Naga MarketsAkcje Allegro odbiły się od historycznie najniższych poziomów. Indeks WIG20 wciąż traciZa nami kolejny, ciężki tydzień na krajowym rynku akcji, podczas którego WIG20 stracił 4,7% (2248 pkt) i znalazł się najniżej od lipca, równocześnie otwierając sobie drogę w kierunku 2100 pkt. Słabość GPW kontrastowała z relatywnie dobrymi nastrojami na bazowych rynkach. S&P500 i DAX zyskały w skali tygodnia 0,4%.

Notowania indeksu WIG20 nieustannie tracą

Dramat dopełniała wyprzedaż złotówki z istnym flash crash na EUR/PLN w końcówce piątku (>4,9 PLN, najwyżej od… 2004 roku- w poniedziałek kurs wrócił w rejony 4,70) oraz eksplozja rentowności obligacji (10- latki 3,25%). W 4 miesiące rentowności wzrosły o blisko 2 p.p., a trzeba pamiętać że każdy 1 p.p. wzrostu stopy wolnej od ryzyka odpowiada w modelach DCF za 10-15% zmniejszenie wyceny akcji.Do tego doszedł mocny atak pandemii (25 tys. chorych dziennie, +30% w/w) i obawy o lockdown, który zdecydowała się już w piątek wprowadzić Austria. Niektóre części Niemiec również zamknęły mniej istotne biznesy, podczas gdy Holandia nakazała już wcześniejsze zamknięcie sklepów i barów.

Jeśli chodzi o sezon wyników, to mimo przeważającej liczby pozytywnych zaskoczeń (ok. 70%) jedynie mniej niż 40% spółek notuje wzrost po wynikach, co jest najgorszym odsetkiem od 4Q’19. Z kolei za rozczarowania rynek wymierza srogie kary jak w przypadku Wielton (-15%) w ostatnich dniach. Sezon w tym tygodniu wchodzi w decydującą fazę.

Z dużych spółek czekamy tylko na wyniki CD Projekt, a wśród średniaków raporty pokaże jeszcze 13 podmiotów. Krajowemu rynkowi nie pomaga też wysyp dużych IPO w końcówce roku. W poniedziałek KNF zatwierdziła prospekt Pracuj.pl (oferta 1,84 mld PLN), a w piątek Murapolu.

W mienionym tygodniu największą stratę w WIG20 zanotował Lotos (-15%). W poniedziałek pojawiły się spekulacje o ograniczeniu cen paliw na stacjach, a transakcja przejęcia przez PKN wydaje się oddalać. Aż -12% straciło JSW przy mocnym spadku cen węgla koksującego w obawie o syt. rynku nieruchomości w Chinach (i zmniejszeniu konsumpcji stali). JSW to najsłabsza spółka w tym miesiącu wśród blue chips. Na wyróżnienie zasłużyło +11% odbicie Allegro z historycznie najniższych poziomów.

W mWIG40 po wynikach ładnie zachowywało się 11b studios (+12%). Generalnie wśród dużych spółek gamingowych pachnie zmianą negatywnej tendencji. WIG.Games zyskał 2,8% w minionym tygodniu, co było najlepszym wynikiem sektorowym. W sWIG80 sporo spółek z dwucyfrowymi spadkami jak wspomniany Wielton (-23%), Getin, Unimot, Skarbiec, BOŚ czy Astarta.

Dziś nastroje na rynkach są neutralne. W mediach finansowych przeważa temat jastrzębich wypowiedzi członków Fed, lockdownów w Europie i potencjalnej inwazji Rosjan na Ukrainę.

Autor:  Krystian Brymora

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here