Naga MarketsKażdego dnia przynajmniej raz otrzymuje pytanie odnośnie tego, jak zostać profesjonalnym traderem. W związku z tym chcę poświęcić kilka chwil na omówienie tego tematu tak, by pomóc Ci zrozumieć w jaki sposób, przestrzegając kilku prostych i ważnych zasad, możesz stać się profesjonalnym traderem.

Jak zostać profesjonalnym traderem?

Najpierw zrozumiemy czym jest profesjonalny sposób myślenia, a następnie będziemy mogli to odnieść do tradingu.

Czy możesz wyobrazić sobie Warrena Buffetta albo Jeffa Bezosa siedzącego przy kasie i skanującego Twoje artykuły spożywcze? Albo Usaina Bolta sprzedającego meble w IKEI? A może Warrena Buffeta pracującego w call center i pomagającego rozwiązywać problemy z oprogramowaniem?

Profesjonaliści mają wyjątkowe cechy, a kiedy widzisz odnoszącą sukcesy osobę wchodzącą do pokoju, ludzie odwracają się do niej przyciągani jej pewnością siebie. Kiedy patrzymy na kogokolwiek, na szczycie, oczywiste staje się dlaczego odnosi sukcesy i osiąga lepsze rezultaty, a także nie możemy sobie tego wyobrazić w żaden inny sposób.

Kiedy profesjonalista idzie do pracy, nie wygłupia się, ale robi to, co konieczne oraz to, co musi zrobić, czy mu się to podoba, czy nie.

Czy możesz sobie wyobrazić Michaela Jordana narzekającego na to, że jest zbyt zmęczony, by ćwiczyć? Czy sądzisz, że Mayweather lub McGregor biorą wolne dni, ponieważ nie mogli się powstrzymać przed obejrzeniem całego sezonu House of Cards i spaniem do późna? A może myślisz, że Bill Gates marnotrawi swoje dni pracy sprawdzając kanał na Twitterze, albo godzinami zajmując się trollowaniem w Internecie lub graniem w Candy Crash?

Oczywiście, że nie! Profesjonaliści robią to, co musza robić. Nie zawsze czują do tego zapał i czasami kusi ich porzucenie własnej rutyny, ale tego nie robią. Napędzają się i nie robią sobie wymówek.

Oto kilka kluczowych cech, które opisują umysł profesjonalisty:

  • Profesjonalista zawsze przykłada się do pracy. Zawsze jest pierwszy do działania, a ostatni do wyjścia.

“Gdyby ludzie wiedzieli jak ciężko pracowałem, by osiągnąć mistrzostwo, nie wydawałoby im się to wcale takie cudowne” – Michał Anioł

  • Profesjonaliści nie szukają wymówek i biorą pełną odpowiedzialność za swoje działania.

“Jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Nie możesz obwiniać kogoś za własną dysfunkcję. W życiu chodzi o to, by poruszać się do przodu.” – Oprah Winfrey

  • Profesjonalista jest pewny siebie i nie wpływa na niego opinia innych ludzi.

“Zanim coś osiągniesz, musisz najpierw wymagać tego od siebie.” – Michael Jordan

  • Zawodowcy nie wybierają dróg na skróty, skupiają się na czymś w dłuższym terminie.

“Ci którzy najwięcej wysiłku wkładają w poszukiwanie dróg na skróty, często są najbardziej rozczarowani i najmniej efektywni.” – Seth Godin

  • Niepowodzenia nie zniechęcają profesjonalisty, on zdaję sobie sprawę z tego, że to część podróży.

“Każda przeciwność, każda porażka, każdy ból serca niesie za sobą zalążek równej lub większej korzyści.” – Napoleon Hill

  • Ma obsesję na punkcie szczegółów i szuka każdej okazji, by stać się lepszym.

“Tu nie ma talentu, to ciężka praca. Obsesja. Talent nie istnieje, wszyscy jesteśmy równi jako ludzie. Możesz być kimkolwiek jeśli poświęcisz czas. Dojdziesz do szczytu i to jest właśnie to. Nie jestem utalentowany, ja mam obsesję.” – Conor McGregor

  • Zawsze wiemy co robić, ale rzadko to robimy. Wiemy, że musimy pracować ciężej, powinniśmy akceptować niepowodzenia, nie obwiniać innych oraz okoliczności, a także, iż droga na skróty nie istnieje.

Jeśli nie możesz się z tym w pełni zgodzić, to nie jesteś gotów i nie będziesz potrafił żyć ze sposobem myślenia profesjonalisty, a także wieść życia jakie takowy wiedzie.

