Naga MarketsAbenomika zostanie w Japonii na dłużej. Nowy premier kontynuuje politykę AbeSzef Kancelarii Premiera Japonii, Yoshihide Suga, w wyborach partii rządzącej został wybrany na następcę ustępującego Shinzo Abe. Zwycięstwo zapewniło kandydatowi nominację na premiera, a zmiana na stanowisku szefa rządu nastąpi jeszcze w tym tygodniu.

  • Suga od 2012 roku piastował funkcję szefa Kancelarii Premiera w gabinecie Shinzo Abe.
  • Nowy kandydat na premiera ma opinię stonowanego działacza, a nie przodującego wodza, cieszy się jednak zaufaniem.
  • Eksperci zarzucają Sudze brak doświadczenia dyplomatycznego, jednak dostrzegają jego atuty związane z prowadzeniem polityki wewnętrznej.

Japonia będzie miała nowego premiera

Yoshihide Suga został wybrany w poniedziałkowych wyborach wewnątrz partii rządzącej na nowego premiera Japonii, po tym jak Shinzo Abe z przyczyn zdrowotnych został zmuszony do ustąpienia z tej funkcji. 71-letni Suga uzyskał 377 z 535 możliwych głosów, a jego rywale: Shigeru Ishiba i Fumio Kishida, odpowiednio 68 i 89.

Można już uznać niemal za pewne, że nominacja partyjna daje Sudze fotel premiera. Wszyscy przekonani są o akceptacji jego kandydatury w parlamentarnym głosowaniu w środę, z uwagi, że rządząca partia dysponuje większością głosów.

Suga podziękował Abe i zapowiedział kolejne reformy oraz kontynuację prowadzonej przez poprzednika polityki. Podkreślił, że będzie kontynuował “Abenomikę” opartą o ultraluźną politykę monetarną i ekspansywną politykę fiskalną. Japońska gospodarka jeszcze przed kryzysem COVID-19 była w trudnej sytuacji gospodarczej wynikającej z długoterminowych problemów strukturalnych i demograficznych.

Jestem najstarszym synem rolnika z Akita. Bez żadnej wiedzy ani powiązań krwi, przebiłem się do świata polityki, zaczynając od zera – i teraz zostałem liderem Partii Liberalno-Demokratycznej, biorąc na barki jej tradycje i historię. Dam z siebie wszystko, aby pracować dla Japonii i jej obywateli. – zaznaczył Suga.

Zobacz również: Wielka Brytania i Japonia z umową handlową. Negocjacje z UE w impasie

Kurs USD/JPY w ciekawym położeniu

Kurs jena japońskiego względem dolara znajduje się obecnie u samego końca formacji chorągiewki, która tworzona jest już od trzech tygodni. Przecięcie chorągiewki jest w okolicach poziomu 106,000 jenów i być może już dzisiejsza poniedziałkowa sesja (lub jutrzejsza wtorkowa) pokażą ruch, który wskaże na dalsze zachowanie kursu.

Abenomika zostanie w Japonii na dłużej. Nowy premier kontynuuje politykę Abe
Notowania kursu USD/JPY. Źródło: tradingview.com

Jak na razie w poniedziałek rano zarówno dolny, jak i górny cień poniedziałkowej świecy wskazał na kontynuację formacji chorągiewki.

Zarówno oscylator MACD jak i RSI są w neutralnym położeniu, zatem być może większy ruch kursu nie zostanie zrealizowany, a kurs będzie konsolidował w zakresie od 105,100 do 107,000 jenów.

Sentymenty związane z wyborem nowego premiera Japonii mogą nie mieć zbyt silnego wydźwięku z uwagi na to, że Suga w zasadzie będzie kontynuował politykę Abe.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here