Naga Markets

Aby zostać świetnym traderem, musisz unikać tych 12 podstawowych błędówPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “To Become A Great Trader, You Must Avoid These 12 Trading Mistakes

A więc chcesz zostać odnoszącym sukcesy traderem? Cóż, będziesz musiał unikać popełniania wielu powszechnych błędów, których ofiarami często padają tacy jak Ty. BĘDZIESZ popełniał błędy w trakcie nauki handlu, ale traderzy, którzy faktycznie zaczynają zarabiać pieniądze, to ci, którzy uczą się na tych błędach i dowiadują się, jak przestać popełniać je w kółko.

Podczas tej lekcji zamierzam omówić najczęstsze błędy, które popełniają traderzy i przedstawić Ci kilka prostych rozwiązań. Po tym, to od Ciebie będzie zależało, czy wyciągniesz z nich wnioski i upewnisz się, że ich unikniesz, kontynuując analizę i handel na rynkach.

Zawieranie zbyt wielu transakcji naraz i Over-Trading

Jest to prawdopodobnie najbardziej klasyczny błąd, który popełnia 100% początkujących i około 90% pozostałych. Nie jest również zaskoczeniem, że około 90% traderów traci pieniądze na dłuższą metę, gdy około 90% z nich handluje zbyt dużo.

Kolejną ciekawostką jest to, że jeśli zauważysz, że jesteś na więcej niż jednym rynku w tym samym czasie to prawdopodobnie handlujesz zbyt dużo. Naprawdę nie ma żadnego logicznego powodu, by rozgrywać więcej niż jedną transakcję w tym samym czasie, kiedykolwiek.

Większość ludzi po prostu nie może nauczyć się ignorować pokusy ciągłego bycia w otwartej pozycji, więc wymyślają wszelkiego rodzaju powody, dla których powinni handlować lub tworzą sygnały transakcyjne, których tak naprawdę nie ma. Brutalna prawda jest taka, że jeśli nie nauczysz się kontrolować siebie i nie przestaniesz nadmiernie handlować, nigdy nie będziesz w stanie zarabiać pieniędzy na rynkach.

Być może najszybszym i najłatwiejszym sposobem, aby nauczyć się przestać nadmiernie handlować, jest po prostu zmiana sposobu myślenia o handlu i o tym, na czym “zarabianie pieniędzy w handlu” faktycznie polega.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Bossa

Kiedy zdasz sobie sprawę, że mniej znaczy więcej oraz że dosłownie będziesz zarabiał więcej pieniędzy handlując mniej – wtedy jesteś w domu. Pamiętaj, aby minimalizować poszukiwania jakichkolwiek powodów, aby często wchodzić na rynek (tak jak to robi większość traderów).

Spędzanie zbyt wiele czasu na myśleniu o tradingu i patrzeniu na wykresy

Podobne do over-tradingu, jest po prostu zbyt częste myślenie o handlu. Traderzy często popełniają ten błąd spędzając zbyt wiele czasu na przeglądaniu wykresów w kółko, nawet jeśli nie ma oczywistych sygnałów price action do zawarcia transakcji. W rezultacie kończy się to wejściem w otwartą pozycję, czyli brakiem trzymania się swojego trading planu.

Jeśli znajdziesz się w punkcie, w którym myślisz o rynkach i transakcjach, w których jesteś, można spokojnie uznać, że masz problem z over-tradingiem i wkrótce stracisz pieniądze.

Podczas ustalania swojego trading planu, powinieneś uwzględnić również czas spędzany z dala od wykresów. Jeśli będziesz się go trzymał, to czas spędzany poza rynkiem również będzie ważną częścią Twojego trading planu oraz częścią procesu, który przechodzisz.

Jeśli zaczniesz odbiegać od tego procesu i w rezultacie stracisz pieniądze, możesz winić tylko siebie. Tak więc, ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jak dobry jesteś w utrzymywaniu dyscypliny i trzymaniu się planu.

Pamiętaj, że większość uczestników rynku traci pieniądze, ponieważ nie umie się trzymać swojego grafiku. Dyscyplina jest również kluczem do sukcesu.

