Naga Marketssąd, młotek, comparicOd czasu rozpoczęcia śledztwa ws. Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank) w Wołominie minęły już 4 lata. Dziś akt oskarżenia w tej sprawie trafia do sądu. Swym rozmiarem, sprawa SK Banku przyćmiewa aferę Amber Gold. Materiał dowodowy wskazuje na stratę przynajmniej 1,6 mld zł w przestępczym procederze, o który oskarża się 93 osoby.

To nie pierwszy akt oskarżenia ws. SK Banku w Wołominie. Wcześniej złożono ich jeszcze 5, a ten jest ostatni. Zarzucana 93 osobom szkoda wyrządzona majątkowi banku została ustalona na kwotę 1.626.000.000 zł. Liczba zarzutów jest równie imponująca, aż 1256.

Jak to się zaczęło?

Śledztwo rozpoczęło się w kwietniu 2015 roku po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wcześniej KNF przeprowadził kontrolę w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, która uprawdopodobniała możliwość popełnienia przestępstwa przez zarząd banku.

Prokuratura Regionalna w Warszawie po roku czasu powierzyła prowadzenie śledztwa Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach.

40 podejrzanych w areszcie

– W toku prowadzonego postępowania przedstawiono zarzuty łącznie ponad 120 podejrzanym, z czego 110 zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury CBA. Sądy zastosowały wobec 40 podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Do teraz w areszcie przebywają były prezes zarządu SK Banku Jan B., były dyrektor jednego z oddziałów Wiesław W. oraz przedsiębiorca z branży deweloperskiej Sławomir D. – czytamy w komunikacie CBA.

Śledczy zabezpieczyli także majątek podejrzanych o wartości około 50 mln zł.

Kluczowym zarzutem w trakcie całego śledztwa były zarzuty udzielania kredytów o wartości ponad 2 mld zł w sposób niegospodarny, co poskutkowało szkodą w majątku banku przekraczającą 1,75 mld zł.

Zobacz też: Manipulowali akcjami zyskując ponad 31 mln dolarów. Teraz staną przed sądem

Stratni poprzez działania SK Banku byli także obligatariusze (75 mln zł) oraz osoby, które straciły oszczędności zdeponowane na rachunkach ponad kwotę objętą zabezpieczeniem BFG.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here