Naga MarketsW minioną środę (24.01.2018 r.) opublikowaliśmy otwartą ankietę dotyczącą wprowadzenia przez Paneuropejskiego regulatora rynków finansowych, European Securities Markets Authority (ESMA) nowych regulacji, które mogą silnie odbić się na detalicznych rynkach finansowych Starego Kontynentu. Mowa o całkowitym zakazie opcji binarnych i ograniczeniu dźwigni finansowej do poziomu 30:1 lub nawet 5:1. Do 5 lutego branża i inwestorzy mogą przesyłać swoje opinie odnośnie projektowanych zmian. Tymczasem, prezentujemy wstępne wyniki ankiety przedstawiające stanowisko 423 osób.


Warto zwrócić uwagę, że zdanie dotyczące maksymalnej dźwigni dla inwestorów detalicznych na rynku CFD/FX jest dość mocno podzielone. Zdecydowana większość zgadza się jednak z tym, że dalsze regulacje są zbędne. Zdaniem 44,4% (188 osób) ankietowanych wysokość dźwigni powinna zostać na obecnym poziomie 1:100. 47,8% (202 osoby) uważa natomiast, że lewar powinien być bez jakichkolwiek ograniczeń.

Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych (72,3% – 306 osób) regulacje rynku instrumentów pochodnych powinny rozważać krajowe komisje nadzoru takie jak polski KNF. Jedynie 6,6% uważa, że ESMA jest odpowiednią instytucją by regulować detaliczny rynek finansowy na Starym Kontynencie.

Zdecydowanie większe zróżnicowanie odpowiedzi pojawiło się natomiast w kwestii całkowitego zablokowania rynku opcji binarnych. Choć zdaniem większości (62,5% – 264 osoby) wszystko powinno pozostać “po staremu”, to jednak aż 15,3% ankietowanych podziela opinię ESMA o całkowitym zakazie opcji binarnych. Pozostaje tylko pytanie czy są to osoby, które handlując na opcjach binarnych straciły swój kapitał, czy same nie inwestują w OB i jest im to obojętne.

Jeszcze bardziej zróżnicowane odpowiedzi dotyczyły pytania, w którym ankietowani określali w skali od 1 do 10 jak duży wpływ na procentowy poziom zyskowności lub strat inwestorów ma wysokość wykorzystywanej przez nich dźwigni finansowej. Zdaniem 30% badanych ma to bardzo duże znaczenie.

Spośród wszystkich ankietowanych, 68,3% (289 osób) zaznacza, że w chwili obecnej wykorzystuje dźwignię finansową na poziomie 100:1. 16% deklaruje wykorzystywanie dźwigni powyżej 100:1 a 10,1% poniżej tego poziomu. Zaledwie 20% przyznało, że nie korzysta z dźwigni finansowej.

Mimo, że przez częsty brak podstawowej wiedzy na temat instrumentów finansowych początki często wiążą się ze stratami, to aż 63,8% ankietowanych uważa, że początkujący traderzy powinni mieć możliwość korzystania z takiej samej dźwigni finansowej jak osoby z o wiele większym doświadczeniem. Zaledwie 19,6% osób uważa, że początkujący traderzy powinni posiadać ograniczony dostęp do dźwigni finansowej.

Zdaniem 5,5% ankietowanych początkujący inwestorzy powinni korzystać z dźwigni na poziomie 10:1. 12,3% uważa, że odpowiednim poziomem jest 25:1 a 16,3% twierdzi, że 50:1. Zdecydowana więcej osób (31%) uważa natomiast, że początkujący powinni móc korzystać z dźwigni na poziomie 100:1 bądź, że wszyscy powinni korzystać z dźwigni na tym samym poziomie – zadeklarowało 35% ankietowanych.

Jak można było się domyślać, aż 71,2% ankietowanych najczęściej handluje na rynku forex. 15,8% wykorzystuje natomiast indeksy giełdowe.

ESMA rozważa ograniczenie dźwigni finansowej w celu ochrony inwestorów indywidualnych. Tymczasem, dalsze uregulowywnaie rynku CFD/FX może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zdecydowana większość ankietowanych przyznaje bowiem, że w przypadku wprowadzenia przez ESMA ograniczeń lewara rozważy przeniesienie konta do brokera spoza Unii Europejskiej bądź nawet do brokera nieregulowanego.

Niniejszym zaznaczamy, że powyższe wyniki przedstawiają stanowisko traderów i inwestorów indywidualnych po niespełna pięciu dniach trwania ankiety. Jednocześnie zaznaczamy, że cały czas można oddawać swoje głosy.

Wygraliśmy walkę o polski lewar, przyszedł czas na walkę o dźwignię europejską! Nie pozwól, by ESMA ograniczyła wolność Twojego wyboru w handlu. Udostępnij ten artykuł, ankietę i instrukcję składania wniosków w swoich mediach społecznościowch!

Twój głos ma znaczenie, weź udział w ankiecieConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułSteve Wozniak sprzedał swoje BTC
Następny artykułZbigniew Wieczorek – weekendowa analiza par głównych, 28 stycznia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here