Naga MarketsDziś zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem na rynkach jest wieczorne spotkanie FOMC – o godzinie 20:00 i ogłoszenie decyzji w sprawie dalszej polityki prowadzenia stóp procentowych. Dzisiejsza podwyżka stóp z poziomu 2.00% do 2.25% jest niemal pewna, jednak to zapowiedzi odnośnie kolejnej znajdują się w centrum uwagi inwestorów oraz banków inwestycyjnych. 


Dziś mija drugi dzień rozpoczętego wczoraj spotkania FOMC i to właśnie dziś ogłoszona zostanie decyzja w sprawie dalszej polityki prowadzenia stóp procentowych. To, że stopy zostaną podwyższone o 0.25% jest niemal pewne, jednak inwestorzy oraz banki inwestycyjne szukać będą w dzisiejszym przemówieniu więcej istotnych informacji co do dalszego kreowania polityki stóp. Szacuje się, że w grudniu może nastąpić kolejna podwyżka – i właśnie takiego potwierdzenia będzie się oczekiwać po dzisiejszym spotkaniu oraz ewentualnych wskazówek co do trzech kolejnych podwyżek w przyszłym roku.

Danske Bank z oczekiwaniami na dzisiejsze spotkanie

Analitycy Danske Bank twierdzą, że Fed podniesie zakres docelowy stóp z 2,00 do 2,25% jak zdecydowana większość rynku i oczekują, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wyśle więcej sygnałów co do ewentualności dalszych podwyżek. Analitycy są również zdania, że grudniowa podwyżka to kwestia formalna.

Zobacz również: Prognozy przed FOMC: podwyżka już w cenie, uwaga rynku kieruje się na grudzień

W odniesieniu do prognoz Fed, najprawdopodobniej odbędzie się jeszcze jedna podwyżka w grudniu (i prawdopodobnie więcej członków FOMC będzie ją wspierać) i trzy kolejne podwyżki w przyszłym roku (w przyszłym roku decyzje zostaną podzielone na dwie lub trzy dodatkowe podwyżki i tym razem czterech członków FOMC będzie musiało przychylić się takiej decyzji)” – czytamy w raporcie banku. Analitycy banku dodają również:”Fed będzie również nadal sygnalizował, że zamierza podnieść dalszą stopę powyżej dotychczasowej stawki długoterminowej. Długoterminowa stopa procentowa może zostać zatem skorygowana do poziomu 3,00%. Wydaje się, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia dwóch kolejnych podwyżek w tym roku (w przyszłym tygodniu i w grudniu)”.

Bank szacuje również, że wysoki optymizm wobec rynku, niska stopa bezrobocia, wzrost płac oraz inflacja bazowa zbliżająca się do celu 2% przyczyni się do dalszych podwyżek. Analitycy określają również przedział 2,75% – 3,00% stóp jako “przedział neutralny” do którego Fed w najbliższych posiedzeniach będzie dążył prawdopodobnie do marca 2019 roku.

TD Securities: Fed może nadal pozostać gołębi

Dla analityków TD Securities sytuacja dalszych, zdecydowanych podwyżek stóp procentowych przed Rezerwę Federalną nie jest już taka oczywista. Bank inwestycyjny z Kanady uważa, że rynek jest aktualnie dobrze wyceniony i choć obecna podwyżka jest już w cenach, to z kolejnymi nie będzie już tak łatwo: powołując się na zaktualizowane prognozy, deklaracje polityczne Powella oraz konferencję prasową, która pobudzi nieco reakcje rynkowe.

TD Securities: “Oczekuje się, że Fed pozostanie “akomodacyjny” w oświadczeniu, czyli dostosuje się do istniejącego układu i panujących warunków makroekonomicznych, ale również, że szukać będzie długookresowego balansu związanego ze stopami procentowymi, dlatego granica 2,75% powinna zostać utrzymana, choć z początku może wydać się bardziej gołębim przekazem – niż jak to oczekuje rynek – jastrzębim. Jeśli chodzi o dane, oczekuje się, że sprzedaż nowych mieszkań na rynku wzrośnie o 0,5% m/m do tempa 630 tys. w sierpniu“.

