Naga Marketsnotowania 1 sliderNie od dziś wiadomo, że chcąc wypaść na bardziej wiarygodne w oczach potencjalnych klientów, niektóre giełdy wymiany walut manipulują wielkością dziennego obrotu na swoich platformach. Mimo, że jest to działanie wprowadzające w błąd inwestorów, to w porównaniu do zysków, jakie mogą się z tym wiązać, koszty takiego oszustwa są relatywnie niewielkie.


Rynek kryptowalut profesjonalizuje się

20-letni Alexeya Andryunin jest studentem drugiego roku moskiewskiego uniwersytetu stanowego. Współtworzy on także Gotbit, firmę specjalizującą się w sztucznym zwiększaniu wolumenu obrotów na giełdach. Za odpowiednią opłatą programuje on specjalne boty, które handlują miedzy sobą sprawiając tym samym wrażenie, jakby na giełdzie obracano o wiele większym kapitałem m.in. po to, aby znaleźć się na CoinMarketCap. Jego wspólnik twierdzi, że giełdy są świadome tej manipulacji, ale nie są zainteresowane jej powstrzymaniem.

95% wolumeny BTC to fikcja

Bitwise Asset Management, jedna z kilku firm amerykańskich starających się o zezwolenie regulacyjne na uruchomienie ETF na BTC, szacuje, że aż 95% wolumenu obrotu bitcoinem jest sfałszowane i tylko 10 giełd publikuje wiarygodne, niezawyżone dane o wolumenie na swoich platformach.

Bobby Ong, dyrektor generalny kryptograficznego portalu CoinGecko przyznaje, że firmy takie jak Gotbit istnieją i nie jest zbyt trudne znalezienie ludzi, którzy świadczą podobne usługi. Zaznacz on także, że analizując dokładnie historię handlu oraz księgę zamówień giełdy, można zauważyć pewne wzorce, które wskazują na podejrzane działanie:

– Jeśli transakcje odbywają się poza spreadem lub stale w ramach spreadu, jest to wyraźny przykład takiego działania. Można również przyjrzeć się interwałowi wymiany handlowej i rozmiarom transakcji, aby wykryć typowe powtarzające się wzorce w celu znalezienia działań związanych z transakcjami typu “wash-trading”.

Ile to wszystko kosztuje?

Firma Gotbit powstała w 2018 roku. Miesięczna usługa związana z sztucznym pompowaniem obrotu na małych giełdach to rzekomo koszt ok. 6-8 tys. USD. Nieco droższe jest zwiększenie obrotu konkretnego tokena, tak by znalazł się on na CoinMarketCap. W tym przypadku koszty rosną do 15 tys. USD. Aby to osiągnąć, najpierw projekt musi być jednak notowany na dwóch małych giełdach, z których każda pobiera zazwyczaj opłatę ok 20 tys. USD za wprowadzenie do obrotu.

– Wiele giełd prawdopodobnie angażuje się w praktyki zwiększania wolumenu, które zgłaszają w celu zwiększenia zainteresowania swoimi platformami i przyciągnięcia nowych klientów – przyznaje w swoim najnowszym raporcie firma Alameda Research.

Carylyne Chan, szef marketingu CoinMarketCap, przyznał w rozmowie z CoinDesk, że aby zostać notowanym na stronie, token musi spełniać szereg kryteriów, w tym wykorzystanie technologii blockchain, posiadanie funkcjonującej strony internetowej, bycie notowanym na dwóch giełdach, które z kolei są notowane na CoinMarketCap oraz zapewnienie bezpośredniej komunikacji z przedstawicielem projektu.

Zapytany, czy możliwe jest oszukanie systemu przez fałszowanie realnego obrotu przyznał, że stanowisko CoinMarketCap polega na wyliczeniu jak największej liczby aktywów kryptograficznych, obejmujących wszechświat aktywów kryptograficznych w czasie. Nie zajmujemy się cenzurowaniem informacji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 18 lipca 2019
Następny artykułKGHM z szansą na wzrosty, przegląd rynku akcji Comparic24.TV
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here