Naga MarketsAlior Bank biuroAlior Bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty i w efekcie pomniejszył zysk netto w III kw. o kwotę 83 mln zł. Dodatkowo szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale 2019 r. wynosi około 79 mln zł. Mniejsze zyski obecnie i w przyszłości skutecznie przestraszyły inwestorów, którzy panicznie wyprzedają dziś aktywa spółki.


Zobacz również: Alior Bank i afery: Ruch, Kania, Neckermann i afera reprywatyzacyjna. Kontrola KNF i spadki o 15%!

Sektor bankowy na czerwono pod koniec tygodnia

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 r., w sprawie C-383/18, dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty, bank podjął decyzję o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od 11 września 2019 r. W konsekwencji bank pomniejszył wynik odsetkowy III kwartału 2019 r. o łączną kwotę 102 mln zł (w tym o kwotę 57 mln zł z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r.), a zysk netto o kwotę 83 mln zł – oznajmiono w komunikacie.

W połowie września TSUE uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Akcje Alior Banku najniżej w historii notowań

Od początku roku Alior Bank stracił ok. 43 proc., a kapitalizacja giełdowa spółki wynosi obecnie nieco ponad 4 mld zł. Popularny wskaźnik Cena/Zysk spadł dziś poniżej 8, a Cena/Wartości Księgowej wynosi zaledwie 0,61. Natomiast wolumen dzisiejszej sesji przekroczył 1,5 mln.

alior
Alior Bank, źródło: tradingview.com

Skutki spadków odczuwają również inne banki: Bank Millennium kurczy się o ponad 3 proc., Santander Bank Polska o 2,7 proc., a mBank o ok. 1 proc. Cały sektorowy WIG-Banki przed godziną 11 znajduje się ponad 1,5 procent niżej niż przed otwarciem sesji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here