Naga Markets
Niemiecka giełda jest obecnie niesamowicie mocna. Po prostu tak powinna wyglądać hossa. Wszystko rośnie, płytkie korekty są szansą dla byków do kupna tańszych akcji a kolejne niedźwiedzie zamykają krótkie pozycje i liczą pokaźne straty bo już nie wierzą w szybkie nadejście spadków. W tej chwili brak jest sygnałów odwrócenia trendu, a że należy grać zgodnie z panującym trendem to na tym mógłbym artykuł zakończyć.

Spróbuję jednak znaleźć punkty zwrotne bo korekta kiedyś nadejdzie i lepiej żeby trader miał jakiś jej scenariusz:

  • Po pierwsze na indexach amerykańskich brak jest wyraźnie widocznej struktury 5-falowej (przedstawiłem tą sytuację w niedzielnym wpisie) co może świadczyć o tym, że przed wejściem rynku w bessę czeka nas jeszcze duża korekta i nowy szczyt. Prawie pewne jest, że w trakcie mocnej przeceny na Wall Street indexy niemieckie będą tak samo lub mocniej tracić. Ze względu na mocną korelację tych indexów ze sobą a także chęcią zamknięcia zyskownych pozycji przez wystraszone byki.
  • Po drugie od poniedziałku rusza dodruk pieniądza w strefie euro w ramach programu luzowania, który został zapowiedziany w styczniu przez EBC. Powinno to ciągle napędzać hossę. Jeżeli jednak zdamy sobie sprawę, że DAX od styczniowego dołka do piątkowego szczytu urósł ponad 21% w czasie krótszym niż 2 miesiące to łatwo sobie wyobrazić, że jak byki zaczną realizować zyski z tego ruchu to korekta może być bardzo głęboka i szybka.
  • Po trzecie FED. Szefowa FED Janet Yellen oznajmiła że nie będzie się spieszyć z podwyżką stóp i w ciągu kilku posiedzeń podwyżka nie nastąpi. Warto zerknąć do kalendarza dni z posiedzeniami FED i okazuje się, że inwestorzy mogą mieć nadzieje, że od marca do czerwca podwyżka nie nastąpi. Ale wrzesień, który przez wielu analityków jest podawany jako pewniak już może nastąpić i ostatnie jastrzębie wypowiedzi członków FED zdają się potwierdzać tą tezę. Cały  czas nad rynkiem będzie wisiała ta sprawa i każde wypowiedziane zdanie na ten temat może oznaczać duży ruch na indexie.

W miesiącu marcu niezwykle ważny będzie trzeci tydzień, w którym mamy posiedzenie FED oraz w piątek rozliczenie marcowej serii kontraktów. Rynek bardzo lubi te wydarzenia traktować jako punkty zwrotne. Zobaczymy jak to będzie w tym wypadku.

Reasumując jest wiele argumentów za tym, że rynek w najbliższym czasie dotknie mocniejsza korekta. Po tym przydługim wprowadzeniu zaprezentuję scenariusze jakie zgodnie z teorią fal powinny się wydarzyć na indexie DAX. Sam nie jestem ortodoksyjnym elliottowcem tylko traktuje fale jako jeden z możliwych scenariuszy. Pod wpływem wydarzeń na giełdzie scenariusze będą modyfikowane.

Scenariusz preferowany dla DAX dla interwału dziennego: w okolicach poziomu 11500 zakończy się fala 5 impulsu oraz duża [3]. Po nim zacznie się fala [4], która może przecenić index do poziomu 10300 i kolejna fala [5] wzrostowa, gdyby spełniły się podawane tu poziomy może zaprowadzić index do poziomu 12000. Biorąc pod uwagę czas jaki trwały fale [1] i [2] całość może trwać około 1,5 miesiąca.

2015-03-01_analiza_weekendowa_DAX_daily

Następnie dla interwału miesięcznego po dojściu indexu na szczyt powinna się rozpocząć korekta, która może potrwać przynajmniej tyle co poprzednia czyli 5 miesięcy i zaprowadzić index do dolnego ograniczenia długoterminowej linii trendu wzrostowego a byłby to poziom około 8000pkt.

2015-03-01_analiza_weekendowa_DAX_monthly
Jeszcze szybki rzut oka na pozostałe indexy DAX. Jak poniżej widać hossa w pełnej okazałości, więc nie będę na siłę szukać oznak słabnięcia indexów.
MDAX:

2015-03-01_analiza_weekendowa_MDAX_weekly

TECDAX:

2015-03-01_analiza_weekendowa_TECDAX_weekly

SDAX:

2015-03-01_analiza_weekendowa_SDAX_weekly

 

 

Więcej o DAX na https://www.worldtrader.pltokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here