Naga MarketsW każdej chwili dnia tysiące rynków czekają na Ciebie; setki tysięcy wykresów poruszają się 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu, a każdy tick oznacza, że mógłbyś zarabiać pieniądze.

Radzenie sobie z przegapionymi transakcjami może być prawdziwym wyzwaniem dla traderów, którzy na codzień mają do czynienia z pieniędzmi jakie ostatecznie nie trafiły na ich rachunek. Widząc jak wiele można było zarobić, trader często staje przed wielkim wyzwaniem jeśli chodzi o sposób myślenia, co następnie prowadzi do dużych błędów.

Te artykuły również Cię zainteresują
8 tekstów, którymi posługują się FOMO traderzy

[przypis tłumacza] Najpierw rozwińmy znaczenie skrótu FOMO. Otóż FOMO (ang. Fear of Missing Out) oznacza lęk przed pominięciem. Jak podaje Wikisłownik jest to syndrom pojawiający się u użytkowników mediów społecznościowych, lękających się, że przegapią coś istotnego i ominie ich to bezpowrotnie. Nieco więcej na temat FOMO znajdziesz w tym artykule.

Jeśli odnajdujesz się pośród niżej wymienionych punktów, FOMO trading odgrywa ważną rolę w Twojej codziennej rutynie tradingowej:

  1. “Wiedziałem!” — trader, który zauważył setup, lecz go nie wykorzystał
  2. “Nie tym razem.” — trader, który wchodzi zbyt wcześnie po przegapionej transakcji
  3. “Mogłem dziś zarobić tak dużo pieniędzy.” — trader rozmyślający nad zyskami z perspektywy czasu
  4. “Zbyt długo czekałem na tę transakcję.” — nadmiernie niespokojny trader polujący na transakcję z palcem na spuście
  5. “Wciąż jest sporo miejsca na ruch.” — trader, który zbyt późno wskakuje w transakcje, gdyż był za bardzo przestraszony, by wejść za pierwszym razem
  6. “Mam przeczucie…” — trader usprawiedliwiający wejście w transakcje, która nie spełnia wszystkich kryteriów
  7. “Ten jeden raz.” — trader w spekulacyjnej transakcji liczący na szczęście
  8. “Wejdę tylko niewielką pozycją.” — trader uzasadniający łamanie własnych reguł

Co prowadzi do FOMO tradingu?

Trading jest aktywnością bez wyraźnego początku lub końca kiedy tylko uruchomisz platformę, znajdujesz się pośrodku gry, która się nie kończy – nigdy. W aktywnościach bez wyraźnego początku czy końca, zawsze możesz podejmować decyzje i w każdym czasie możesz wchodzić w – potencjalnie – zyskowny zakład, który może dać Ci pieniądze.

Piłka nożna, ruletka czy blackjack mają zdefiniowany początek i koniec; wiesz kiedy zaczyna się gra, a kiedy jest skończona nie możesz już nic zmienić. Musisz zaakceptować wynik. Nie ma tu otwartego pola do interpretacji; Ty (lub Twoja drużyna) przegraliście lub wygraliście.

W tradingu, “gra” nigdy tak na dobrą sprawę się nie zaczyna, ale też nie kończy. Wynik nie jest tak naprawdę ostateczny do czasu, aż zamkniesz transakcję; nawet wtedy możesz po prostu wrócić z powrotem na rynek. Z każdym tickiem na wykresie wiąże się potencjalny zysk, a Ciebie dzieli jedynie kliknięcie myszą od potencjalnego wejścia w transakcję, która mogłaby przynieść Ci dużo pieniędzy. Przegapienie transakcji wydaje się być jak zabranie pieniędzy ze stołu.

Ok, przejdźmy teraz do trzech możliwych scenariuszy.