Jeśli natomiast nie chcesz dłużej akceptować przeciętności, jeśli masz wielkie marzenia i nie chcesz, by spełzły na niczym, to nie ma innego sposobu jak wykonanie swojej roboty. Zawodowiec nie jęczy i nie czeka na aprobatę – idzie i robi swoje.

Umysł profesjonalnego tradera – 9 prostych kroków

Nie chcę żeby to było jak jakiś motywacyjny bełkot, ale chcę byś (traderze, traderko) wyciągnął coś z tego artykułu.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

Jeśli chcesz się stać profesjonalnym traderem, to musisz się zacząć zachowywać tak jak on. Większość ludzi traktuje trading jak hobby i dlatego nigdy im się nie udaje. Trading to poważna sprawa i tak też powinien być traktowany. Jeśli naprawdę chcesz wesprzeć swoją rodzinę i budować swoje życie w oparciu o trading, twoje działania muszą pasować do twoich słów.

Oto 9 moich najlepszych wskazówek dla tych, którzy chcą się stać profesjonalnymi traderami:

  1. Profesjonalny trader posiada system i nie przeskakuje z jednej strategii na drugą. Przestań szukać św. Graala. Zamiast tego ucz się i opanuj jedną metodę.

2. Profesjonalny trader nie uprawia hazardu i ma rygorystyczne zasady zarządzania pieniędzmi. Jeśli na twoim rachunku panuje huśtawka, głębokie osunięcia kapitału i duże skoki, to znaczy, że nie przestrzegasz zdrowych zasad zarządzania kapitałem. Zawodowiec kontroluje swoje ryzyko.

3. Profesjonalny trader przestrzega swojej rutyny. Musisz wiedzieć, kiedy analizować rynek, jak przygotować się do dnia / tygodnia handlowego, kiedy spędzasz czas przed wykresami oraz jak oceniasz swoje postępy w tradingu. Amator po prostu kręci się w koło bez planu.

4. Zawodowiec z wyprzedzeniem planuje swoje transakcje. Pisze trading plany, a następnie czeka aż cena do niego przybędzie, zamiast gonić za ceną i transakcjami.

5. Profesjonalista zapisuje w dzienniku wszystkie swoje transakcje, a także ocenia swój postęp. Jeśli nie zapisujesz swoich transakcji, w jaki sposób chcesz się uczyć na błędach z przeszłości?

6. Zawodowiec rozumie rolę stratnych transakcji i wie, że są one tak samo normalne jak transakcje zyskowne. Profesjonalista nie zmienia swojego podejścia, ani nie traci pewności siebie po kilku stratach, ale akceptuje je jako część gry.

7. Profesjonalny trader trzyma na wodzy swoje oczekiwania i wie, że trading nie uczyni go milionerem w ciągu kilku lat. Tylko będąc cierpliwym realistą możesz podejmować właściwe decyzje i działać dobrze jako trader.

8. Profesjonalista ma zasady i respektuje je. Podczas gdy amator ślepo i bez przeszkód wskakuje i wyskakuje z transakcji, zawodowiec ma zasady dotyczące wszelkich aspektów tradingu. Stwórz lepiej listę kontrolną i sumiennie przestrzegaj zasad.

9. Profesjonalny trader rozumie, że trading to nie tylko wejścia w pozycje i wie, że musi skupić się na wszystkich obszarach, jeśli chce odnieść sukces. Amator skupia się wyłącznie na wejściach i zaniedbuje wagę innych aspektów handlu.

Możesz profesjonalnie podchodzić do tradingu jeśli naprawdę tego chcesz. Nie mów, że zrobisz to w przyszłym tygodniu lub miesiącu – nie musisz czekać także na pierwszy stycznia, by zacząć żyć życiem, którego naprawdę pragniesz. Dziś jest tak samo dobry dzień jak każdy inny.

Kiedy zaczniesz zachowywać się jak profesjonalista i będziesz przestrzegać tych 9 zasad, twój trading ulegnie zmianie, a zyskowny handel pozostanie tylko kwestią czasu. Obiecuję. Z drugiej strony, jeśli będziesz postępować zgodnie z utartymi wcześniej wzorcami, będziesz uzyskiwał takie same rezultaty, bez szansy na zyskowny trading.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawy artykuł. poprosiłbym jeszcze o jakiś prosty nieskomplikowany system transakcyjny który w dłuższej perspektywie będzie dawał zarabiać na np eur usd gdzie opisane są moment wejścia wyjścia oraz akceptowalne ryzyko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here