Próba podejmowania decyzji na podstawie wykresów zawierających krótkie ramy czasowe

Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych traderów jest day trading. Wiele osób słyszy o “day tradingu” zanim dowie się czegoś więcej na ten temat. To prowadzi ich na złą drogę już od samego początku.

Rozpoczynanie cyklu handlu z krótkimi ramami czasowymi, takimi jak 5 minutowe lub nawet 1 minutowe interwały, prowadzi zazwyczaj do over-tradingu i hazardu, a w konsekwencji do uzależnienia od rynków.

Wykresy z mniejszymi ramami czasowymi po prostu nie są tak istotne, jak ich odpowiedniki z wyższymi ramami czasowymi. Powód jest prosty – im wyższy przedział czasowy, tym więcej danych odzwierciedla i dlatego ma większą “wagę” niż krótki przedział czasowy.

Na przykład, słupek wykresu dziennego jest o wiele ważniejszy niż słupek wykresu 1 minutowego. Potrzebujesz więcej cierpliwości, aby handlować w wyższych przedziałach czasowych, ale w zamian otrzymujesz bardziej wiarygodne sygnały transakcyjne i mniej stresu, co jest moim zdaniem całkiem dobrym kompromisem.

Kiedy handlujesz na wykresach dziennych, możesz po prostu ustawić transakcję i odejść na 24 godziny lub więcej. W ten sposób można osiągnąć lepsze wyniki i cieszyć się swoim stylem życia.

Handlowanie prawdziwymi pieniędzmi przed sprawdzeniem się na koncie demo

Ten błąd jest jak wyrok śmierci dla Twoich pieniędzy, mimo to raz za razem początkujący traderzy go popełniają. Polega on na handlowaniu prawdziwymi pieniędzmi, zanim jeszcze wypróbujesz swoją strategię na koncie demo.

Zaczynając handel prawdziwymi pieniędzmi traderzy nie są zaznajomieni z kontem i tym, jak ono działa. W rezultacie popełniają oni głupie błędy, takie jak ryzykowanie większych kwot lub nie wprowadzanie prawidłowych stop lossów itp. Oczywiście powoduje to, że tracą pieniądze.

Ponadto, ponieważ nie przetestowałeś swojej strategii transakcyjnej na koncie demo (w warunkach rynku rzeczywistego), nie wiesz nawet czy Twoja strategia lub Twoja zdolność do handlu nią, będą skuteczne.

To szalone, że ktokolwiek wziąłby swoje prawdziwe, ciężko zarobione pieniądze i po prostu zaczął ryzykować je na rynku z zerową praktyką. Jednak jak wiemy, ludzie potrafią pójść do Las Vegas i zagrać za wszystkie swoje oszczędności. W praktyce nie różni się to niczym, od handlu na giełdzie bez wcześniejszego przygotowania.

Twoim zadaniem jako kogoś, kto chce stać się wykwalifikowanym i zyskownym traderem, jest WYPRÓBOWANIE swojej strategii, jak również zdolności do handlu nią, na renomowanej platformie demo, ZANIM spróbujesz handlować na żywo!

Pozwoli Ci to zauważyć “błędy”, które popełniasz, a także pozwoli Ci poczuć rynek i Twoją metodę handlową, bez ryzykowania prawdziwych pieniędzy.

Wciągnięcie się w „czarną dziurę” rozpraszających wiadomości

„Czarna dziura” rozpraszających wiadomości jest prawdziwym problemem w świecie tradingu i jeśli nie będziesz ostrożny, wpadniesz w nią i nigdy się z niej nie wydostaniesz, dopóki wszystkie Twoje pieniądze przepadną.

To co się dzieje, to fakt, że traderzy “szukają powodów”, dla których ich transakcje powinny się udać, a jak wszyscy wiemy, w Internecie można znaleźć wszystko, czego się chce. Możemy znaleźć wiele opinii zarówno za jak i przeciw każdemu argumentowi lub pozycji, którą chcemy otworzyć bądź zamknąć.

