Choć w ostatnim czasie na rynku panowała sroga krypto zima, w wyniku której wiele projektów straciło znaczną część swojej wartości, okazuje się, że nie stanowiło to przeszkody do większej adopcji tej klasy aktywów. Ta zaś wzrosła m.in. w Chorwacji, o czym poinformowała dyrektor ds. aplikacji biznesowych w Konzum – Ines Barbir.
- Największa chorwacka sieć supermarketów odnotowała wzrost pod względem kryptowalutowych płatności pomimo bessy na rynku
- Rzecznik firmy Konzum przyznał, iż zainteresowanie wirtualnymi walutami na terenie Chorwacji ulega zwiększeniu
- Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500
Adopcja kryptowalut rośnie w Chorwacji
Państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej odnotowało wzrost płatności wirtualnymi walutami mimo niesprzyjających warunków rynkowych. Dyrektor ds. aplikacji biznesowych największej chorwackiej sieci supermarketów oznajmiła, że zauważyła rosnący trend wykorzystywania kryptowalut do tego typu operacji.
Konzum oficjalnie zaakceptował tę klasę aktywów, jako jedną z form dokonywania płatności online w swoich sklepach pod koniec 2021 r. Otworzył się wówczas na dwie największe wirtualne waluty – Bitcoina (BTC), Ether (ETH) oraz znane stablecoiny – Tethera (USDT) oraz USD Coina (USDC).
Od tamtej pory sieć ta rozszerzyła opcję płatności w kryptowalutach na kilka kas samoobsługowych w fizycznych sklepach w formie pilotażu. Wraz z lokalną firmą z branży cyfrowych aktywów – Electrocoin pracuje ona nad wprowadzeniem takiej metody płatności we wszystkich 700 sklepach fizycznych na terenie całej Chorwacji.
Rzecznik firmy Konzum podkreślił, że w jego kraju doszło zarówno do wzrostu zainteresowania kryptowalutami, jak i posługiwania się nimi, jako środkiem płatniczym. Stwierdził on również, iż państwo to znajduje się ,,na szczycie Unii Europejskiej’’ jeżeli chodzi o poziom adopcji wirtualnych walut. W jego opinii wszystko to dzięki rozwojowi firm fintechowych.
Główną barierę, jeżeli chodzi o przyjęcie kryptowalut wśród niektórych mieszkańców stanowi niepewność regulacyjna, a także nieufność do nowych technologii. W 2018 r. Narodowy Bank Chorwacji oświadczył, że nie są one prawnym środkiem płatniczym w kraju.
Autor poleca również:
- USDC jest na dobrej drodze do wyprzedzenia USDT, twierdzi Arcane Research
- Trzymam Bitcoiny (BTC) dla moich dzieci, twierdzi polityk z Gibraltaru
- Urzędnicy z Korei Południowej zakończyli nalot na firmy związane z Terrą…