Naga Marketsmonety kryptowalutowe leżące na klawiaturze Najnowsze badanie przeprowadzone przez CryptoCompare pokazuje, że aż 85% kryptowalut ma pozostawione furtki, które pozwalają deweloperom na dokonywanie zmian w swoich platformach. Oznacza to, że tendencja wśród projektów kryptowalutowych jest skierowana w stronę centralizacji, co zaburza nieco powszechny pogląd o nowej klasie aktywów jako niemożliwej do kontroli.  

Kryptowaluty jednak będą scentralizowane? 

Do stworzenia raportu CryptoCompare przyjrzał się kilkuset projektom kryptowalutowym i blockchainowym. Analitycy zauważyli znaczną przewagę tokenów działających na kontrolowanych serwerach, co świadczy o centralizacji większości projektów. Według badania, nawet 85% deweloperów ma możliwość zmiany protokołu w dowolnym momencie i bez informowania nikogo. 

Jeśli rozbić powyższe dane na mniejsze czynniki, to 55% aktualnie wykorzystywanych kryptowalut jest scentralizowanych, a 30% to aktywa częściowo kontrolowane. 16% walut jest w pełni zdecentralizowanych. Jeśli jednak spojrzymy na te odsetki, to gdzieś musiał wkraść się błąd, ponieważ sumują się do 101%. Prawdopodobnie ktoś przez pomyłkę zaokrąglił któryś wynik w górę. 

Jeśli jednak spojrzymy na tokeny, których głównym celem ma być wykorzystanie jako środka płatności, to sytuacja jest nieco lepsza. Około 41% z nich jest scentralizowanych, 22% jest kontrolowanych w pewnym stopniu, a pozostałe 37% to waluty w pełni zdecentralizowane.  

Przyszłość kryptowalut  

Niektóre instytucje rządowe chcą również bardziej scentralizowanych kryptowalut, ponieważ mogłoby to pomóc rozwiązać wiele problemów związanych z tą technologią. Zdaniem ekspertów z Ludowego Banku Chin, centralizacja pozwoli na naprawę błędów oraz kontrolę ryzyka łańcucha blokowego. Zamiast stawiania na decentralizację kryptowalut, branża powinna skupić się na naprawie ich elastyczności.  

Z badania CryptoCompare wynika również, że większość istniejących kryptowalut powinna być zaklasyfikowana jako papiery wartościowe (securities). Do weryfikacji wykorzystano wskazówki opublikowane przez szwajcarskiego regulatora Financial Market Supervisory Authority (FINMA).  

Według FINMA, Bitcoin Ethereum nie są papierami wartościowymi, ponieważ nie stoi za nimi żadne identyfikowalne przedsiębiorstwo oraz cechują się wysokim poziomem centralizacji. Mimo to aż 55% tokenów może być traktowanych jako papiery wartościowe oraz podpadać pod odpowiednie przepisy z tego zakresu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here