Naga MarketsAirbnb chce na giełdę. Platforma wynajmu w ramach IPO może pozyskać prawie 3 mld dol.Airbnb Inc poinformowało we wtorek, że celem spółki jest wycena do 34,8 mld dolarów w pierwszej ofercie publicznej akcji (IPO), co pozwoliłoby na istotne podbicie po tym jak popularny na całym świecie biznes amerykańskiej firmy polegający na wynajmie krótkoterminowym został silnie zachwiany przez pandemię koronawirusa Covid-19.

  • W raporcie regulacyjnym Airbnb określił docelowy przedział cenowy od 44 do 50 dolarów za akcję, co przy chęci sprzedaży 51,9 mln akcji, dałoby 2,6 mld dolarów finansowania.
  • W przypadku osiągnięcia górnej granicy wyceny Airbnb zarobić 2,85 mld dolarów
  • Spośród sprzedawanych akcji, założyciele Airbnb – Brian Chesky, Joe Gebbia i Nathan Blecharczyk – sprzedadzą razem prawie 100 mln dolarów swoich udziałów w ramach pierwszej oferty publicznej.

Airbnb silnie ucierpiał przez Covid-19. IPO ma pomóc w odbiciu

Airbnb poniósł poważne straty w bezpośrednim następstwie pandemii, kiedy podróże zostały wstrzymane, a gospodarki zablokowane. Spółka musiała zwolnić jedną czwartą swojej siły roboczej i pozyskać 2 mld dolarów finansowania awaryjnego od inwestorów, w tym firm private equity Silver Lake i Sixth Street Partners.

Te artykuły również Cię zainteresują


Pole pszenicy na tle niebieskiego nieba

Cena pszenicy wystrzeliła w góręJednak w związku z tym, że lockdowny zostały złagodzone, więcej podróżnych zdecydowało się rezerwować domy zamiast hoteli w formie najmu krótkoterminowego, co pomogło Airbnb odnotować wyraźny zysk za trzeci kwartał. Firma z San Francisco zyskała również na wzroście zainteresowania wynajmem mieszkań z dala od dużych miast.

Patrząc na Airbnb, jest wiele pozytywów. Trzeci kwartał pokazał, że podmiot odbił się lepiej niż wielu rywali z branży turystycznej – powiedział agencji prasowej Reutera, Matthew Kennedy, starszy strateg w firmie badawczej Renaissance Capital.

W górnych widełkach docelowej oferty, IPO da Airbnb w pełni rozwodnioną wycenę, która obejmuje papiery wartościowe, takie jak opcje i ograniczone jednostki udziałowe, o wartości 34,8 mld dol. To prawie dwa razy więcej niż 18 mld USD, które Airbnb pozyskał w kwietniowej rundzie prywatnego fundraisingu i więcej niż 31 mld USD zebrane podczas ostatniego prywatnego finansowania z 2017 roku.

Kapitalizacja rynkowa Airbnb przy wycenie 50 dolarów za akcję wyniosłaby 29,8 mld dolarów. Udział Cheskiego wyceniony zostałby na około 3,8 mld dolarów, podczas gdy udziały Gebbii i Blecharczyka byłyby warte około 3,5 mld dolarów każdy. Sequoia Capital, która po raz pierwszy zainwestowała w Airbnb w 2009 roku, miałaby udziały warte ponad 4 mld dolarów.

Airbnb poinformował o chęci debiutu giełdowego na początku tego miesiąca. Reuters jako pierwszy poinformował w październiku, że startup chciał pozyskać około 3 mld dol. w ramach IPO, które może być warte ponad 30 mld dol. Airbnb planuje wejść na giełdę 10 grudnia pod symbolem “ABNB” na Nasdaq.

Airbnb z jednym z najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych w USA w tym roku

Debiut giełdowy Airbnb będzie jednym z największych i najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych w USA w 2020 roku.

Airbnb został uruchomiony przez Chesky’ego i Gebbię w 2008 roku jako strona internetowa do rezerwacji sal podczas konferencji. Od tego czasu rozszerzył swoje oferty o mieszkania, domy i wynajem wakacyjny, pozwalając milionom właścicieli domów zarabiać pieniądze na wynajmowaniu mieszkań i domów podczas ich własnych wakacji.

Airbnb osiągnął status “jednorożca” w 2011 roku, posiadając nieruchomości w 13 tys. miast w ponad 180 krajach, po tym jak został wyceniony na ponad 1 mld dolarów w ramach rundy finansowania prowadzonej przez Andreessen Horowitz.

Wśród innych inwestorów Airbnb znajdują się Hollywoodzki aktor Ashton Kutcher, General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital i firmy zarządzające inwestycjami Vanguard Group i Fidelity Investments.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here