Naga MarketsCzęsto zmieniasz swoje podejście do handlu, ponieważ nie wiesz, co działa, a co nie? Nadal szukasz sposobu na efektywną analizę wykresów? Nie masz pewności, jak korzystać z właściwych narzędzi?

Jak zrozumieć rynek?

Większość traderów nie stosuje profesjonalnego podejścia i po prostu skacze po interwałach oraz stale zmienia narzędzia, nie wiedząc dokładnie, czego szukać i jak wyszukiwać transakcje. Tacy traderzy szukają sygnałów i oczekują spójnych wyników bez konsekwentnego podejścia.

W tym artykule chcę pomóc Ci zrozumieć wykresy cenowe w jasny i uporządkowany sposób. W tym celu dzielę się 8 sposobami pozwalającymi na zrozumienie dowolnego wykresu. 

Nie musisz używać ich wszystkich naraz, ale wybierz jeden, dwa lub trzy i spróbuj je ze sobą połączyć. Nie przeskakuj z jednego na drugi, zamiast tego zobacz, co ma dla ciebie sens i tego się trzymaj.

1 – Perspektywa z wyższego interwału

Jeśli zazwyczaj handlujesz w oparciu o wykresy H4 lub H1, rozpocznij analizę od wykresu dziennego lub tygodniowego, by uzyskać lepszą perspektywę. To, co wygląda na silny trend, na wykresie 1-godzinnym, może być zwykłą konsolidacją na wykresie 4-godzinnym. Co więcej, traderzy, którzy nie patrzą na wyższe ramy czasowe, często ryzykują przegapienie ważnych obszarów wsparcia / oporu, które następnie powodują problemy dla ich pozycji z niższych ram czasowych.

Ponadto, znaczący wpływ może mieć sposób w jaki nasze wykresy cenowe są powiększane i skalowane, w zależności od naszych ekranów. Oddalenie wykresu i spojrzenie ‘z lotu ptaka’ może często dostarczyć zupełnie inny obraz.

Formacja głowy z ramionami po lewej strona na interwale 1-godzinnym utworzyła się na poziomie oporu w punkcie (4) oznaczonym na wykresie dziennym po prawej stronie. Biorąc pod uwagę wyższą perspektywę czasową, często można także znaleźć czynniki konfluencji dla naszej transakcji.

2 – Szczyty i dołki

Świadomość na temat szczytów i dołków ma kluczowe znaczenie z wielu powodów.

Po pierwsze, obserwuje je niemal każdy trader, niezależnie od tego czy jest technikiem, czy handluje na podstawie fundamentów. Nawet media finansowe często odnoszą się do ważnych szczytów i dołków.

Po drugie, traderzy wykorzystują szczyty i dołki, by określić czas wejścia w pozycję, szczególnie jeśli chodzi o handel na wybicia oraz strategie podążania za trendem. Zlecenia stop loss oraz take profit również są zwykle rozmieszczane z uwzględnieniem poprzednich dołków i szczytów.

Co więcej, wszystkie formacje techniczne można opisać, wykorzystując tylko szczyty i dołki, a co za tym idzie, będąc traderem, który potrafi zinterpretować w jaki sposób kształtują się one na wykresach, możesz uniknąć szablonowego myślenia.. 

3 – Poziomy wsparcia i oporu

Wielu traderów błądzi rysując zbyt wiele poziomów wsparcia i oporu na każdym możliwym poziomie cenowym. Zamiast tego, po prostu skup się na najważniejszych punktach zwrotnych, zawsze utrzymuj swoje wykresy w prostocie i wykorzystuj tylko najnowszą historię cenową.

Skoncentruj się na najważniejszych i najbardziej oczywistych poziomach zbliżonych do aktualnej ceny i nie reaguj obsesyjnie na każdą niewielką reakcję. Paraliż przy analizie jest problemem, z którym boryka się wielu traderów, rysują oni bowiem zbyt wiele linii.

4 – Kanały i linie trendu

Kanały i linie trendu są podobne do koncepcji wsparcia i oporu, a także są elementami składowymi wielu formacji technicznych, takich jak trójkąty lub kliny – widać to poniżej.

Linie trendów mogą być wykorzystane do analizy siły trendu, gdy patrzymy na to, jak mocno wznosi się lub opada dana linia. Kiedy cena odbija się od linii trendu lub nie jest w stanie się od niej oddalić, to również może wiele mówić na temat siły trendu.

Wybicie linii trendu może często zwiastować jego nowy kierunek, kiedy cena nie kontynuuje ruchu zgodnego z poprzednią tendencją.

5 – Średnie kroczące

Średnie kroczące to wspaniałe narzędzie, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Najpierw należy ustalić, po której stronie średniej ruchomej znajduje się cena. Kiedy cena jest powyżej średniej, może to oznaczać bardziej byczy sentyment, i odwrotnie. W wielu strategiach średnie ruchome wykorzystywane są jako filtr kierunkowy.

Po drugie, przeanalizuj jak daleko od średniej kroczącej znajduje się cena. Im cena dalej zawędrowała od średniej, tym zazwyczaj silniejszy jest trend.

