Naga MarketsAmber Gold w chińskim wydaniu? Ezubao
Amber Gold w chińskim wydaniu? Ezubao sprzeniewierzyło kilka miliardów dolarów klienckich środków

Chińskie władzy wpadły na ślad oszustów, których działania mogły doprowadzić do utraty kapitału przez ogromną ilość inwestorów. Prawie 900 tysięcy klientów internetowej platformy pożyczkowej Ezubao padło ofiarą piramidy finansowej. „Biznes” działał na terenie 31 lokalnych okręgów administracyjnych i zebrał w nielegalny sposób ponad 7,5 miliarda dolarów.


Przeciętny inwestor stracił roczny przychód

Właściciel Ezubao – Ding Hing – oraz dwudziestu jego współpracowników zostało aresztowanych przez pekińską policję. Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami przeciętna strata pojedynczego inwestora wyniosła ponad 8400 dolarów, co stanowi średni rocznych dochód w Kraju Środka (dane statystyczne za 2014 roku).

Ezubao rozpoczęło działalność w lutym 2014 roku, kiedy Yungcheng International Group wykupiło pakiet większościowy w spółce technologicznej, której nazwa została później zmieniona. Korporację zarejestrowano poza granicami kraju, w celu uniknięcia kontroli czujnych regulatorów. Plan okazał się skuteczny, ale tylko w ograniczonym okresie czasu.

Atrakcyjne stopy zwrotu

W celu zgromadzenia kapitału spółka otwarła 8 centrów biznesowych w Chinach, obiecując inwestorom zwrot w wysokości od 9 do nawet 14 procent. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pekińską policję piramida finansowa była reklamowana jako „sposób na wysokie zarobki”. Zarząd korporacji otrzymane fundusze przeznaczał jednak na zaspokajanie swoich prywatnych potrzeb oraz na pokrycie bardzo wysokich kosztów operacyjnych oraz reklamowych.

Sprawdź partnerów Comparic.pl i nie daj się oszukać!

Zakopane dowody

Pod koniec 2014 roku, chińskie władze rozpoczęły dochodzenie, dzięki któremu udało się odkryć, że środki od inwestorów były pozyskiwane bez odpowiednich regulacji i w sposób całkowicie nielegalny. Spółka-matka – Yungcheng International Group – została oskarżona o niszczenie dowodów w sprawie. Część wyższej kadry kierowniczej dzięki temu wywinęła się organom ścigania. Ponad 1200 dokumentów zawierających dowody obciążające spółkę zakopano w ziemi na obrzeżach prowincji Anhui. Materiały znalazła jednak policja przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego i po 20 godzinach poszukiwań.

Ezubao może mieć bardzo negatywny wpływ na branżę pożyczek społecznościowych w Chinach. Region był do tej pory jednym z najdynamiczniej rozwijających się pod względem kredytowania P2P (peer-to-peer) ze względu na łatwiejszy dostęp do pieniędzy niż w przypadku banków. Dzięki temu najwięksi gracze wschodzącego rynku w 2015 roku notowali nawet dziesięciokrotny wzrost transakcji.

Według wyliczeń Morgan Stanley, w 2015 roku w Chinach działało ponad 1500 platform pożyczkowych. Obracały one kapitałem rzędu 33 mld dolarów.

Obecne działania pokazują, że rząd Chin coraz poważniej podchodzi do regulacji zyskującego sobie popularność rynku – wkrótce możemy być świadkami jego zdecydowanego ograniczenia w celu ochrony inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here