Naga MarketsJaka jest historia powstania kontraktów terminowych? Czym tak na prawdę są i w jakich sytuacjach się przydają? Rolę depozytów zabezpieczających, sposobów rozliczania i wykorzystania kontraktów futures oraz ryzyka z nimi związanego można usłyszeć podczas wykładu wicedyrektora działu rozwoju rynków GPW Filipa Duszczyka „ABC kontraktów terminowych”, który miał miejsce w trakcie Invest Cuffs Online.


Celem kontraktów terminowych jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem

Kontrakty terminowe należą do grupy instrumentów pochodnych. Od akcji i instrumentów dłużnych różnią się przede wszystkim tym, iż głównym celem ich stosowania nie jest transfer kapitału, lecz transfer ryzyka. Już w czasach starożytności handlarze towarów borykali się z podobnymi problemami co ich współcześni odpowiednicy. Celem od zawsze było odpowiednie zarządzanie ryzykiem przy zmieniających się cenach.

Kontrakt terminowy można:

  • Nabyć, co jest równoznaczne z otwarciem pozycji długiej;
  • Sprzedać, co oznacza zamknięcie pozycji długiej;
  • Wystawić, czyli otworzyć krótką pozycję.

Kontrakt terminowy to standardowa umowa między dwoma stronami. Nabywca/wystawca zobowiązuje się do kupna/sprzedaży w określonym momencie w przyszłości danego instrumentu bazowego po z góry określonej cenie. W tym wszystkim pośredniczy giełda, która stara się zapewnić bezpieczeństwo dla każdej strony.

Mówiąc o kontraktach należy wspomnieć o depozytach zabezpieczających. Służą one jak sama nazwa wskazuje zabezpieczaniu zobowiązań kupującego/wystawiającego. W ten sposób zabezpieczane jest ryzyko dziennej zmiany ceny kontraktu. Wielkość depozytów wyznacza izba rozliczeniowa.

Wykład przeprowadzony podczas Konferencji dla Inwestorów online. Spotkanie odbyło się w zastępstwie odwołanego Kongresu Invest Cuffs 2020. Subskrybuj kanał Comparic.pl w serwisie YouTube i bądź na bieżąco.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here