Naga MarketsAkcje Apple mocno w dół po publikacji bardzo dobrych wyników finansowychAkcje Apple tanieją w notowaniach przedsesyjnych na NASDAQ w piątek rano mimo opublikowania przez światowego giganta elektroniki wyników finansowych, które okazały się nawet nieco lepsze niż oczekiwano.

  • Przychody Apple wzrosły nieznacznie w ujęciu rocznym
  • Zaskakująca jest porażka spółki na rynku chińskim, gdzie przychody spadły niemal o jedną trzecią
  • Większość serii urządzeń sprzedawała się jednak lepiej niż przed rokiem

Apple: sprzedaż iPhone’ów o 20,7% w dół

Apple Inc. w III kw. 2020 r. osiągnął przychody w wysokości 64,7 mld dol., o 1% więcej niż przed rokiem. To także lepiej niż przeciętnie spodziewane przez analityków 64,2 mld dol.

Zawiodła sprzedaż iPhone’ów stanowiąca rdzeń modelu biznesowego spółki, która w kwartale spadła aż o 20,7% w ujęciu rocznym do 26,4 mld dol.

Przychody ze sprzedaży komputerów osobistych Mac osiągnęły wynik 9 mld dol., a to o aż 29% więcej niż przed rokiem. W największym stopniu zapaść w dziale smartfonów zrekompensowała sprzedaż tabletów iPad, która wzrosła o aż 46% rdr do 6,8 mld dol.

Nie zawiódł także dział “wearables” (urządzeń ubieralnych, jak np. smartwatche), w którym wynik poprawił się o 20,8% do 7,9 mld dol. Przychody z usług wzrosły o 16,3% rdr do 14,5 mld dol.

Łączne przychody ze sprzedaży na obu kontynentach amerykańskich wzrosły o 4,7% w ujęciu rocznym. Najlepszy rezultat osiągnięty został w Europie, gdzie sprzedaż poprawiła się aż o 13%. Największy spadek przychodów Apple zaliczyło w Chinach kontynentalnych, gdzie w ujęciu rocznym sprzedaż załamała się aż o 29%! W pozostałej części Azji przychody wzrosły jednak o 13% rdr.

Zobacz również: Akcje CD Projekt w czwartek mocno w górę po środowym załamaniu

Apple Inc. w III kw. 2020 r. odkupił 18 mld dol. własnych akcji i zakończył ten trzymiesięczny okres z zapasem 98 mld dol. w gotówce i zbywalnych aktywach.

Apple ponownie nie przedstawił prognoz na kolejny kwartał uzasadniając ten fakt trudną sytuacją gospodarczą oraz wysoką niepewnością na światowych rynkach. Analitycy spodziewali się, że spółka odmówi zaprezentowania swoich przewidywań, a wpływ na to miała także późna premiera iPhone’a 12.

– Pomimo wpływu trwającej pandemii COVID-19, Apple jest w trakcie jednego z największych w historii okresów wdrożenia produktów, a jak wynika z wstępnych odpowiedzi rynku na nasze produkty, na czele z naszą nową serią iPhone’ów z 5G, są one bardzo pozytywne. – stwierdził Tim Cook w oświadczeniu zawartym w raporcie.

Pomimo prezentacji tak dobrych wyników finansowych, notowania Apple Inc. w handlu przedsesyjnym na NASDAQ opadają o 4,90% do 109,67 dol.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here