Naga MarketsLogo Apple w siedzibie sklepu spólkiPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować potężne spadki na spółce Apple, które są nie tylko spowodowane dramatyczną sytuacją na globalnym rynku akcji, ale także doniesieniami o ponad miliardowej karze dla amerykańskiego giganta. Francuski urząd do spraw konkurencji nałożył na spółkę karę w wysokości 1,1 miliarda euro (EUR) w związku z nieuczciwymi praktykami rynkowymi.


Apple z ponad miliardową karą od francuskiego urzędu ds. konkurencji

Sytuacja z jaką mamy aktualnie do czynienia na światowym rynku akcji nie jest najlepsza. Wczorajsza nadzwyczajna decyzja Fed wcale nie pomogła rynkom. Wręcz przeciwnie, inwestorzy wpadli w panikę. W obliczu tak nieciekawej sytuacji rynkowej kara finansowa nałożona przez francuski urząd do spraw konkurencji dodatkowo ciąży notowaniom technologicznego giganta.

Zobacz także: Rynek akcji tonie pomimo działania banków centralnych

Całą sprawa dotyczy umowy, którą Apple zawał ze swoimi dwoma hurtowniami – Tech Data Ingram. Firmy miały się porozumieć i nie konkurować ze sobą. W tym celu nałożyły ustaloną z góry ceną na produkty i usługi od Apple’a. Jednak jak informuje francuski urząd do spraw konkurencji (franc. Autorite de la concurrence) praktyki te były sprzeczne z obowiązującą na rynku UE zasadą konkurencyjności. Zdaniem Agencji Reutera Apple wykorzystał także fakt, że sprzedawcy byli od niego ekonomicznie zależni.

Urząd zdecydował dziś o nałożeniu na Apple grzywny w wysokości 1,1 mld euro. Ponadto kary za udział w bezprawnej zmowie cenowej otrzymali także współpracujący z koncernem hurtownicy – Tech Data w wysokości 63 mln euro, Ingram Micro w wysokości 76 mln euro. Jest to najwyższa jak dotąd kara w historii nałożona przez francuski urząd ds. konkurencji.

Zobacz także: Koronawirus: Najgorsze jeszcze przed nami? Pandemia przyspiesza

Sytuacja techniczna na spółce Apple

Patrząc na wykres, sytuacja techniczna nie wygląda najlepiej. Co prawda tuż po otwarciu gigantyczną luką spadkową amerykański gigant technologiczny próbuje odbijać, niemniej kurs otrzymuje się poniżej pokonanego ubiegłym tygodniu mierzenia 38,2% ostatniej fali wzrostowej. Ruch, który został poddany pomiarowi wynika z całej ostatniego swingu w górę, który rozpoczął się styczniu ubiegłego roku.

Jeżeli obecne negatywne nastroje będą wciąż utrzymywały się na rynku akcji na całym świecie, dalsza wyprzedaż na Apple jest możliwa. Aktualnie jako kluczowe wsparcie należy traktować okolice poziomu 230$ za akcję, gdzie oprócz mierzenia 50% Fibonacciego, znajduje się także poprzednie pokonane szczyty – są to maksima z października 2018 roku.

Akcje Apple mocno w dół
Akcje Apple tracą po informacji o miliardowej karze, źródło: tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here