Naga MarketsLogo Apple w siedzibie sklepu spólkiChociaż sam prezes Huawei wzywa do zachowania spokoju i nieeskalowania wojny handlowej, to Wall Street oraz inwestorzy dopatrują się w obecnym konflikcie USA oraz Chin poważnych problemów amerykańskiego producenta elektroniki użytkowej, Apple. Według analityków Cowen, przychody spółki mogą spaść o 8% w przeliczeniu na akcję, jeżeli popyt na amerykańskie telefony w Chinach wyraźnie się obniży. W reakcji na niekorzystne prognozy akcje Apple osuwają się do najniższych poziomów od marca bieżącego roku.


Apple z poważnymi problemami w Chinach? iPhone będzie sprzedawał się nawet dwa razy gorzej

Nie tylko analitycy Cowen negatywnie patrzą na przyszłe wyniki finansowe Apple na rynku chińskim. Również Citi obciął swoje prognozy cenowe dla akcji giganta elektronicznego oraz obniżył projekcje sprzedaży iPhone’ów, co ma być bezpośrednim pokłosiem eskalacji wojny handlowej na linii USA oraz Chiny. Citi twierdzi, że popyt na telefony spod znaku nadgryzionego jabłka w Kraju Środka może spaść nawet dwukrotnie.

„Zdecydowaliśmy się na proaktywne cięcie naszych prognoz sprzedaży telefonów Apple, wierzymy bowiem, że sytuacja handlowa USA-Chiny wpłynie na spadek dynamiki popytu w Chinach. Obywatele Chin przestawią dotychczasowe preferencje na krajowe marki, pokazując tym samym wsparcie w obliczu obecnego konfliktu” – komentował Jim Suva z Citi, który do tej pory rekomendował zakup akcji giganta elektronicznego.

“Naszym zdaniem, Huawei jest postrzegany na całym świecie jako niewłaściwy kozioł ofiarny wojny handlowej pomiędzy USA oraz Chinami, co może zmusić lokalnych konsumentów do patriotyzmu zakupowego i wsparcia krajowych marek, przy jednoczesnym odrzuceniu produktów oraz usług z USA” – dodaje Krish Sankar, analityk Cowen.

Powyższe komentarze pokrywają się z nastrojami inwestorów, którzy od początku maja wyprzedają akcje Apple. Od tegorocznych maksimów rysowanych powyżej poziomu 215 dolarów, firma spod znaku nadgryzionego jabłka traci już 17% i spada do okolic 178 dolarów, gdzie cena znajdowała się ostatni raz w marcu bieżącego roku:

akcje Apple 29 maja
Akcje Apple na wykresie dziennym

Z jednej strony akcje poruszają się jeszcze nad 50% zniesienia trendu wzrostowego z bieżącego roku, z drugiej blokowane będą przez siatkę średnich ruchomych oraz strefę S/R rysowaną na wysokości luki spadkowej z listopada ub.r. Trwałe wybicie połowy tendencji aprecjacyjnej otworzy natomiast drogę do dalszych spadków, między innymi w kierunku dołków lutowo-marcowych w okolicach 170 dolarów za akcję.

Zobacz również: Używasz produktów Apple? Uważaj na swoje kryptowaluty

Huawei broni Apple przed chińską zemstą. Czy ma w tym własny interes?

W wywiadzie udzielonym Bloombergowi, założyciel Huawei Technologies, Ren Zhengfei przedstawił kategoryczny sprzeciw przeciwko chińskiej zemście konsumentów na firmie Apple za ograniczenia nałożone przez Huawei. Jak przyznał, od amerykańskiego giganta mógł wiele się nauczyć i że ma zamiar bronić spółkę przed władzami Chin:

„Apple to mój nauczyciel, przetarł mi szlak” – komentuje Zhengfei. Zdaniem ekspertów za właścicielem Huawei przemawia głównie pragmatyzm. Przede wszystkim jest to doskonały ruch wizerunkowy pozwalający zdobyć przychylność opinii publicznej. Co więcej, chińskiemu producentowi telefonów zależy na jak najlepszej sprzedaży iPhone’ów. Należy pamiętać, że główną gałęzią biznesu spółki jest tworzenie elementów infrastruktury telekomunikacyjnej, gdzie Apple nie jest bezpośrednim konkurentem. Chociaż telefony Huawei stały się hitem komercyjnym, to najważniejsze cele strategiczne skupiają się na rozbudowie sieci 4G  oraz 5G.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here