Wybicie średniej ruchomej lub jej przecięcie to ważne sygnały momentum, które mogą zwiastować zmianę kierunku trendu i są używane przez wielu traderów.

Średnie ruchome mogą również działać jako wsparcie i opór. Niektóre rynki reagują bardziej na odmienne średnie ruchome, a świadomość tego stanu rzeczy może znacznie pomóc w analizie.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

6 – Zmienność

Zrozumienie zmienności jest ważne, aby wyciągnąć sens z aktualnych nastrojów i zaadaptować swoje podejście do zmieniających się warunków rynkowych. Istnieją trzy sposoby interpretacji zmienności:

1) Informacja o cenie: Czy widzisz dużo dużych świec ze względnie długimi knotami, czy może świece i knoty są stosunkowo małe? Im dłuższe świece i knoty, tym większa zmienność.

2) Wskaźnik ATR: Wskaźnik ATR analizuje informacje o cenie. Wysokie wskazania ATR oznaczają, że ​​poprzedni zakres cenowy był stosunkowo wysoki (duże świece i duże knoty). Niski ATR oznacza, że ​​cena nie zmieniła się w czasie świecy.

3) Wstęgi Bollingera. Rozszerzenie wstęg Bollingera ukazuje wzrastającą zmienność, podczas gdy wąsko rozłożone wstęgi sygnalizują niższą zmienność. Istotna jest również relacja ceny do zewnętrznych wstęg – jeśli notowania są w stanie pozostawać poza zewnętrznymi wstęgami, może to oznaczać silny trend.

Traderzy zazwyczaj używają zmienności do zarządzania swoimi transakcjami i zleceniami. Kiedy zmienność jest wysoka, zwykle stosuje się szerszy stop loss oraz take profit, ponieważ rynek bardziej swinguje. Kiedy rynek jest spokojny, a zmienność niska, traderzy będą używać węższego stopa i celu dla transakcji, ponieważ cena nie rusza się aż tak bardzo.

7 – Momentum i siła trendu

Zrozumienie siły ruchu cenowego i trendu jest bardzo ważne, aby oszacować, czy istnieje prawdopodobieństwo kontynuacji trendu. Można dzięki temu oszacować również, czy poziomy wsparcia i oporu zostaną przełamane albo, czy wkrótce może nastąpić odwrócenie jeśli momentum słabnie. Musimy zrozumieć momentum, by podjąć decyzję o pozostaniu w transakcji, wyjściu z niej lub o dodaniu do pozycji. 

Poniżej znajdują się trzy narzędzia pomocne w interpretacji momentum:

1) Wskaźnik RSI – porównuje siłę byków i niedźwiedzi. Wysokie wskazania RSI świadczą o tym, że wcześniejsza akcja cenowa była (bardzo) bycza, a niskie mówią nam o tym, że ​​niedźwiedzie kontrolują rynek.

2) Wskaźnik ADX. ADX jest prawdopodobnie jednym z najczęściej stosowanych wskaźników siły trendu. ADX poniżej 25 sygnalizuje rynek przebywający w konsolidacji. ADX między 25, a 50 wskazuje na rynek w trendzie, a odczyt ADX powyżej 50 sygnalizuje bardzo silny trend.

3) Oscylator Stochastyczny. Chociaż ludzie wierzą, że Stochastic jest wskaźnikiem sprawdzającym się w konsolidacji, to jednak dostarcza również informacji o momentum. Jeśli Stochastic pozostaje na poziomie powyżej 80 lub poniżej 20 przez długi czas, może to oznaczać silne momentum i silny trend. Wbrew powszechnemu przekonaniu, oscylator nie wskazuje wykupienia ani wyprzedania rynku, ale jest wskaźnikiem trendu.

8 – Dywergencje i punkty zwrotne

Koncepcja kryjąca się za dywergencjami jest bardzo potężna, ponieważ dostarcza sporo informacji, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Dywergencja może sygnalizować, że cena traci na sile, mimo że notowania tworzą wyższe szczyty i wyższe dołki. Kiedy ruchy notowań stają się słabsze, a cena ma problemy z kontynuacją kierunku trendu, dywergencja ujawni wskazówki i zasygnalizuje potencjalną pauzę lub koniec trendu.

Zrzut ekranu poniżej pokazuje, że chociaż cena kontynuowała trend spadkowy, wskaźnik RSI wykrył już, że siła tego ruchu wygasa. Gdy RSI znajduje się na poziomie 38 przy ostatnim dołku, w porównaniu do poziomu 18 przy wcześniejszym dołku, dywergencja sygnalizuje zmianę trendu.

Teraz, to od ciebie zależy wykorzystanie powyższej wiedzy do podejmowania świadomych decyzji tradingowych. Jak już wspomniałem na początku, spróbuj połączyć dwie lub trzy koncepcje i zbuduj wokół nich reguły, aby nadać sens wykresom, momentom wejścia w transakcję i zwiększyć swoją przewagę.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here