Naga MarketsAkcje Allegro zyskały ponad 9 procent. Za nami udany początek listopada na GPWWIG20 po pierwszym tygodniu nowego miesiąca zyskał 1,4% z wiodącą rolną energetyki (+4,3%) i paliw (+3,8%), choć do najlepszych komponentów należał nieoczekiwanie Mercator (+15%) i Allegro (+9%). MRC reagował na dynamiczny rozwój pandemii w Europie, a ALE zyskał po piątkowym komunikacie o przejęciu MALL Group za 4,3 mld PLN i ekspansji na rynki CEE. Z drugiej strony wciąż traciło górnictwo (JSW -5%).

Akcje Allegro odnotowały pod koniec zeszłego tygodnia sporą zwyżkę

Po szacunkowych wynikach za 3Q’21 aż 6% straciło Asseco. Generalnie jednak sezon wyników dotychczas przynosi więcej pozytywnych zaskoczeń (>72%). W minionym tygodniu ponad 20% zyskało MFO, a 10% Stalprodukt. W podobnym tempie wzrósł windykator Kruk. Oprócz niego w mWIG40 wyróżniły się również akcje Eurocash (+14%) odbijające z okrągłego poziomu 10 PLN/akcję i reagujące na najwyższą od 20 lat inflację (6,8%). W tym kontekście 03.11 RPP zdecydowało się podnieść stopy procentowe o 75 bps do 1,25% (1,5% przed pandemią).Zmienność na bankach była duża, ale ostatecznie sektor zyskał w skali tygodnia 1,3%. Stóp nie podniósł za to Fed, ale zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział ograniczenie tempa skupu aktywów o -15 mld USD/msc. Program może być wygaszony do połowy 2022 roku, co oznacza, że jeszcze przez ponad pół roku bank będzie pompował pieniądze w rynki mimo przekraczającej 5% inflacji. Gołębi Fed pchnął więc amerykański rynek na nowe historyczne szczyty. S&P500 zyskał 2%, a NASDAQ ponad 3%, choć w piątek była widoczna już świeca krótkoterminowego wyczerpania popytu (doji). Nic dziwnego, bo od październikowego dołka indeksy zyskały ok. 10% bez większej korekty.

W piątek poznaliśmy dobre dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP +531 tys. os.). Gwiazdą sesji był Pfizer (+11%), który poinformował o wynikach badań swojego nowego leku przeciwko COVID-19 redukującym ryzyko hospitalizacji o 89%. Ponadto Izba Reprezentantów w piątek uchwaliła największy pakiet infrastrukturalny od dziesięcioleci (1,2 bln USD) po miesiącach ostrych negocjacji. Dziś nastroje na rynkach są neutralne. Inwestorzy będą zwracać uwagę na październikowy odczyt CPI (środa).

Autor: Krystian Brymora

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here