Inną rzeczą, która się zdarza jest to, że traderzy zaczynają “badania” w Internecie, dotyczące wiadomości gospodarczych i handlowych i zaczynają myśleć, że już “zorientowali się”, co się może wydarzyć na podstawie X, Y lub Z gospodarczego wydania wiadomości.

Następnie dokonują transakcji w oparciu o tę opinię, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ bardzo często wiadomości handlowe lub gospodarcze są już wycenione na rynku, innymi słowy, są już odzwierciedlone w akcji cenowej i “duzi chłopcy” już działali na ich podstawie.

Następnie, kiedy wiadomości w końcu się ukażą, na rynku występuje duży skok ceny w jedną stronę, który następnie zmierza w przeciwnym kierunku. Powoduje to, że większość niewykształconych handlowców traci swoje pieniądze. Potwierdza to fakt, że nie należy zawierać transakcji jedynie na podstawie rynkowych wiadomości.

Wiadomości i wszystko co łączy się z rynkiem, jest już zazwyczaj odzwierciedlone na wykresie, na przykład poprzez price action. Tak więc, kiedy nauczysz się czytać price action, uczysz się również handlować wiadomościami bez konieczności ich rzeczywistego analizowania.

Niezrozumienie, że każda transakcja ma losowe rezultaty

Jednym z ogromnych błędów w myśleniu większości traderów jest to, że po prostu nie rozumieją, że każda pojedyncza transakcja, którą podejmują ma mniej więcej równe szanse zakończyć się stratą lub wygraną. Nie oznacza to, że nie można mieć strategii o wysokim procencie wygranej, ponieważ można.

ALE, ważną rzeczą w tradingu jest to, że dla każda dana seria transakcji będzie się cechowała losowym wynikiem wygranych i przegranych, których sekwencji nie będziemy wcześniej znali. Jeśli więc oczekujesz, że Twoja strategia sprawdzi się w 60% przypadków, wówczas musisz zakładać, że seria transakcji będzie odpowiednio duża.

Tak samo jest w przypadku rzutu monetą – wiesz, że w 50% przypadków otrzymasz reszkę, a w 50% orła. Przy małej próbie ilości rzutów monetą, możesz wyrzucić nawet 10 reszek z rzędu, ale nie powinno to Cię zmylić, ponieważ przy większej ilości rzutów ilość reszek zawsze będzie oscylowała w okolicach 50%.

Tak samo jest z handlem! Możesz mieć 10 strat z rzędu w ramach powiedzmy 100 próbnych transakcji, ale po tych 100 transakcjach nadal możesz wygrać 60% z nich. Implikacje tego są ogromne.

Jeśli nie pozostaniesz wierny swojemu trading planowi i nie pozostaniesz zdyscyplinowany nawet podczas tej serii strat, prawdopodobnie będziesz podejmował swoje decyzje na podstawie emocji i zwiększysz swoje straty.

Pamiętaj: KAŻDA POJEDYNCZA transakcja nie znaczy w zasadzie nic! Jest to jedynie wynik końcowy dużej serii transakcji, które pokażą Ci, czy Twoja przewaga i zdolność do handlu jest rzeczywiście opłacalna, czy też nie. Oznacza to również, że musisz zarządzać swoim ryzykiem na poziomie, który pozwoli Ci przejść przez wystarczająco dużą serię transakcji, która pokaże Ci czy Twoja strategia jest odpowiednia.

Poczucie desperacji lub potrzeba handlowania

Ogromnym błędem w myśleniu, który popełnia wielu traderów jest poczucie “pilności” lub “desperacji” w związku z ich handlem i byciem w otwartych transakcjach. Można to przyrównać z wkładaniem wszystkich swoich „jajek” do jednego koszyka.

Jest to ogromny błąd, ponieważ handel jest z natury ryzykowny i z natury trudny ze względu na fakt, że wymaga dużej siły psychicznej, której wielu ludzi po prostu nie ma lub nie chce rozwijać.

Dlatego też, musisz zdać sobie sprawę i zaakceptować fakt, że handel nie może być Twoim planem A. I nawet jeśli staniesz się naprawdę dobry w tradingu i zaczniesz osiągać zyski miesiąc po miesiącu, powinieneś nadal mieć inne źródło zarobku, by mieć pewność, że nie narażasz „wszystkich” swoich pieniędzy na rynkowe ryzyko.

