Naga MarketsRok 2018 był wyjątkowym rokiem dla rynku złota. Po obniżce o prawie dwanaście proc. względem styczniowego otwarcia, cena żółtego metalu wzrosła tyle, by zakończyć rok spadkiem o tylko półtora procent.

W tym samym roku dowiedzieliśmy się również o tajnych transakcjach w ramach rezerw złota, utrzymywanych przez wiele krajów na całym świecie. W kwietniu 2018 r. Turcja wystąpiła z wnioskiem o wycofanie 220 ton złota z amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Podobne wnioski złożyły między innymi Węgry, Niemcy i Holandia.

Jednak po solidnym starcie w roku 2019 w tym miesiącu mogą się pojawić kłopoty. Przyjrzyjmy się sezonowym tendencjom na rynku tego gorącego obecnie towaru i kilku możliwym sposobom wykorzystania ich w handlu.

Sezonowość na rynku złota

Czy wiesz, że w ciągu ostatnich pięciu lat , miesiąc styczeń zakończył się pozytywnie w stu procentach przypadków?

Gold Index monthly bar chart

Procent miesięcznych pozytywnych zmian w okresie 2014-2018 SPDR Gold Shares ETF

Powyższy wykres słupkowy pokazuje procentowy udział miesięcy, w których złoto zamknęło się powyżej poziomu otwarcia w latach 2014 – 2018. Dane rynkowe pochodzą z wyceny funduszu ETF SPDR Gold Shares, popularnego wehikułu inwestycyjnego dla funduszy hedgingowych i podobnych. Jest to największy fundusz ETF zakupu fizycznego złota na świecie i może pomóc traderom w znalezieniu przewagi dotyczącej przyszłych kierunków zmian na całym rynku złota.

Być może zwróciłeś uwagę na powyższym wykresie na miesiąc marzec. Był to miesiąc o najgorszym wyniku w ciągu ostatnich pięciu lat, przy zaledwie siedemnastoprocentowej szansie na zamknięcie powyższej otwarcia miesiąca. To przekłada się na osiemdziesiąt trzy procent szans na to, że złoto zakończy notowania w miesiącu poniżej poziomu z początku tego miesiąca.

Oczywiście pięć lat to bardzo krótki okres do wyciągania wniosków. Jeśli jednak zaczniemy dostrzegać pewną prawidłowość w trakcie ostatnich dziesięciu i piętnastu lat, to wiemy, że w marcu jest coś fundamentalnie ważnego. Spójrzmy!

Gold Index monthly bar chart

Procent miesięcznych pozytywnych zmian w okresie 2009 -2018 ETF dla akcji SPDR Gold Shares

Co ciekawe, w ciągu ostatnich dziesięciu lat marzec nadal jest najsłabszym miesiącem w roku. Zbieg okoliczności? Mógłby być. Ale może to również być informacja tworząca przewagę na rynku. Jeśli nawet tak jest, ważne jest, aby pamiętać, że jest to tylko statystyczne odchylenie lub przewaga – to nie jest pewność (nic nigdy na rynku nią nie jest).

Dlatego ważne jest, aby używać tego w połączeniu z innymi technicznymi lub fundamentalnymi narzędziami do budowania szerszego obrazu lub konkretnego przypadku, w oparciu o dowolne prawidłowości jakie daje nam rynek.

Dlaczego złoto wykazuje tendencje sezonowe?

Wiele rynków wykazuje sezonowe odchylenia. Jednak to rynki towarowe i waluty towarowe wykazują się silniejszymi tendencjami sezonowymi niż inne rynki. Wynika to w dużej mierze z powtarzających się wzorców podaży i popytu. Na przykład zimą świat zachodni zużywa więcej ropy, co wpływa na popyt. Latem świat zachodni wykorzystuje więcej klimatyzacji, co wpływa na popyt na gaz ziemny.

W przypadku złota sezonowość pokazuje, że okres od grudnia do lutego jest najkorzystniejszym dla tego metalu. Jest to w dużej mierze związane z pozycjonowaniem banków centralnych i instytucji, które przebudowują swój portfel lub rezerwy na pozostałą część roku. Na powyższych wykresach słupkowych można również zauważyć silne sezonowe pozytywne odchylenie w sierpniu. W tym okresie istnieje wiele świąt religijnych, w ramach których dokonuje się zakupu złota.

Czasami możemy nie znać powodów, dla których rynek wykazuje pewną tendencję sezonową i będzie ona miała jedynie charakter statystyczny.

Jak handlować złotem z Admiral Markets

Przyjrzyjmy się najnowszemu wykresowi popularnego i najczęściej handlowanego kontraktu CFD na cenę złota spot, który śledzi kurs złota w dolarach amerykańskich:

Gold Index monthly chart

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, złoto, wykres miesięczny – zakres danych: od 1 lipca 2010 r. do 4 marca 2019 r., sporządzony 4 marca 2019 r. o godz. 16:30 czasu GMT. – Uwaga: wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Na powyższym wykresie widać, że cena złota zawiera się w zakresie jako konsolidacja lub formacja klina. Linia oporu oparta jest o nowe szczyty, których poziom jest coraz niższy. Linia wsparcia opiera się na nowych minimach, które się podnoszą. Obie linie są oznaczone czarnymi, ukośnymi liniami na wykresie.

Traderzy zazwyczaj będą dokonywać transakcji między tymi poziomami, przestrzegając ograniczeń cen w ramach konsolidacji. Będzie to miało miejsce przynajmniej do momentu, gdy rynek nie wybije się wyraźnie w jednym kierunku.

W tym przypadku rynek złota pozostał w zakresie konsolidacji i odbił się od linii oporu. Co ciekawe, późniejsze spadki zbiegły się z początkiem marca, o którym już wiemy, że jest statystycznie słabym miesiącem.

Trader mógł skrócić pozycję lub sprzedać złoto, w chwili gdy rynek zamknął się poniżej dwudziestookresowej średniej ruchomej, którą pokazano jako niebieską linię na poniższym wykresie:

Gold Index daily chart

Źródło: Admiral Markets MT5 Supreme Edition, złoto, wykres dzienny – zakres danych: od 5 października 2018 do 4 marca 2019 r., sporządzony 4 marca 2019 r. o godzinie 16:40 czasu GMT. – Uwaga: wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych w przyszłości.

Wejście na zamknięcie świeczki, która zsunęły się poniżej średniej kroczącej, spowodowałoby uzyskanie ceny wejścia wynoszącej 1,313 USD. Zlecenie stop loss mogłoby znajdować się na poziomie maksimum świeczki, na której dokonano wejścia, czyli na 1,327 USD.

Handlując najniższą wartością jednostką złota – 0,1 lota, w przypadku, gdy pozycja została otwarta, a następnie uruchomiony zostałby stop loss, trader straciłby 140 $. W tym przypadku stop loss nie został uruchomiony. Jeśli trader utrzymałby pozycję do chwili osiągnięcia poziomu minimum z 14 lutego na 1,302 USD, osiągnąłby przybliżony zysk w wysokości 110 USD osiągnięty już następnego dnia po otwarciu, czyli 1 marca.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here