whitebit

Kurs franka i euro, wrócą na normalne poziomy dopiero w czerwcu 2021 r.Polski złoty jeszcze przez kilka długich miesięcy będzie poruszał się daleko od swoich historycznych średnich, wynika z raportu walutowego TMS Brokers. Zgodnie z prognozami analityków domu maklerskiego, kurs franka oraz kurs euro wrócą w okolice neutralnych dla siebie poziomów dopiero w połowie 2021 roku. Ten sam scenariusz tyczy się również kursu funta szterlinga i dolara amerykańskiego.

  • TMS Prognozuje, że euro zakończy bieżący rok w okolicach poziomu 4,49 zł, a frank szwacarski na 4,16 zł. Wcześniejsze prognozy mówiły o kursach niższych o około 6 groszy
  • Dopiero w drugim kwartale 2021 roku prognozuje się spadek euro do 4,35 zł oraz franka szwajcarskiego poniżej 4 zł
  • Kurs dolara ma wtedy wynosić 3,72 zł (pod koniec tego roku 3,82 zł) a funta szterlinga 4,73 zł (pod koniec tego roku 5,02 zł)

Frankowicze nadal pod ścianą? Kurs franka szybko nie wróci poniżej 4 zł

Chociaż końcowa prognoza notowań pary walutowej CHF/PLN dla 2021 roku jest z całą pewnością pozytywna, mówi bowiem o spadku kursu do 3,82 zł, to przed frankiem jeszcze kilka długich miesięcy powyżej psychologicznego pułapu 4 zł. TMS Brokers jest zdania, że kurs franka zakończy bieżący rok w okolicach poziomu 4,16 zł i dopiero w drugim kwartale przyszłego roku spadnie poniżej 3,99 zł.Stopniowa tendencja spadkowa ma dotyczyć również pozostałych głównych par walutowych z polskim złotym, na co wpływ będzie miało między innymi skromne, jednak stopniowe umacnianie się dolara amerykańskiego.

Kurs euro (EUR/PLN) oraz kurs franka (CHF/PLN) według prognoz TMS Brokers w kolejnych kwartałach. Źródło: TMS Brokers

Z historycznego punktu widzenia, poziom 4 złotych, nadal jest daleki od średniej wartości franka na przestrzeni lat, wydaje się być jednak obecną „granicą bólu” dla posiadających kredyt we frankach. Od dołka z 2008 roku, kiedy za jednego ranka płacono niespełna 2 złote, wartość szwajcarskiej waluty zwiększała się do dzisiaj o niemal 120%, czyli o 2,3 zł.

Kurs franka na przestrzeni lat. CHF/PLN poniżej 4 zł, nadal jest daleki od wartości średnich. Źródło: Tradingview.com

Biorąc pod uwagę 150 ostatnich miesięcy, średnia wartość dla kursu franka wypada w okolicach poziomu 3,40 zł

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Kurs euro wróci w okolice 4,35 zł. Na to jednak również trzeba będzie poczekać

W przypadku euro, powrót w okolice 4,35 zł do połowy przyszłego roku, pozwoli parze walutowej EUR/PLN o wiele wyraźniej zbliżyć się do średnich, historycznych wartości. W ujęciu ostatnich 150 miesięcy, te wypadają co prawda o około 5 groszy niżej, jednak w porównaniu do franka różnica jest niemal niezauważalna.

Jeżeli scenariusz TMS Brokers miałby się zrealizować, to kurs euro z obecnych poziomów musiałby osuwać się o około 3 groszy. Patrząc jednak na zmienność obserwowaną na przestrzeni całego 2020 roku nie wydaje się to niemożliwe.

Kurs euro na przestrzeni lat. EUR/PLN spadnie do 4,35 zł w II kw. przyszłego roku? Źródło: Tradingview.com

Jeżeli chodzi prognozy dla pozostałych walut notowanych w stosunku do polskiego złotego, to w połowie 2021 roku funt ma kosztować 4,73 zł, a dolar amerykański 3,72 zł, co również przybliży obie waluty do wartości historycznych. Warto jednocześnie zauważyć, że rozpiętość prognoz innych analityków dla głównych par złotowych jest bardzo duża. W przypadku tylko samego euro prognozowane kursy w perspektywie kolejnych 9 miesięcy wahają się od niespełna 4,30 do ponad 4,60 zł.

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem walut oraz surowców. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj