Naga MarketsNotowania Apple pną się w górę mimo podejrzeń o praktyki monopolowe ze strony Kongresu.W ostatnim tygodniu lipca, szefowie technologicznych gigantów amerykańskiego parkietu: Facebooka, Amazona, Apple oraz Alphabet, stawili się przed komisją Kongresu, by wyjaśnić stanowiska firm na temat użytkowania danych klientów, polityk prywatności oraz praktyk konkurencyjnych. Jednak spoglądając na notowania spółek, zdaje się, że wydarzenie to przeszło bez większego echa.

  • W czwartek Apple Inc. opublikowało wyniki finansowe za II kw. 2020 r.
  • Zysk netto spółki wzrósł o 12% w trudnym drugim kwartale 2020 r.
  • Notowania Apple w piątkowej sesji wystrzeliły o ponad 10% i wzrosły w poniedziałek o dodatkowe 2,5%

Apple w najlepszym położeniu z Wielkiej Czwórki

CEO Apple, Amazona, Alphabet oraz Facebooka w środę 29 lipca znaleźli się pod gradobiciem pytań ze strony przedstawicieli komisji antymonopolowej Kongresu Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniami o stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

Już następnego dnia, czyli w czwartek 30 lipca, wszystkie cztery z nich przedstawiły swoje raporty finansowe za II kw. 2020 r., które w przypadku każdej ze spółek okazały się znakomite i przekraczające oczekiwania analityków. W rezultacie, już następnego dnia Apple stało się największą na świecie spółką pod względem kapitalizacji rynkowej, a notowania wybijają się na kolejne rekordowe szczyty.

Notowania Apple pną się w górę mimo podejrzeń o praktyki monopolowe ze strony Kongresu.
Notowania Apple Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Żadna ze spółek nie odczuła na swoich notowaniach negatywnego wpływu wzmożonego zainteresowania Kongresu ich działalnością, a jak wykazały raporty za II kw., pandemia nie miała złego wpływu na wyniki finansowe.

– Apple jest prawdopodobnie najmniej oczywistą spółką jeśli chodzi o naruszenia prawa antymonopolowego, ponieważ głównym aktywem Apple jest jego marka, a wtedy pojawia się pytania, która spółka jest właścicielem jakiej marki – stwierdził Scott Galloway, autor książki “Wielka Czwórka” o działalności Apple, Amazona, Facebooka i Google.

Zobacz również: Microsoft: zakup TikTok blokowany przez Trumpa, prezydent żąda pieniędzy

CMC
Hit inwestycyjny - koszyki akcji. Zwiększona ekspozycja. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Autor wskazuje na fakt, że spośród Wielkiej Czwórki, Apple jako jedyny nie dokonał większych zakupów innych marek oraz spółek. Ostatnim dużym przejęciem było zakupienie w 2014 r. za 3 mld dol. firmy “Beats by Dre” produkującej słuchawki, która nie była konkurentem spółki.

Natomiast Facebook przejął w 2012 r. Instagram oraz w 2014 r. Whatsapp. Google przejęło w 2006 roku YouTube, konkurenta Google Videos. Amazon ma natomiast swoje własne Amazon Web Services oraz Fullfilment by Amazon. W przypadku tych 3 globalnych firm, kontrolują one znacznie więcej marek, przez co ich udział w globalnym rynku jest olbrzymi.

Jednak podejrzenia dotyczące Apple nie stygną, gdy zwróci się uwagę na praktyki firmy związane z App Store. Prowizje dla aplikacji za znalezienie się w sklepie Apple’a wynoszą nawet 30%.

Czy incydent związany z komisją śledczą Kongresu wpłynie na kurs spółek Wielkiej Czwórki? Jak na razie nie miało to miejsca, a świetne wyniki finansowe na ten moment zakończyły temat.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here