Naga MarketsW trakcie poniedziałkowej sesji agencje ratingowe Moody’s oraz Fitch opublikowały swoje najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski na lata 2019-2020. Mimo, że jedna z nich postanowiła podwyższyć swoje projekcje, a druga obniżyć, to finalne założenia są w chwili obecnej identyczne…przynajmniej jeżeli chodzi o rok 2019.


moody's logo na budynkuW raporcie z 17 czerwca 2019 r. Agencja Moody’s postanowiła obniżyć projekcje wzrostu PKB Polski w 2019 r. do 4,2% a w 2020 r. do 3,4%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w maju szacunki zakładały dynamikę wzrostu gospodarczego w 2019 r. na poziomie 4,4% a w 2020 r. 3,7%.

Agencja Fitch postanowiła natomiast podwyższyć swoje prognozy wzrostu PKB Polski w 2019 r. do 4,2% z 4,0% poprzednio. Za rewizję prognoz na 2019 r. odpowiadają lepsze od oczekiwanych odczyty makro w pierwszej połowie bieżącego roku. Projekcja dotycząca roku 2020 została natomiast utrzymana na dotychczasowym poziomie (3,5%) a w roku 2021 szacuje się wzrost dynamiki wzrostu gospodarczego na poziomie 3,0%, co stanowi wzrost wobec 2,8% prognozowanego poprzednio.

Fitch ocenia, że czynnikami determinującymi spowolnienie wzrostu gospodarczego Polski będą ograniczenia mocy produkcyjnych oraz pogorszenie się otoczenia zewnętrznego. Zdaniem Agencji wsparciem dla inwestycji publicznych będzie wysoka absorpcja środków UE.

– Prognozuje się, że konsumpcja prywatna i inwestycje pozostaną głównym motorem wzrostu – napisano.

Fitch ocenia także, że stopy procentowe w Polsce nie ulegną zmianie przynajmniej do końca 2021 roku. Warto przypomnieć, że jeszcze w marcu wskazywano na brak zmian stóp procentowych przynajmniej do końca 2020 roku. Okazuje się jednak, że mimo wydłużenia prognoz stabilnej polityki monetarnej, wśród członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zaczynają pojawiać się obawy o konieczność podwyżki stóp zdecydowanie wcześniej:

Spośród trzech największych agencji ratingowych, wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie “A2”. Fitch i S&P w ostatnich tygodniach potwierdziły ratingi Polski na dotychczasowym poziomie – w obu przypadkach “A-“, a więc jeden poziom niżej niż Moody’s.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Czy Fed ulegnie naciskom rynku?
Następny artykułPoniedziałkowy przegląd rynków – Podwyżka stóp procentowych RPP możliwa już jesienią
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here