Naga MarketsAirbnb debiutuje na amerykańskiej giełdzie. Cena akcji ponad oczekiwaniamiAirbnb pozyskało 3,5 mld dol. w przygotowaniu do jednej z najbardziej oczekiwanych w tym roku pierwszych ofert publicznych, a cena akcji przekroczyła wytyczne samej spółki i oczekiwania analityków.

  • Debiut spółki jest trzecim największym IPO w tym roku
  • Handel walorem na NASDAQ będzie możliwy od czwartku
  • Debiut nastąpi dzień po DoorDash, które po rozpoczęciu notowań w trakcie jednej sesji zyskało 85%

Airbnb debiutuje na NASDAQ

Airbnb pozyskało ponad 3,5 mld dol. w przygotowaniu do swojego IPO, dzięki emisji ponad 51,5 mln akcji zwykłch klasy A po cenie 68 dol. za akcję, jak wynika z informacji osoby związanej z procesem przygotowania do debiutu , która jednak chce pozostać anonimowa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena za akcję w wysokości 68 dol. to więcej niż wytyczne Airbnb, która jeszcze tydzień temu zapowiedziała cenę w przedziale od 56 do 60 dol. To także znacznie więcej, niż poprzednie oczekiwania, które mówiły o zakresie 44 – 50 dol.

Dzień debiutu Airbnb na amerykańskim parkiecie będzie miał miejsce w czwartek, a akcje spółki będą dostępne do handlu na giełdzie NASDAQ pod symbolem ABNB. Bankami inwestycyjnymi wspierającymi IPO są Morgan Stanley oraz Goldman Sachs.

fpmarkets

Z uwagi na łączną sumę emisji wynoszącą 3,5 mld dol., debiut Airbnb jest trzecim największym IPO w tym roku, jak podaje Dealogic. Niewiele brakło, a byłoby to czwarta pozycja, bowiem DoorDash, który zadebiutował we wtorek pozyskał 3,4 mld dol.

Jak wynika z prospektu, Sequioa Capital pozyska 16,4% głosów na walnym zgromadzeniu, Brian Chesky, CEO Airbnb będzie dysponował 15,1%, a współzałożyciele Nathan Blecharczyk oraz Joseph Gebbia po 13,9%.

Zobacz również: Akcje CD Projekt w dół po premierze, ponad 1 mln graczy nad ranem na Steam

Branża, w której działa Airbnb zdecydowanie ucierpiała ze względu na pandemię, jednak inwestorzy spodziewają się, że wyniki spółki zdecydowanie się poprawią, gdy ograniczenia podróżowania związane z restrykcjami zostaną poluzowane w 2021 r. Pozytywną informacją jest spodziewana poprawa marży dzięki cięciom kosztów wywołanych koniecznością walki o przetrwanie w dobie globalnej epidemii.

Zdaniem analityka Atlantic Equities, cena 68 dol. jest nadal za niska dla akcji Airbnb, a jego rekomendacja zakłada podrożenie waloru do 75 dol. za akcję.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here