Naga MarketsRosnące przychody i spadające marże grupy AB – Analiza Konrada KsiążakaFunkcjonowanie w „nowej rzeczywistości” w pozytywny sposób odbiło się na wynikach spółki AB. Wprowadzenie na całym świecie modelu nauczania i pracy zdalnej w zdecydowany sposób zwiększyło popyt na urządzenia IT, dzięki czemu jego dystrybutorzy mogli zacierać ręce. Warto jednak pamiętać, że trend wzrostowy trwał w tej branży od lat, a pandemia spowodowała jedynie jego przyśpieszenie. Równocześnie, choć rosną przychody spółki, to sam zysk pozostaje na względnie stabilnym poziomie, co przekłada się na spadającą marże zysku netto – wskazuje Konrad Książak w analizie fundamentalnej na antenie Comparic24.

  • Przychody spółki AB rosną regularnie od 2012 roku, a pandemia tylko to przyśpieszyła.
  • Jednocześnie zysk netto pozostaje na względnie stabilnym poziomie, co przekłada się na spadający poziom marży zysku netto.
  • W ubiegłym roku spółka wypłaciła dywidendę, jednak jej poziom (44 grosze) nie uczyni z niej dywidendowego arystokraty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dystrybutorzy sprzętu IT zyskują

Ubiegły rok doprowadził do powstania tzw. nowej rzeczywistości, w której to występują zarówno wielcy wygrani, jak i wielcy przegrani. Do zwycięskiego obozu zaliczyć można, przynajmniej częściowo, dystrybutorów sprzętu IT, takich jak spółka AB. Wprowadzenie wszechobecnego lock downu wymusiło na części społeczeństwa zakup nowego sprzętu, tak aby móc pracować zdalnie czy też uczyć się zdalnie.

Jak wskazuje Konrad Książak, warto zauważyć, że wzrosty sprzedaży nie cechowały się zdarzeniem jednorazowym, tzn. mają one charakter ciągły, a nie jedynie w 1 lub 2 kwartałach. Oznacza to, że dobre wyniki sprzedażowe utrzymują się w branży z dalszym trendem wzrostowym. Jednocześnie o branży nie zapomnieli politycy, dlatego też już szykują podatek od smartfonów, który miałby wynosić od 1% do 6% ceny urządzenia na rzecz artystów.

Zobacz również: Akcje KGHM z szansą na ustanowienie nowego rekordu? Na razie korekta

AB korzysta na pandemii

Grupa kapitałowa AB zajmuje się dystrybucją sprzętu IT w większości państw europejskich, a także dostarcza usługi chmurowe oraz e-commerce. Obecnie grupa posiada siedziby w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji.

Analizując AB, na samym początku należy wskazać, że od 2012 roku systematycznie rosną przychody firmy, które obecnie wynoszą ponad 10 mld złotych, względem niecałych 5,5 mld w roku 2012. Jednocześnie tak dobra sytuacja nie występuje w przypadku zysku netto. Z jednej strony firma cały czas zarabia, z drugiej natomiast wzrosty nie są tak klarowne, jak w przypadku samych przychodów. Pozytywna zmiana w tej materii widoczna jest dopiero w kwartałach „covidowych”, gdzie zysk netto wyraźnie wzrósł względem analogicznego okresu lat ubiegłych.

Jak wskazuje Konrad Książak, biorąc pod lupę konkretne kwartały widać wyraźnie, że pandemia pozytywnie odbiła się na wynikach firmy, jednak należy pamiętać, że rynek ten rozwijał się wcześniej, prawdopodobnie będzie się rozwijał w przyszłości, a same wydarzenia roku 2020 jedynie wzmocniły ten efekt.

Trend spadkowy zaobserwować można natomiast w przypadku marży zysku netto, co jest wiadomością negatywną, jednak jest logicznym następstwem tego, że rosną przychody, a same zyski utrzymują się na względnie stabilnym poziomie. Aktualnie poziomy te wahają się w przedziale 0,6% – 0,7% i wynik ten jest niski, choć należy mieć na uwadze, że branża ta (jako całość) cechuje się niskimi wartościami. Nie mniej na tym polu spółka AB pozytywnie nie zaskakuje.

Dywidenda nie rozpieszcza, ale rośnie za to zagranica

– Teoretycznie wypłacili oni ostatnio dywidendę, ale ta dywidenda była na poziomie 44 groszy, co przy obecnej cenie 1 akcji [34,5 zł przyp. red] jest to bardzo niska dywidenda, więc absolutnie nie powiedziałbym, że jest to spółka stricte dywidendowa. A tak naprawdę AB ma jakiś potencjał do tego, aby wypłacać tę dywidendę. – ocenia Konrad Książak.

Aktualnie więc spółka zdecydowanie nie zostanie zaliczona do dywidendowych arystokratów GPW, jednak prezentuje ona pewien potencjał na przyszłość, jak wskazuje Konrad Książak. Biorąc pod uwagę wskaźniki, zauważyć można, że C/Z kształtuje się na poziomie ok. 7,5. Im mniejsza wartość tego wskaźnika tym zasadniczo lepiej pod kątem stopy dywidendy, ponieważ wysokość potencjalnej dywidendy w stosunku co rynkowej ceny akcji (niezbędnej do ich zakupu) rośnie.

Omawiając całą grupę kapitałową, należy mieć na uwadze fakt, że sprzedaż w Polsce jest jedynie nieznacznie większa od tej z terenu Czech. Tak więc w analizie niezbędna jest weryfikacja danych które płynął z zagranicy. I tutaj pojawiają się pozytywne dla spółki informacje, ponieważ sprzedaż rośnie zarówno na rynku Polski, jak i Czeskim.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax notowanie | eur usd kurs | biomed giełda | notowania biomed lublin | giełda pgnig |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here