Naga MarketsRosną ceny akcji amerykańskich banków

W piątek akcje amerykańskich banków gwałtownie rosły po jednym zdaniu wypowiedzianym przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Trump powiedział do dziennikarzy po piątkowym spotkaniu z prezesami firm, że spodziewa się znacznego ograniczenia ustawy Dodd-Frank wprowadzonej przez administrację Obamy. Zgodnie zyskiwały na wartości akcje 7 instytucji finansowych:

  • Bank of America (NYSE: BAC) +2.6%
  • Citigroup (NYSE: C) +3%
  • Goldman Sachs (NYSE: GS) +4.2%
  • JPMorgan (NYSE: JPM) +2.9%
  • Morgan Stanley (NYSE: MS) +4.9%
  • Wells Fargo (NYSE: WFC) +2.5%
  • Financial Select Sector SPDR Fund (NYSE: XLF) +2%

Czym jest ustawa Dodd-Frank?

Ustawa została wprowadzona w 2010 roku jako odpowiedź na kryzys finansowy z roku 2008. Nazwa pochodzi od nazwisk jest twórców, którymi byli: Christopher J. Dodd, Barney Frank. Na mocy ustawy wprowadzone zostało wiele ograniczeń dla amerykańskich banków. Ograniczony dla banków został spekulacyjny trading oraz zabrano im możliwość handlu nieruchomościami. Banki nie mogą być zaangażowane w fundusze hedgingowe oraz w private equity ponieważ te rodzaje działalności uznane zostały za zbyt ryzykowne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ustawa, która wprowadzona została jako remedium na problem banków, które są „zbyt duże by upaść” od początku była krytykowana. Przeciwnicy wskazywali, że ma ona negatywny wpływ na gospodarkę. Ogranicza płynność na rynku poprzez wykluczenie z niego części dużych graczy oraz narzuca obowiązek utrzymywania podwyższonej liczby aktywów w gotówce.

Sektor finansowy zadowolony z wyboru Trumpa

Od 8 listopada czyli od dnia wyborów do dziś akcje amerykańskich banków zyskują na wartości. Jednym z największych beneficjentów jest Bank of America, którego akcje w 3 miesiące zyskały ponad 30% rosnąc z poziomu 17$ do 23,3$ za akcję. Sektor finansowy jest obecnie bardzo blisko ucha prezydenta. W najbliższym otoczeniu Trampa znajdują się aż 3 osoby związane wcześniej z Goldman Sachs: sekretarz skarbu Steve Mnuchin, szef krajowej rady gospodarczej Gary Cohn oraz szef kampanii Steve Bannon.

Nie jest to oczywiście jedynie zasługa nowej administracji. Amerykański FED wszedł na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej co oznacza sukcesywny wzrost stóp procentowych w USA. To również w przyszłości znacząco wpłynie na zyski banków.

Po piątkowych wzrostach również dzisiaj (w poniedziałek) rosną ceny akcji banków podczas notowań przedsesyjnych: Bank of America +0,3%, JPMorgan +0,3%, Morgan Stanley +0,5%.

Na poniższych wykresach wyraźne przełom na akcjach spółek Goldman Sachs oraz Morgan Stanley. W obu przypadkach przełamane zostały istotne opory i ceny osiągnęły w tym roku nowe maksima.

Wykres spółki Goldman Sachs.
Wykres spółki Goldman Sachs dla interwału W1.

Weź udział w webinarze. Najtrudniejszy element tradingu Psychologia.

Wykres spółki Morgan Stanley.
Wykres spółki Morgan Stanley dla interwału W1.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here