Naga Markets

Nouriel Roubini profesor z Nowego JorkuBitcoin wzrósł na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy o niemal 40 proc., odrabiając w ten sposób straty poniesione z powodu upadku giełdy FTX. Zwyżka ta przyczyniła się do wyraźnego wzrostu optymizmu wsród inwestorów kryptowalutowych. Przekonania tego nie podziela jednak Nouriel Roubini. Ekonomista znany ze swojego sceptycznego podejścia do kryptowalut uważa bowiem, że 99 proc. tych aktywów to “oszustwo”.

99 proc. kryptowalut to oszustwo 

Znany profesor ekonomii, Nouriel Roubini uważa, że giełda FTX i jej założyciel Sam Bankman-Fried (SBF) nie są wyjątkami. W jego ocenie to “reguła”.– Dosłownie 99 proc. kryptowalut to oszustwo. Działalność przestępcza. Całkowicie realne piramidy finansowe, które upadną – przyznał w rozmowie z Yahoo Finance Live podczas odbywającego się właśnie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

– Musisz trzymać się z dala [od kryptowalut], musisz absolutnie trzymać się z dala. A większość z tych ludzi należy zamknąć do więzienia. Dosłownie, oni wszyscy są oszustami – dodał Roubini odnosząc się do osób związanych z branżą kryptowalut.

FTX był gorszy od piramidy finansowej Berniego Madoffa

I chociaż Roubini porównał upadek FTX do piramidy finansowej Berniego Madoffa, zauważył, że w tamtym przypadku kilka tysięcy osób “zostało spłukane” w porównaniu do milionów dotkniętych przez FTX.

– Sam FTX to był 1 milion klientów w USA. Istnieje jednak 40 milionów ludzi, którzy zainwestowali w kryptowaluty, głównie młodzi ludzie lub ludzie o niższych dochodach, a żaden z nich – 99% z nich – nie kupił bitcoina po 1 000 USD lub nawet 10 000 USD. Większość z nich doświadczyło FOMO w 2021 r., gdy (cena BTC – red.) gwałtownie wzrosła z 20 000 USD do 30 000 USD, do 50 000 USD, do 69 000 USD, a 99% z nich kupiło znacznie powyżej obecnej wartości rynkowej. Więc stracili wszystkie swoje pieniądze, są spłukani. To koszmar – przyznał ekonomista.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Blockchain to całkowicie bezużyteczna technologia

Jakby tego było mało, Roubini wyraził podobny sceptycyzm wobec technologii blockchain, twierdząc, że “nie można zasadniczo stworzyć zaufania za pomocą samej technologii” bez weryfikacji ze strony zaufanej instytucji.

W jego ocenie bowiem technologia nie może tworzyć zaufania, gdyż “w rzeczywistości potrzebujesz zawsze jakiejś wiarygodnej instytucji, która zatwierdza transakcję. Więc większość tego, co nazywają faktycznie blockchainem, jest blockchainem tylko z nazwy… więc to nie jest blockchain, to gloryfikowana baza danych.”

– Tak więc Google Docs to baza danych z pozwoleniem i wszyscy z niej korzystają. Nikt nie nazywa [tego] blockchainem, bo to nie jest blockchain. Więc blockchain to moda i jest to całkowicie bezużyteczną technologią i marnuje mnóstwo energii – dodał.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjnaDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.