Może prowadzić również długoterminowe inwestycje, lokując swoje pieniądze na przykład w funduszach inwestycyjnych. Cokolwiek robisz, po prostu nie wkładaj wszystkich swoich jajek do jednego koszyka handlowego, ponieważ gdy to zrobisz, wywierasz na siebie zbyt dużą presję, aby Twój handel stał się opłacalny.

Pamiętaj, że jednym z najprostszych sposobów do porażku na rynku jest zdecydowanie wywieranie zbyt dużej presji na sobie. Sukces w tradingu przychodzi, gdy jesteś spokojny, zebrany i dosłownie nie obchodzi cię czy twoje transakcje przynoszą zyski czy straty.

Może to zabrzmieć głupio, ale mówię Ci, że kiedy zaangażujesz zbyt wiele emocjonalnej i mentalnej energii w jedną transakcję lub ogólnie w swój “trading”, już podpisałeś swój “akt zgonu” na rynku.

Za dużo się wahasz, nie ufasz swoim decyzjom i nie trzymasz się ich

Kiedy zawierasz transakcję, musisz się jej trzymać, chyba że nastąpi monumentalna zmiana akcji cenowej na TYM samym przedziale czasowym, na którym ją zawarłeś. Proszę, przeczytaj ponownie to ostatnie zdanie przynajmniej 10 razy, ponieważ jest to niezwykle ważne dla twojej kariery handlowej.

Widzisz, bardzo często traderzy spędzają czas analizując rynek, znajdując sygnał transakcyjny, ustawiają go, a następnie wracają godzinę później i zaczynają wariować, ponieważ cena przesunęła się minimalnie w przeciwną stronę. Wtedy widzą ten “negatywny” znak obok zysku z otwartej transakcji i zmieniają swoją decyzję.

Nienawidzę tego mówić, ale jeśli jeszcze tego nie wiesz, to powiem to jeszcze raz – to jest NORMALNE. BĘDZIESZ MIAŁ transakcje, które będą negatywne i będziesz odnosił na nich straty, ale jeśli będziesz wariował za każdym razem, gdy transakcja pójdzie przeciwko Tobie, bardzo szybko wyzerujesz swoje konto.

Ten punkt nawiązuje do punktu powyżej, gdzie omówiłem losowy wynik każdej transakcji. Po prostu nie możesz pozwolić sobie na przywiązywanie zbyt dużej wagi do jednej transakcji, ponieważ jest to głupie. Pamiętaj, że liczy się duża seria wyników, a nie pojedyncza transakcja!

Dlatego też, nie wolno Ci się wahać nad każdą transakcją, którą podejmujesz, musisz pozwolić im grać i pozwolić rynkowi myśleć tak, byś mógł handlować bezstresowo i z zyskiem!  Innymi słowy, NIE WCHODŹ SOBIE W DROGĘ i pozwól, by proces przejął kontrolę!

Zbyt duża koncentracja na “pieniądzach” i “nagrodach”, a zbyt mała na procesie

Jak już wspomniałem pod koniec ostatniego punktu, musisz nie wchodzić sobie w drogę i pozwolić, by PROCES przejął kontrolę. Traderzy spędzają za dużo czasu skupiając się na pieniądzach i nagrodach, a stosunkowo niewiele czasu faktycznie koncentrując się na rzeczach, które mają znaczenie; strategia, jej modyfikacja we właściwy sposób, trzymanie się jej, zarządzanie ryzykiem, wielkość pozycji, ustawianie i zapominanie, itd.

Nie musisz myśleć o “nagrodach” i “zyskach”, ponieważ te rzeczy są TYLKO “symptomem” prawidłowego procesu handlowego i prawidłowego myślenia, nie pojawią się tylko dlatego, że myślisz i martwisz się o nie!

Wtrącanie się w transakcje po ich wejściu na rynek (ustaw i zapomnij!)

