Naga MarketsSiedziba spółki Alumetal S.A.Jeśli ktoś przymierza się do analizowania spółki Alumetal S.A., to powinien przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że będzie miał do czynienia ze spółką typowo cykliczną, produkującą wyroby przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego (automotive), a w dodatku firmą typu  commodity-like.


Spółka commodity-like, rzadkość na polskiej GPW

Jest to charakterystyka mało u nas znana, lecz dobrze jest, jeśli mamy świadomość, że taki termin istnieje, bowiem takie zaszeregowanie pozwala nam spojrzeć na spółkę z odpowiedniej perspektywy. Dzięki temu otrzymujemy informację, czego po takiej firmie możemy się ewentualnie spodziewać i jakie warunki w jej otoczeniu rynkowym są sprzyjające, a jakie nie są. Przedsiębiorstwa typu commodity-like charakteryzują się tym, że mają dość ograniczone możliwości  kształtowania cen swoich wyrobów oraz uzyskiwanych marż.  Bierze się to stąd, że ceny surowców niezbędne do produkcji są ustalane na zasadach rynkowych, w tym wypadku chodzi o złom aluminiowy, a nie na zasadach dwustronnych negocjacji pomiędzy partnerami biznesowymi. Natomiast ceny wyrobów gotowych, czyli stopy aluminium, które de facto są półproduktem przeznaczonym do dalszej obróbki, są pod nieustanną presją  koniunktury panującej w przemyśle motoryzacyjnym.

Dlatego przedsiębiorstwa takie jak Alumetal, by utrzymać swoje marże na przyzwoitym poziomie, główny nacisk kładą na utrzymywaniu jak najniższych kosztów operacyjnych, bowiem jest to ta sfera ich działalności, na którą mogą mieć rzeczywisty wpływ. Stąd też tego typu firmy charakteryzują się relatywnie wysokim poziomem inwestycji w majątek trwały. Dzięki nowym technologiom są w stanie kontrolować poziom kosztów.

Spółkami typu commodity-like są również Grupa Azoty S.A., Ciech S.A.

Alumetal – analiza techniczna spółki

Wykres spółki Alumetal

Wykres ten może wydawać się nieco „zaśmiecony”, ale proszę się nie przerażać, tylko uważnie zaznajomić z tym, co zostało na nim naniesione. A są tam kwartalne dane sprzedaży i zysku netto umieszczone w taki sposób, by było wiadomo, kiedy zostały opublikowane. Wniosek który się nasuwa jest taki, że  kwartalne dane finansowe Alumetalu podlegają sporej fluktuacji, zatem podejmowanie decyzji inwestycyjnych na ich podstawie jest niezwykle trudne, a wynik dość niepewny.

Najlepszym tego przykładem jest bieżący rok 2018, gdzie mamy do czynienia z wyraźną poprawą wyników finansowych, wprawdzie zgodną z tzw. konsensusem analityków, ale która  jednak nie powstrzymała  notowań akcji Alumetalu przed spadkami (od tegorocznych szczytów akcje straciły 30% swojej wartości). Prawdopodobną przyczyną szczególnej ostrożności inwestorów jest niepewna sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym w Europie. Jeśli ktoś ma chwilę czasu, to proszę spojrzeć na wykresy w ujęciu tygodniowym takich spółek jak Daimler, BMW, VW i zobaczyć jak podobne są one w tym roku do wykresu Alumetalu.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Wykres spółki Alumetal

Na tym wykresie naniosłem również roczne dane finansowe, aby zobaczyć , w jaki sposób rynek dyskontuje bardziej długoterminowe trendy w danych fundamentalnych. Tutaj również trudno dopatrzyć się jakiegoś ścisłego powiązania między tym co możemy zobaczyć na wykresie, a tym co prezentuje spółka. Jedyną wyraźną reakcją inwestorów na to co publikuje Alumetal było wydarzenie z lipca 2017 roku, kiedy podano do wiadomości, że zarząd oczekuje słabszych wyników za 2Q’17.

Wykres spółki Alumetal

Chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na ułożenie średniej ruchomej EMA 30, która ponownie nachyliła się ku dołowi, a ostatnia korekta wzrostowa z lata tego roku zatrzymała się dokładnie na linii tej średniej. Ale chyba najbardziej interesujące jest zachowanie notowań Alumetalu w tym roku (2018). Mimo poprawiających się z kwartału na kwartał wyników, kurs akcji systematycznie spada. Spójrzmy  również jak wyceniają Alumetal analitycy. Można powiedzieć, że biorąc pod uwagę bieżącą sytuację fundamentalną spółki oraz jej perspektywy rozwoju, wyceny analityków nie są zanadto wygórowane i oddają rzetelnie godziwą wartość firmy. Ale jak to zazwyczaj na giełdzie bywa, ostatnie zdanie co do wyceny akcji ma po prostu rynek i lepiej w tej materii nie wchodzić z nim w jakikolwiek spór, dopóki „pan rynek” nie zmieni swojego zdania.

Wykres spółki Alumetal

 W końcu możemy spojrzeć na wykres Alumetalu pod kątem zachowania się ceny i wolumenu.

Chciałbym, aby czytelnicy zwrócili szczególną uwagę na te miejsca, które są zaznaczone błękitnymi prostokątami i elipsami. Są to takie obszary, które musimy nauczyć się interpretować pod względem oceny szans na wzrost lub spadek.  Będę powtarzał to znudzenia, że lepiej jest zaczekać na wyklarowanie się sytuacji niż samemu przewidywać, co się stanie w najbliższej przyszłości. Takie przewidywanie w oparciu o nasze osobiste przekonania jest zwyczajnym hazardem i nie ma nic wspólnego z profesjonalnym podejściem do inwestowania na rynku akcji.

Wykres spółki Alumetal

Ten wykres jest uzupełnieniem wykresu Nr 4. Ale proszę uważnie przeczytać komentarz tam zamieszczony.

Kruk – zmagania popytu i podaży

Wykres spółki Kruk

Ten slajd jest niejako dodatkiem, bowiem dotyczy spółki Kruk S.A. Zamieściłem go po to, abyście samodzielnie podjęli się jego analizy. Od dłuższego czasu przyglądam się zmaganiom popytu i podaży na tej spółce i w zasadzie nie miałem wątpliwości, kto jest w tym przypadku górą. Linia średniej EMA 30 daje nam tutaj dobrą podpowiedź. Dzisiaj – 19.11.2018, godz. 12.15, kiedy piszę ten komentarz, notowania Kruk S.A. przełamują właśnie kolejną barierę. Część inwestorów wyraźnie traci cierpliwość, dlatego w nadchodzących tygodniach możemy być świadkami spadków bardziej dynamicznych niż dotychczas. Bowiem skuteczne przełamanie w dół konsolidacji aktywizuje zazwyczaj nową grupę sprzedających.  Dokąd mogą spaść akcje tej spółki? Tego naprawdę nikt wie, ale trzymanie tych akcji w portfelu jest teraz nie lada wyzwaniem.

Gdy będziecie samodzielnie analizowali tę spółkę na wykresie, to zwróćcie szczególną uwagę na wolumen, który zaznaczyłem błękitnymi prostokątami. Jaka była jego wielkość podczas wzrostów, a jak się on ukształtował, kiedy trend się odwrócił na spadkowy. Oraz na niedawne próby odwrócenia obecnego trendu spadkowego zakończone niepowodzeniem.

Jarosław Kostrzewa
Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów WartościowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here