Naga MarketsJuż od kilkunastu dni para walutowa AUD/USD znajduje się w mocnym trendzie wzrostowym. Według analizy technicznej mogliśmy spodziewać się odreagowania, ale ono przerodziło się w mocny impuls wzrostowy. Czy obecne wzrosty potrwają wiecznie? Według analizy międzyrynkowej niekoniecznie. Eksport australijski opiera się w głównej mierze na metalach przemysłowych, a w szczególności na rudzie żelaza. Spadek notowań rudy żelaza oraz innych metali przemysłowych negatywnie wpływa na walutę australijską.

Bloomberg industrial metals subindex (żółty), ruda żelaza (biały), AUD/USD (pomarańczowy)

Bloomberg industrial metals subindex (żółty), ruda żelaza (biały), AUD/USD (pomarańczowy)

Źródło: Bloomberg

Obecna sytuacja na metalach przemysłowych nie wygląda zbyt najlepiej. Na powyższym wykresie zobrazowano notowania rudy żelaza (linia biała), metali przemysłowych (indeks Bloomberga, kolor żółty) na tle dolara australijskiego (pomarańczowy). Jak widać 31 maja została rozerwana korelacja pomiędzy surowcami przemysłowymi, a notowaniami pary walutowej AUD/USD.

W związku z tym spodziewam się powrotu korelacji i wyprzedaż dolara australijskiego. Niemniej jednak na wykresie dziennym nie otrzymaliśmy jeszcze potwierdzenia takiego scenariusza. Należy wstrzymać się na ewentualną dywergencję na oscylatorze stochastycznym, która w przeciągu kilku następnych dni powinna zwiększyć prawdopodobieństw powrotu do wyprzedaży AUD.

Notowania AUD/USD, interwał dzienny

Notowania AUD/USD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Ponadto na wykresie dziennym musi zostać pokonana strefa wsparcia 0.754-0.756. Dopiero po tym powinniśmy zobaczyć większą presję podażową. Po pokonaniu wcześniej wspomnianego wsparcia nedźwiedzie otworzą sobie drogę w okolicę poziomu 0.734, po czym mogą zmierzać nawet w okolicę poziomu 0.72.

Złoto

Od niemal lutego notowania złota poruszają się w kanale wzrostowym. Aktualnie trwa korekta ostatnich wzrostów, która powinna znieść notowania w okolicę dolnej bandy kanału wzrostowego oraz wsparcia 1240 USD za uncję złota.

Notowania złota, interwal dzienny

Notowania złota, interwal dzienny

Źródło: Admiral Markets

Z technicznego punktu widzenia został również utworzony podwójny szczyt, który sygnalizuje dalsze spadki. Osoby patrzące tylko na jeden rodzaj analizy mogą być przekonane, iż notowania powinny zmierzać dalej na południe i pokonać wcześniej wspomniane wsparcia.

Aczkolwiek analiza międzyrynkowa w dalszym ciągu potwierdza kierunek północny.

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich (odwrócona, biały), notowania złota (żółty)

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich (odwrócona, biały), notowania złota (żółty)

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie zobrazowano rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich (odwrócona) oraz notowania złota. Linia biała, rentowność obligacji została odwrócona, czyli obecna wartość została podzielona przez 1. Dzięki temu widać zachodzącą korelację pomiędzy tymi instrumentami. W ostatnim czasie złoto została solidnie przecenione, natomiast rentowność obligacji spadła (wzrosła jej cena). Dalszy spadek rentowności obligacji powinien zmienić nastawienie inwestorów do rynku metali szlachetnych. Na platformie MT4, zamiast rentowności obligacji można śledzić jej cenę. Wzrost notowań powinien pozytywnie wpłynąć na cenę złota.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here