Naga MarketsLeszek CzarneckiW minionym tygodniu, na łamach Gazety Wyborczej ujawniono szokujące informacje dotyczące funkcjonowania KNF. Leszek Czarnecki, będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW podzielił się z redakcją gazety nagraniami z rozmów prowadzonych z Markiem Chrzanowskim, szefem polskiej komisji nadzoru finansowego (KNF), który zaoferował mu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych. Okazuje się jednak, że upubliczniony wówczas stenogram przedstawiał jedynie wybrany fragment nagrania jakie jednemu z najbogatszych polaków udało się zarejestrować. Całość nagrania i uzupełniony stenogram rozmowy biznesmena z Markiem Chrzanowskim z 28 marca br. opublikował natomiast “Dziennik Gazeta Prawna”.


Stronniczy audytor?

W najnowszym materialne przedstawiającym całościowy zapis rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim pojawiają się nowe fragmenty, które nie znalazły się w nagraniu i stengorlamie opublikowanym już w ubiegłym tygodniu przez “Gazetę Wyborczą”. Nowe wątki dotyczą m.in. kwestii audytora badającego sprawozdanie finansowe Getin Noble Banku za 2017 r.:

– Sokal go zje – tak Leszek Czarnecki mówi o biegłym rewidencie Arkadiuszu Krasowskim z EY, który badał sprawozdanie finansowe Getin Noble Banku za 2017 r. – On mówił, że on wyszedł z takim przeświadczeniem, że jemu personalnie pan Sokal groził wiele razy. On nie wie, co ma zrobić i że on musi realizować polecenia pana Sokala, bo inaczej nie będzie współpracował z urzędem – relacjonuje biznesmen obawiając się o niezależność audytora.

Firma EY twierdzi jednak, że audytor pracował zgodnie z przepisami. “Wydając raporty z badania sprawozdania finansowego GNB, nie stwierdziliśmy faktów ani okoliczności, które wpływałyby na brak niezależności” – przekazało gazecie biuro prasowe spółki.

Optymalizacja podatkowa na najwyższym poziomie

Jednym z ujawnionych tematów rozmowy Chrzanowski-Czarnecki była także kwestia podatku bankowego. Jeden z najbogatszych polaków uważa, że “tu nie ma dobrego rozwiązania”. Odnosząc się do obecnej sytuacji dwóch banków, w których miliarder jest większościowym udziałowcem przyznaje, że “jak przyłączamy Getin do Idei, to nam się wszystko w Getinie rozwala”. Szef KNF uspokaja go jednak, że “banki objęte planem naprawczym nie płacą podatku bankowego.”

– No to nie wiem. Politycy nas zjedzą, że ja robię tą fuzję po to, żeby nie płacić podatku bankowego od Idei, które płaci w tej chwili, normalnie, tam 100 mln zł i nie ma zamiaru nie płacić – odpowiada biznesmen.

Czarnecki przyznaje także, że uniknięcie podatku zamortyzuje mu “w zasadzie, prawie że w 100 proc. ustawę bankową”. – Ustawa mnie tam kosztuje, nie wiem, tam 200 mln. Tu będę miał 100 mln zwolnienia z podatku bankowego plus mniej więcej 150 mln synergii kosztowych – liczy Czarnecki, zauważając jednak, że informacja o fuzji wywołałby falę negatywnych komentarzy – Również pod pańskim adresem, że to ja się dogadałem z panem, żeby ta fuzja była po to, żeby nie płacić podatku bankowego jeszcze w drugim banku. I to było wszystko specjalnie zrobione. Natychmiast się takie komentarze pojawią. Jak tym zarządzić? Nie mam zielonego pojęcia w tej chwili – mówi Czarnecki.

Śledź rozwój afery na bieżąco pod tagiem #aferaKNFtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/JPY, EUR/JPY, USD/CAD
Następny artykułPrezydent podpisał ustawę o PPK w sali notowań GPW
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here