Naga MarketsNa tle dobrych danych makroekonomicznych Polski Złoty zyskuje już od początku tego roku. Zaczęło się od mocnego wybicia na indeksy WIG 20, po czym kapitał zagraniczny zaczął napływać szerokimi strumieniami. Dzięki temu para walutowa USD/PLN spadła z poziomu 4.25 do poziomu 3.70. Ale co dalej?

Na wykresie dziennym poruszamy się w szerokim kanale spadkowym. Przez cztery ostatnie dni widać kolejną falę umocnienia złotego, aczkolwiek przed niedźwiedziami silny opór 3.70-3.73.

Notowania USD/PLN, interwał dzienny

Notowania USD/PLN, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Kurs niewątpliwie zmierza w okolicę ostatnich minimów. Przed niedźwiedziami ważne wyzwanie, opór może stanowić duże wyzwanie. Czy zostanie przebity? Jest to bardzo prawdopodobne, ale kapitał musi zacząć napływać szerszym strumieniem. Indeks WIG 20 musiałby zakończyć korektę i kontynuować rajd rozpoczęty na początku tego roku.

PLN/USD na tle indeksu WIG 20

PLN/USD na tle indeksu WIG 20

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie przedstawiono korelację pomiędzy parą walutą PLN/USD oraz indeksem WIG 20. Ewentualne wybicie na polskim indeksie wspierałoby umocnienie polskiej waluty. Sytuacja powinna zostać niebawem rozstrzygnięta. Niemniej jednak na stan obecny bazowym scenariuszem pozostanie obrona wcześniej wspomnianego wsparcia i osłabienie PLN względem USD.

Gaz naturalny – sezonowość

Patrząc na sezonowość notowań gazu naturalnego możemy dojść do jednego wniosku – lipiec oraz sierpień jest najgorszym miesiącem dla byków. Przez ostatnie 16 lat w lipcu gaz naturalny stracił średnio 2.19 proc., natomiast w miesiącu sierpień średnie spadki wyniosły ponad 3.44 proc.

Sezonowość na gazie naturalnym

Źródło: Bloomberg

Po dwóch miesiącach spadkowych na rynek przychodził sentyment, ostatnie cztery miesiące w roku średnio kończyły się na zielono. Czynnikiem wspierającym sezonowość jest pozycjonowanie zarządzających na rynku kontraktów terminowych. Od sześciu tygodni pomniejszają swoje zaangażowanie po długiej stronie rynku poprzez redukcję pozycji długich na rzecz krótkich.

Pozycje zarządzających, linia niebieska – pozycje długie, żółta – krótkie, zielona -netto

Źródło: Cme Group

Na wykresie tygodniowym po ostatniej wyprzedaży znaleźliśmy się w korekcie wzrostowej. Celem kupujących może być poziom oporu 3.13, jeżeli zostałby pokonany, to notowania mogą podążać w kierunku strefy oporu 3.40-3.50. Niemniej jednak bardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie zakończenie korekty w okolicy 3.13 i spadek notowań w okolicę 2.70.

Notowania gazu naturalnego, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here