1 — Wchodzisz wcześniej, ponieważ nie chcesz przegapić transakcji

Jak często Ci się to przydarzało? Stworzyłeś plan dla transakcji i czekałeś aż wszystkie kryteria będą spełnione. Chwilę przed tym zanim Twój setup był kompletny i cena osiągnęła poziom wejścia, ruch znacznie przyspieszył i wyglądało na to, że się na niego nie załapiesz?

Nie możesz pozwolić uciec tej transakcji, prawda? Dlatego też wchodzisz wcześniej, łamiąc przy tym swoje własne reguły. Wejście zbyt wcześnie oznacza, że zaniedbywany jest całkowicie aspekt ryzyka, ponieważ Twój stop loss będzie znacznie bardziej oddalony od wejścia. Co więcej, być może dodasz jeszcze do swojej (tracącej) pozycji kiedy osiągnie ona twój oryginalny poziom wejścia i jeszcze bardziej zwiększysz ryzyko? Te dwa punkty pokazują dlaczego wcześniejsze wejścia całkowicie niweczy zarządzanie ryzykiem oraz dobór wielkości pozycji. [link do mojego wpisu]

A co stało się potem? Skończyłeś na stratnej transakcji, bo przecież  Twoje kryteria wejścia nigdy nie zostały potwierdzone i wchodziłeś w pozycję, której przede wszystkim nie powinieneś zawierać.

2 — Czekasz aż cena pokaże idealny setup i wówczas przegapiasz pozycję

Przegapienie transakcji, która ruszyła bez Ciebie, ponieważ sygnał wejścia pojawił się przedwcześnie i nie  spełniał tak naprawdę wszystkich kryteriów wejścia może być bardzo bolesne. Traderzy, których umysł doświadczył “przegapionej transakcji” mają skłonność do gonienia ceny lub przy następnej transakcji wchodzenia wcześniej – jest to oczywiście bardzo zły pomysł.

Traderzy, którzy przegapili transakcję interpretują to zdarzenie w zupełnie błędny sposób. W końcu setup ten nie opierał się na TWOICH zasadach, a przecież masz te zasady nie bez powodu. Oczywiście, czasami uda Ci się zarobić pieniądze łamiąc swoje zasady, ale w długim terminie, to właśnie reguły jakie ustaliłem pozwolą ochronić Ciebie i Twój kapitał.

Zawsze przypominaj sobie: scenariusz mógłby być dopuszczalny kierując się zasadami kogoś innego, ale on nie jest dla Ciebie! Okazje zarobku będą pojawiać się PRZEZ CAŁY CZAS i nie musisz partycypować w każdej z nich. Twoje zasady pozwalają wyłącznie na zaangażowanie się tylko w niektóre z milionów okazji jakie mają miejsce każdego dnia.

“Przegapione transakcje nic nie kosztują”

3 — Czekasz do uzyskania idealnego setupu

Oczywiście, jest to scenariusz idealny i tak powinno być. Znajdowanie dobrych transakcji nie musi być z pozoru niemożliwe, ale staję się normą i są na to sposoby.

Trader przede wszystkim musi korzystać z dwóch narzędzi: trading planu i listy kontrolnej (checklisty). W trading planie nakreślasz potencjalny scenariusz, tak więc kiedy sesja już wystartuje musisz tylko czekać aż spełnione będą wszystkie kryteria. Checklista sprawia, że wszystko jest zrozumiałe i wizualizuje przebieg Twojej transakcji. Łamanie własnych reguł staje się o wiele trudniejsze jeśli Twój trading plan oraz checklista mówią Ci, byś trzymał się z boku i musisz przekonać siebie o tym dlaczego naruszenie ustalonych zasad jest słuszne.

“Zawsze sprawdzam moją checklistę. Jest to odręcznie sporządzony i zalaminowany arkusz przyklejony taśmą w prawym rogu mojego biurka w związku z czym nie mogę go pominąć” — Marty Schwartz

8 powiedzeń FOMO traderów | grafika z tradeciety.com

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here