskaźniku lojalności oznacza jeszcze sporo przestrzeni do wzrostu sprzedaży nowych urządzeń.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here