Naga MarketsAllegro - debiutant, którego GPW dawno nie miała
Źródło: Allegro

12 października miał miejsce debiut nowej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych – Allegro. Spółka powstała w 1999 roku, więc wejście na giełdę zaliczyła dopiero po ponad 20 latach swojej działalności. Jest obecnie największą platformą transakcyjną on-line w Polsce. Spółka zaliczyła spektakularne wejście na giełdę, w ciągu września regularnie wyznaczała nowe szczyty, a jej wyniki pozwoliły na dostanie się do WIG20. W ostatnich dniach widać jednak silniejszą deprecjację notowań w związku z informacją spółki Pfizer o szczepionke na koronawirusa, przez którą wszystkie rosnące w trakcie pandemii spółki notowały deprecjację.

  • Pierwsze notowanie Allegro dało uczestnikom oferty publicznej ponad 51-procentowe przebicie
  • Allegro jest obecnie jedną z najdroższych z działających spółek giełdowych w Polsce
  • Allegro dołączyło do WIG20 wypychając z niego mBank
  • Spółka może wywołać trwały wzrost zainteresowania GPW ze strony inwestorów

Akcje Allegro mocno w dół. Co dalej z gigantem e-commerce?

Po komunikacie amerykańskiej firmy Pfizer na temat szczepionki przeciw Covid-19, nastąpił spadek wartości Allegro – w poprzednim tygodniu było to prawie 18 procent, razem z sesją poniedziałkową ponad 23 procent. Przyczyną był odwrót od spółek postrzeganych jako “wzrostowe” (do których zalicza się Allegro), do tych z segmentu “value”, które znacznie straciły przez koronawirusa i były przez wielu postrzegane jako niedowartościowane.

Te artykuły również Cię zainteresują

Akcje Allegro. Źródło: Stooq.pl

Czy zatem spółka przejdzie teraz na trend spadkowy? Niekoniecznie, ponieważ wielce prawdopodobny jest wzrost zysków spółki pod koniec roku wynikający ze zwiększenia obrotów ze sprzedaży – w związku ze zbliżającymi się świętami i możliwymi obostrzeniami w galeriach handlowych, to właśnie platformy transakcyjne mogą zyskać najwięcej.

Z drugiej strony Amazon właśnie rozpoczął współpracę z InPostem (do którego Allegro ma prawo pierwokupu) co jest niewątpliwie złą wiadomością dla właścicieli Allegro. Czy czarne chmury zbierają się nad niedawnym debiutantem na GPW?

To również może Cię zainteresować: Pfizer i Joe Biden napędzają euforię na Wall Street! Na jak długo? (Artyści Rynków) 

Debiut Allegro przeszedł już do historii

W ofercie publicznej cenę spółki ustalono na poziomie 43 zł za akcję, natomiast w dniu jej debiutu przebicie wyniosło aż 51% – pierwsza cena w notowaniach wyniosła 65 zł. Już w pierwszej godzinie sesji obroty na akcjach przekroczyły ponad 1,7 mld zł. Dodatkowo według ceny debiutu wartość rynkowa spółki wyniosła 66,5 mld zł, co jest zatem historycznym rekordem. W historii GPW tylko dwie spółki przekroczyły kapitalizację na poziomie 50 mld zł – był to PKN Orlen w 2017 roku oraz PKO BP w 2019 roku.

Wejście spółki do WIG20

Niedługo po swoim debiucie Allegro dostało się do WIG20 wypychając z niego mBank – indeks powiększył się zatem o kolejną prywatną spółkę, której kurs będzie mniej zależny od decyzji rządu w czasach pandemii Covid-19, w porównaniu do spółek, których głównym udziałowcem jest Skarb państwa. Fakt ten inwestorów nie zaskoczył, ponieważ spółka radziła sobie rewelacyjnie od samego początku. 12 października inwestorzy byli świadkami największej oferty publicznej w historii GPW. Kurs akcji spółki był stale w trendzie wzrostowym, po 2 tygodniach od wejścia na giełdę poszybował w sumie o 48 procent.

Po wejściu do WIG20 Allegro razem z CD Projectem – spółką, która miała przedtem największy procentowy udział w portfelu indeksu – wspólnie przyczyniały się do wzrostów na polskiej giełdzie, którą zaczęła się interesować coraz większa liczba inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here