Naga MarketsW związku z wczorajszą publikacją wyników finansowych przez Apple, notowania spółki osunęły się o ponad 7% (po godzinach sesyjnych). O ile przedsiębiorstwo przebiło oczekiwania rynkowe odnośnie przychodów oraz zysków, to sprzedaż flagowych telefonów iPhone wypadła poniżej projekcji.


Najważniejsze dane z raportu finansowego

  • Przychód – $49,6mld – +33% r/r – prognoza $49,4mld
  • EPS – $1,85 – +45% – prognoza $1,81
  • Liczba sprzedanych telefonów iPhone – 47,5mln – +35% – prognoza 48,4mln (po cichu liczono nawet na 50mln)
  • Liczba sprzedanych tabletów iPad – 10,9mln – -18% – prognoza 10,9mln
  • Liczba sprzedanych komputerów Mac – 4,8mln – prognoza 4,9mln
  • Gotówka – $203mld

W ogólnym ujęciu wyniki są bardzo dobre – analitycy liczyli jednak na ogromną sprzedaż smartfonów spod znaku nadgryzionego jabłka co nie miało miejsca. Prezes przedsiębiorstwa, Tim Cook, usprawiedliwiał gorszą sprzedaż brakami odpowiedniej ilości modeli w kanałach zapasów (mowa o 600 tysiącach urządzeń). Gdyby znajdowały się w kanale dystrybucji wtedy wyniki rzeczywiste nie rozminęłyby się tak silnie z oczekiwaniami, a przychód byłby większy o dodatkowe $396mln.

Te artykuły również Cię zainteresują
INWESTUJ W AKCJE APPLE I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Dlaczego zapasy smartfonów zostały zmniejszone? Cook tłumaczył decyzję chęcią ograniczenia niepotrzebnie dużych zapasów produktowych. Gdyby chciał zrealizować oczekiwania analityków i inwestorów, to po prostu „wrzuciłby” na rynek dodatkowe kilkaset tysięcy urządzeń. Nie prowadzi jednak przedsiębiorstwa w 90-dniowych cyklach pomiędzy publikacją kolejnych wyników finansowych, a w skali długoterminowej.

Apple zaliczył kolejny dobry kwartał, jednak inwestorom oraz analitykom mogło to nie wystarczyć. Reakcję najlepiej obrazuje to co stało się na wykresie –w after markecie notowania spółki spadły o 7%:

Notowania Apple spadły poza godzinami sesyjnymi o 7%
Notowania Apple spadły poza godzinami sesyjnymi o 7%

Broker TopOption daje możliwość gry w oparciu o notowania Google oraz innych amerykańskich spółek. Załóż konto już teraz, ciesz się wysokimi poziomami zwrotu i zarabiaj dzięki opcjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here