Naga MarketsEx-Prezes KNF, Marek ChrzanowskiBadanie wykrywaczem kłamstw wykazało, że były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski składał fałszywe zeznania, gdy zapytano go o propozycję, jaką złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu. Jak informuje Gazeta Wyborcza, „badanie wypadło źle”, co jest kolejnym dowodem w sprawie oprócz samego nagrania rozmowy. Natomiast zeznania Czarneckiego są “spójne, logiczne i najbardziej wiarygodnie przedstawiają cały przebieg rozmowy”.


Afera KNF: Zeznania Leszka Czarneckiego są spójne

Korupcyjna rozmowa odbyła się pod koniec marca 2018 r. Czarnecki nagrał spotkanie z szefem KNF, ale na taśmie nie ma zasadniczego fragmentu. Gdy Chrzanowski określa kwotę łapówki, nie mówi tego, lecz na kartce zapisuje: 1 proc. Potem kartkę niszczy – przypomina dziennik.

Następnie po roku śledztwa wydział Prokuratury Krajowej zdecydował zakończyć postępowanie przeciwko Chrzanowskiemu. Jak informuje gazeta, pomimo, iż były szef KNF nie zaprzeczał samej rozmowie to utrzymywał zdanie, że nie popełnił żadnego przestępstwa, a na nagraniu nie ma żadnej wzmianki o 1 procencie. Jednak jak wykazał wariograf, Chrzanowski kłamał, gdyż nie przeszedł badania pozytywnie.

Dziennik informuje również, że biegły stwierdził, iż Marek Chrzanowski reagował w sposób, jaki zwykle obserwuje się u osób odpowiadających nieszczerze (sprzecznie ze swoją wiedzą).

– Ponadto wyniki badań Marka Chrzanowskiego (w czasie czterech testów) wraz z obserwacją biegłego uzasadniają podejrzenie nieudolnych prób intencjonalnego zniekształcenia rejestrowanych danych – dodano.

Z kolei zeznania Czarneckiego w opinii biegłych są spójne, a nagrana przez niego rozmowa z marcu 2018 r. jest autentyczna. Dodatkowo jego zeznania są wspierane przez fragment rozmowy telefonicznej nagranej przypadkowo tuż po spotkaniu z ówczesnym szefem KNF. Czarnecki zapomniał wyłączyć dyktafonu wsiadając do auta, mówiąc „Powiem ci, byłem na innej planecie”. W ocenie prokuratury fragment nagrania stanowi dowód w sprawie.

Całą dotychczasową historię sprawy znajdziesz pod tagiem „aferaKNF”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here