Naga MarketsAdam Kiciński (CD Projekt): Wyciągnęliśmy lekcję z Cyberpunk2077Od mocno nieudanej premiery Cyberpunk2077 minęło już wiele miesięcy. Do tej pory nie udało się ostatecznie naprawić gry, jednak jak twierdzi prezes CD Projekt (Adam Kiciński), spółka wyciągnęła wnioski z tej porażki, dzięki czemu nie powinna się ona powtórzyć w przyszłości. Wśród rozwiązań jakie spółka wprowadziła (lub wprowadza) wymienia on m.in. zwiększenie liczby pracowników, czy też zmianę systemu organizacji pracy.

CD Projekt uczy się na błędach?

Niecały rok temu (w grudniu 2020) miała słynna premiera gry Cyberpunk2077. Premiera, która okazała się być prawdziwą katastrofą, której to skutki inwestorzy odczuwają do dnia dzisiejszego. Tytuł ten został dopuszczony do sprzedaży z tak dużą ilością błędów, że sklep Sony na kilka miesięcy usunął produkcję ze swojej strony.Usunięcie gry ze sklepu Sony było jednak dopiero początkiem problemów. Pojawiało się wiele głosów mówiących o złym zarządzaniu produkcjami, fali odejść pracowników, czy też krytykowana była kultura pracy. Z perspektywy spółki powstało wtedy pytanie, co planuje ona robić dalej, czy będzie w stanie uczyć się na błędach?

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Większe zatrudnienie remedium na problemy

Odpowiedź na to pytanie udzielił ostatnio Adam Kiciński (prezes zarządu), który w rozmowie z Bloombergiem podkreślał, że złe czasy są już za spółką. CD Projekt postanowił wyciągnąć lekcje z fiaska Cyberpunka2077. Jednym z elementów, które mają zostać poprawione, jest zatrudnienie nowych pracowników, których to liczba ma rosnąć średnio o 20% rocznie, co ma pomóc przywrócić stan sprzed pandemii.

– Retrospekcja projektu, który nie poszedł dokładnie zgodnie z planem, wyzwoliła silną motywację do zmian – powiedział Bloombergowi Kiciński.

Spółka planuje implikować również nowy model pracy, dzięki czemu poprawie ulec ma efektywność robót nad kolejnymi tytułami. Jednocześnie Kiciński wskazał, że CD Projekt mierzy się obecnie z bardzo dużą konkurencją ze strony zagranicznych podmiotów. Pandemia spopularyzowała pracę zdalną, sprawiając, że Polskie firmy często muszą teraz konkurować płacowo z USA. Co więcej, wstępne badania wskazują, że pracownicy ci wcale nie kwapią się do szybkiego powrotu przed korporacyjne biurka.

invest

Niemniej spółka posiada spore zasoby wolnej gotówki (ponad 1 mld zł), które może wykorzystać m.in. do zwiększenia zatrudnienia nawet do 100 osób w Digital Scapes, czyli pierwszej zagranicznej placówki, która została jakiś czas temu zakupiona w Kanadzie.

Cyberpunk2077 i efekt wow

Cyberpunk to trudne doświadczenie dla firmy, która pięć lat temu przebojem wdarła się na rynek wraz z premierą średniowiecznej gry fabularnej Wiedźmin 3: Dziki Gon. CD Projekt nie chce przesadzić z obietnicami dotyczącymi kolejnej odsłony.

Kiciński jest „ostrożnie zadowolony” z pierwszych rezultatów zmian w organizacji, ale nie chciał potwierdzić, że wersja Cyberpunka zoptymalizowana pod kątem konsol nowej generacji, która ma się ukazać jeszcze w tym roku, pojawi się na czas, co jest głównym celem inwestorów szukających punktu zwrotnego.

– Głęboko wierzę, że postrzeganie gry może się znacząco poprawić w przyszłości. Nie spodziewam się jednak efektu wow, ale raczej stopniowego odbudowywania sprzedaży – dodał prezes CD Projekt.

CD Projekt poniżej 200 zł

Jak wskazuje Prezes CD Projekt, Adam Kiciński, jest on zadowolony ze zmian dot. organizacji pracy w firmie, jednak jednocześnie nie podaje on dokładnych dat kolejnych poprawek, które sprawiłyby, że tytuł Cyberpunk2077 zostanie ostatecznie naprawiony.

Adam Kiciński (CD Projekt): Wyciągnęliśmy lekcję z Cyberpunk2077
Notowania CD Projekt w latach 2020-2021. Źródło: Comparic.pl

Informacja o finalnym zamknięciu tego rozdziału mogłaby z kolei wpłynąć pozytywnie na nastroje inwestorów, którzy obecnie nie mają zbyt wiele powodów do radości. W trakcie ubiegłorocznych szczytów (z 4 grudnia 2020) akcje spółki wyceniane były na 443 zł na zamknięciu, jednak w trakcie sesji 7 grudnia ich wycena dochodziła nawet do 464,20 zł.

Od tego momentu spółka zaliczyła jednak spektakularnych krach, który to zniósł notowania w okolice 150 zł w maju 2021 roku. Od tego czasu spółka kilkukrotnie próbowała ruszyć na północ, jednak za każdym razem odbijała się od oporu na ok. 200 zł (m.in. w połowie czerwca, następnie w połowie lipca oraz połowie września).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs kghm | cena akcji neuca | bitcoin kurs 2020 | kirs dolara | kurs dolara amerykańskiego | lotos akcje cena | notowania dom development |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here