Czy chcesz spieprzyć swój trading i ciągle strzelać sobie w stopę po otworzeniu swoich transakcji? Cóż, mam dla ciebie łatwy sposób, aby to zrobić! Po prostu zacznij bawić się swoimi transakcjami po ich wprowadzeniu!

Jestem tu oczywiście sarkastyczny, ale poważnie, jednym z największych błędów popełnianych przez traderów jest mieszanie się w ich transakcje po ich wejściu.

Powiedziałbym, że w około 90% przypadków, po wejściu w transakcję, najbardziej zyskownym kierunkiem działania jest po prostu nic nie robić przez większość czasu! Jednak większość traderów, zwłaszcza początkujących, robi coś zupełnie przeciwnego; wtrąca się do większości swoich transakcji, spieprza je i w rezultacie traci pieniądze!

MUSISZ dowiedzieć się, jak zignorować niekończącą się pokusę manipulowania swoimi transakcjami po ich zawarciu, jeśli chcesz mieć nadzieję na osiąganie stałych zysków w długim okresie czasu na rynkach.

Pogoń za sygnałem, który przegapiłeś – wchodzenie późno po złej cenie

To się zdarza cały czas – zobaczyłeś okazję, która Ci się podobała, nie wszedłeś w nią z wielu powodów, a potem wróciłeś później do wykresów i zobaczyłeś, że cena wystrzeliła na Twoją korzyść, bez Ciebie na pokładzie. To może być denerwujące. Ale ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to wejść na rynek po tym, jak już wystartował bez ciebie.

Po prostu trzeba czekać na następną okazję i pamiętać, że rynek będzie tam jutro. Tak więc, nie spiesz się, by handlować lub wejść w transakcję, którą przegapiłeś, ponieważ jest to emocjonalne myślenie, które spowoduje tylko utratę pieniędzy.

Brak wstępnego zdefiniowania limitu ryzyka okołotransakcyjnego

Czy wiesz, jaki jest Twój limit ryzyka na transakcję? Czy jest to kwota, którą mógłbyś zaryzykować i spać spokojnie w nocy z potencjalną stratą? Jeśli nie, to musisz się do tego dostosować.

Wielu traderów nawet nie siada i nie sprawdza, jaka kwota jest dla nich „wygodna do stracenia” na jednej transakcji. Jeśli tego nie zrobiłeś, a handlujesz na żywo, to musisz przestać to robić, dopóki tego nie wypracujesz.

Wnioski

Będziesz popełniać błędy, zwłaszcza gdy po raz pierwszy zaczynasz. Ale, to co oddziela zwycięzców od przegranych to uczenie się na błędach. Ci traderzy, którzy zarabiają poważne pieniądze na rynkach, to nie ci, którzy nigdy nie popełniają błędów i handlują “perfekcyjnie”, ale ci, którzy uczą się unikać błędów omówionych w tej lekcji i wyciągają z nich wnioski.

Bardzo łatwo jest popełniać te same błędy handlowe w kółko do momentu, aż wszystkie Twoje pieniądze przepadną. Twoim celem jest nie pozwolić, aby to Ci się przytrafiło.

Mogę Ci pomóc poprzez lekcje na moim blogu, bądź w moich profesjonalnych kursach handlowych i strefie dla członków, ale to zawsze będzie sprowadzać się do Ciebie, wdrażając to, czego nauczyłeś się prawidłowo i konsekwentnie.

Nie mogę przyjść do Twojego domu i handlować za Ciebie i nie mogę dzwonić do Ciebie codziennie i przypominać Ci co robić, a czego nie. Jedynie co posiadasz to moje wskazówki zawarte w 12 punktach w jednym artykule, które z pewnością Ci pomogą.

Tak więc, zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc Ci wejść na właściwą drogę w handlu, teraz to Ty musisz zdecydować, czy jesteś gotów aby nią podążyć.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “To Become A Great Trader, You Must Avoid These 12 Trading Mistakes


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJim Simons, czyli Quant King. Poznaj genialnego matematyka i tradera, który rozgryzł day-trading
Następny artykułStrategia PSV: Wykres wkracza w ciekawe miejsce, oczekiwanie na reakcje
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.