Może Cię zainteresować: Jak inwestować pod przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC i podwyżkę stóp?

Nomura: oczekujemy 3,0%

Długoterminowe oczekiwania w stosunku do rezerwy Federalnej wobec Nomury nie pozostają złudzeń. Bank oczekuje

“W tym momencie byłoby ogromnym zaskoczeniem, gdyby FOMC nie podniosła stóp procentowych na nadchodzącym wrześniowym posiedzeniu. Gospodarka pozostaje silna, wspierana przez znaczące bodźce fiskalne. Ostatnie protokoły FOMC i komentarze uczestników wskazują na kolejny krok w kierunku zniesienia polityki akomodacyjnej. Jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące stóp procentowych w podsumowaniu prognoz gospodarczych, nie oczekujemy żadnych zmian w prognozach dotyczących stóp procentowych FOMC na wrześniowym spotkaniu w latach 2018-20. FOMC będzie prawdopodobnie nadal prognozować łącznie cztery podwyżki w 2018 r., jeszcze jedną po oczekiwanej podwyżce na wrześniowym spotkaniu, trzy podwyżki w 2019 r. i jedną podwyżkę w 2020 r”

Analitycy banku podkreślają również, że wrześniowe podsumowanie prognoz gospodarczych (SEP) zostanie przedłużone o rok, do 2021 roku. Oczekują również, że mediana prognoz Komitetu na 2021 r. pozostanie na poziomie 3,375%, czyli bez zmian w stosunku do mediany prognozy na 2020 r banku.

Chociaż nie spodziewamy się, aby wielu uczestników zrewidowało swoją długoterminową prognozę dotyczącą stóp procentowych, to z przyczyn technicznych spodziewamy się, że mediana prognoz długoterminowych wzrośnie do 3,0%. Obecna mediana prognozy na poziomie 2,875% dla długoterminowego kursu polityki jest średnią prognoz dwóch uczestników z powodu parzystej liczby zgłoszeń. Potwierdzenie Richarda Claridy z końca sierpnia jako wiceprzewodniczącego – dodaje dodatkową, długoterminową prognozę, w której prawdopodobnie podniesie medianę o 12,5 pb do 3,0%. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że jest to mało prawdopodobne, aby zasygnalizować zmianę w myśleniu Komitetu wokół kursu długoterminowego“.

Indeks dolara przed FED

Indeks dolara utrzymuje się powyżej standardowej dziennej średniej, 200-okresowej. Aktualnie wykres znajduje się na poziomie istotnym z perspektywy wykresu D1 – na poziomie wsparcia 93.550. Dzisiejsze dane dotyczące polityki stóp procentowych powinny być już dawno w cenach, dlatego jeśli tylko Rezerwa Federalna nie zaskoczy podczas dzisiejszego posiedzenia, wówczas stanowi to potencjał wzrostowy dla amerykańskiego dolara. Wsparcie może być zatem wykorzystane do próby akumulowania pozycji długich. Najbliższym istotnym poziomem dla wykresu zdaje się być poziom początku luki cenowej w przedziale 94.500 / 94.700, następnie kolejnym istotnym poziomem oporowym jest dopiero poziom 95.150.

Indeks Dolara – D1

Korzystne dla dolara jest zdecydowanie to, że rynek zdyskontował już dane i jeśli wszystko się potwierdzi, powinna nastąpić zwyżka. Jeśli jednak tak się nie stanie, choć prawdopodobieństwo na tai scenariusz jest mniejsze niż 15%, wówczas kolejnym istotnym poziomem dla indeksu dolara jest poziom wsparcia 93,500 wynikający z wspierania wykresu w okresie czerwca i lipa bieżącego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here