Naga MarketsRok 2018 był swego rodzaju przełomem dla rynku obligacji korporacyjnych. Mowa tu jednak o przełomie w negatywnym znaczeniu tego słowa. Na przestrzeni ostatnich lat, a dokładnie od czasu uruchomienia rynku Catalyst 9 lat temu, aż do kwietnia 2018 r. obserwowaliśmy stabilny rozwój rynku obligacji. Dostrzec można było wówczas regularny wzrost liczby emitentów i inwestorów. Bieg rzeki zawróciła jednak afera dot. obligacji GetBacku.


“Amber Gold 2” zmieniło oblicze rynku obligacji

Na przestrzeni ostatnich lat, rynek obligacji umożliwił rozwój wielu spółek, a nawet całych branż, w tym najbardziej aktywnych na tym rynku deweloperów, firm windykacyjnych oraz sektora pożyczkowego.

Z początkiem drugiego kwartału 2018 roku rynek musiał zmierzyć się jednak z aferą GetBack, która na dobre odmieniła jego oblicze. To może być Amber Gold 2stwierdził wówczas Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, pierwszego w Polsce publicznego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów.

Afera ta bezpośrednio przyczyniła się do odpływu kapitału z rynku obligacji. Wielu inwestorów rozpoczęło bowiem umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach obligacji korporacyjnych. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach niektórzy emitenci wstrzymali się z emisjami i zapukali do drzwi banków, a inni po prostu ograniczyli rozwój działalności.

W reakcji na aferę GetBack, Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian na rynku, które mają skutkować większą ochroną inwestorów. Jak dziś wygląda ten rynek? Jak wyglądają jego struktury? Jak prezentują się obecne regulacje i jakie mamy dziś rodzaje obligacji? O tym wszystkim w najnowszym programie Biznes Focus na antenie Comparic24.tv opowiadał Mariusz Bieńkowski, wiceprezes BondSpot, drugiej co do wielkości giełdy obligacyjnej, której historia sięga roku 1996:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPre-Market: Kolejne raporty na celowniku inwestorów – giełdy kontynuują wzrosty
Następny artykułCeny ropy na świecie w górę, Chiny z problemem pomoru świń – Surowcowe.info
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here