Naga Markets

Choć w ostatnim czasie na rynku panowała sroga krypto zima, w wyniku której wiele projektów straciło znaczną część swojej wartości, okazuje się, że nie stanowiło to przeszkody do większej adopcji tej klasy aktywów. Ta zaś wzrosła m.in. w Chorwacji, o czym poinformowała dyrektor ds. aplikacji biznesowych w Konzum – Ines Barbir. 

  • Największa chorwacka sieć supermarketów odnotowała wzrost pod względem kryptowalutowych płatności pomimo bessy na rynku
  • Rzecznik firmy Konzum przyznał, iż zainteresowanie wirtualnymi walutami na terenie Chorwacji ulega zwiększeniu 
  • Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500

Adopcja kryptowalut rośnie w Chorwacji

Państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej odnotowało wzrost płatności wirtualnymi walutami mimo niesprzyjających warunków rynkowych. Dyrektor ds. aplikacji biznesowych największej chorwackiej sieci supermarketów oznajmiła, że zauważyła rosnący trend wykorzystywania kryptowalut do tego typu operacji. 







Konzum oficjalnie zaakceptował tę klasę aktywów, jako jedną z form dokonywania płatności online w swoich sklepach pod koniec 2021 r. Otworzył się wówczas na dwie największe wirtualne waluty – Bitcoina (BTC), Ether (ETH) oraz znane stablecoiny – Tethera (USDT) oraz USD Coina (USDC). 

Od tamtej pory sieć ta rozszerzyła opcję płatności w kryptowalutach na kilka kas samoobsługowych w fizycznych sklepach w formie pilotażu. Wraz z lokalną firmą z branży cyfrowych aktywów – Electrocoin pracuje ona nad wprowadzeniem takiej metody płatności we wszystkich 700 sklepach fizycznych na terenie całej Chorwacji. 

Rzecznik firmy Konzum podkreślił, że w jego kraju doszło zarówno do wzrostu zainteresowania kryptowalutami, jak i posługiwania się nimi, jako środkiem płatniczym. Stwierdził on również, iż państwo to znajduje się ,,na szczycie Unii Europejskiej’’ jeżeli chodzi o poziom adopcji wirtualnych walut. W jego opinii wszystko to dzięki rozwojowi firm fintechowych. 

Główną barierę, jeżeli chodzi o przyjęcie kryptowalut wśród niektórych mieszkańców stanowi niepewność regulacyjna, a także nieufność do nowych technologii. W 2018 r. Narodowy Bank Chorwacji oświadczył, że nie są one prawnym środkiem płatniczym w kraju. 

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułObawy o recesję wsparciem dla dolara i jena. Na wartości straci AUD, NZD i CAD
Następny artykułKupuj kurs dolara po korekcie. Nial Fuller czeka na wzrost ropy naftowej i USD/JPY
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here