Naga Markets

9 na 10 Polaków w sieci słyszało o kryptowalutach, ale poziom ich wiedzy jest bardzo niskiTrudno było nie zetknąć się z kryptowalutami w ostatnim czasie, czy to w prasie, czy na platformach społecznościowych. W ubiegłym roku szereg czynników, m.in. gwałtowne wzrosty ceny Bitcoina, spowodował skok zainteresowania tym rynkiem. Świadczy o tym chociażby liczba wyszukiwań w polskim Google’u – w 2021 roku słowo kluczowe „kryptowaluty” było wyszukiwane średnio 90,5 tys. razy w skali miesiąca, czyli ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 roku1.

Kryptowaluty zna cały świat – Wiedza Polaków pozostaje w tyle

Nic więc dziwnego, że prawie 9 na 10 Polaków korzystających z sieci, przebadanych przez Zondę2, słyszało już o kryptowalutach. Jednak nie jest to równoznaczne z wysokim poziomem wiedzy.
Wśród osób, które miały okazję zetknąć się z tym terminem, w sumie 75 proc. deklaruje, że poziom ich wiedzy jest niski lub bardzo niski – z kolei w tej grupie aż jedna trzecia badanych deklaruje bardzo małe obeznanie z tematem, ograniczające się jedynie do świadomości istnienia cyfrowych aktywów.
Jak działa blockchain; źródło Zonda
Jak działa blockchain; źródło Zonda
Wśród pozostałych respondentów, którzy słyszeli o kryptowalutach, prawie wszyscy (22 proc.) stwierdzili, że ich wiedza jest co najwyżej średnia. Zauważalnie niższy poziom edukacji widać wśród kobiet, jako że 4 na 10 z nich wie tylko o ich istnieniu. Dla porównania, zaledwie 2 na 10 mężczyzn przyznaje się do podobnego braku obeznania z tematem. Wyniki całego badania pokazują, że ogółem bardzo niewiele osób twierdzi, że ma wysoką lub bardzo wysoką wiedzę na temat kryptowalut.
Zonda

Popularność kryptowalut będzie tylko rosnąć

– Dane z badania potwierdzają nasze przypuszczenia, że ogólny poziom wiedzy na temat kryptowalut jest nadal bardzo niski. To dość niepokojące, ponieważ liczby pokazują, że w nadchodzących latach wykorzystanie kryptowalut będzie znacząco rosło. Obecnie 87 krajów na świecie bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, a 9 już to zrobiło.
Co więcej, jest tylko kwestią czasu, aż kryptowaluty staną się regularnie oferowaną metodą płatności w sklepach online, ponieważ 72 proc. sprzedawców na całym świecie planuje wprowadzić je w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak brak odpowiedniej wiedzy, przy natłoku dezinformacji w temacie kryptowalut, przyczynia się do tego, że wiele osób waha się przed skorzystaniem z jednej z największych innowacji naszych czasów – mówi Kamil Sikorski, Chief Growth Officer i Poland Country Head w firmie Zonda.
Jak działa kopanie kryptowalut; Źródło Zonda
Jak działa kopanie kryptowalut; Źródło Zonda
Tylko 1 na 10 polskich internautów kiedykolwiek inwestowało w kryptowaluty – wskazują wyniki badania Zondy. W nadchodzącym roku tylko 6 proc. z nich jest pewnych tego, że zrobi to w przeciągu najbliższych 12 miesięcy, głównie to osoby w wieku 25-34 lat. Nie oznacza to jednak, że Polacy mówią kryptowalutom „nie”. Wręcz przeciwnie, zostawiają sporą przestrzeń na ewentualne zmiany w swojej strategii inwestycyjnej – 2 na 10 badanych twierdzi, że trudno im jednoznacznie określić ich podejście do lokowania kapitału w tych aktywach na przestrzeni następnych 12 miesięcy.
Scenariusze inwestorskie; Źródło Zonda
Scenariusze inwestorskie; Źródło Zonda
– Brak gotowości do inwestowania w kryptowaluty i regularnego korzystania z nich wydaje się być silnie powiązany z brakiem wiedzy na temat sektora i możliwości z nim związanych. Naszą misją w Zondzie jest obniżenie progu wejścia do branży, tak aby każdy mógł uczestniczyć w przyszłości finansów. Edukacja to klucz, aby móc z pełną pewnością siebie korzystać z cyfrowych aktywów, unikając przy tym zagrożeń. To z tego względu właśnie uruchamiamy Akademię Zondy, która ma stać się największym dostępnym w języku polskim źródłem wiedzy o kryptowalutach, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów – podkreśla Kamil Sikorski.

Kursy dostępne w Akademii Zondy

Obecnie w Akademii Zondy dostępne są 3 kursy, zarówno w języku angielskim, jak i polskim: przewodnik po kryptowalutach dla początkujących, podstawy inwestowania w kryptowaluty, a także szkolenie z analizy wykresów dla tych, którzy chcieliby rozwinąć swoje umiejętności inwestycyjne i handlowe. W planach jest regularne dodawanie nowych kursów, a w przygotowaniu są takie moduły jak: zaawansowane szkolenie ze świata kryptowalut, psychologia handlu oraz kwestie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami prawnymi w handlu kryptowalutami.
Wybór treści na platformie jest bardzo szeroki – istniejące i planowane lekcje będą docelowo obejmować wszystkie tematy, z którymi często stykają się inwestorzy: od dogłębnego wyjaśnienia głównych koncepcji związanych z kryptowalutami, poprzez odkrywanie różnych strategii i narzędzi inwestycyjnych oraz handlowych, a kończąc na pokazywaniu, jak uniknąć oszustwa, czy też jak handlować w odpowiedzialny sposób.
Akademia Zondy dostępna jest tutaj: https://zondaglobal.com/pl/akademia
[1] Dane zebrane w BuzzSumo
[2] Badanie CAWI zostało zrealizowane za pośrednictwem panelu Ariadna w dniach 7-10 stycznia 2022 roku. Badaniem objęto ogólnopolską próbę N=1071 osób, z kwotami dobranymi zgodnie z reprezentatywną populacją internautów w wieku 18+ ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania.

Autor poleca również:Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones wykres | jsw giełda | selvita akcje kupno | kurs franka w kantorach | co oznacza blik | pzu akcje | azoty akcje rekomendacje |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here