Naga MarketsUrząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) poinformował, że w poniedziałek, 21 października 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisanych zostało aż 8 nowych podmiotów, wśród których znajdują się 2 giełdy kryptowalut.


KNF składa zawiadomienia do Prokuratury

Z informacji przekazanych przez KNF wynika, iż na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisane zostały podmioty:

• Profit Doradcy Finansowi sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi;
• Ciuba & Partnerzy Kancelaria Finansowa sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie;
• Home & Business Financial Distribution Dariusz Cyganek z siedzibą w Warszawie;
• Invest Private Consulting Damian Pietrzak z siedzibą w Łodzi;
• Militanis Capital sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu;
• Prade Inwestycje Kapitałowe sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Warszawie.

W przypadku powyższych Urząd KNF złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia KNF).

Kolejne giełdy kryptowalut na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Na liście ostrzeżeń znalazły się równie:

  • Digital Market sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku;
  • Dgtmarket Ltd z siedzibą w Londynie.

W tym przypadku KNF skierował zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Urząd podejrzewa, że przedsiębiorstwa te mogły popełnić przestępstwo z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego).

Przypomnijmy, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, zgodnie z którym w opinii KNF prowadzenie giełdy kryptowalut wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Groźnie brzmiący wpis KNF dotyczy nieuprawnionego świadczenia usług płatniczych.

Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie
świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego,
podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu
tym karom łącznie.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych znajduje się pod linkiem >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJaroszek: Śladami Warrena Buffetta to książka od polskich inwestorów dla polskich inwestorów
Następny artykułPre-Market: Poniedziałkowe osłabienie dolara – DAX testuje okolice oporu. Co dalej?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here