Naga Marketsccf forex comparicIchimoku – Kinko Hyo Efekt 30 lat badań

Ta japońska technika opracowana została przez Goichi Hosodę w późnych latach trzydziestych XX wieku i szlifowana przez około 30 lat aż do późnych lat 60-tych. Warto jednak dodać, że Hosoda opracowywał Ichimoku na rynkach akcji i towarów. Warto więc podejść do techniki z należytym dystansem, kiedy zechcemy stosować ją do dzisiejszych wykresów, szczególnie jak chodzi o waluty, które rządzą się nieco innymi prawami niż akcje. Obecnie spotkamy się z twierdzeniami, że Ichimoku działa na każdym instrumencie i każdym interwale, swoją mechaniką wskazując obiektywne miejsca dla transakcji z podwyższonym prawdopodobieństwem.

Podstawą Ichimoku są trzy teorie

Hosoda stworzył trzy filary Ichimoku – teorię czasu, teorię fal oraz teorię ceny.

  1. Teoria czasu, zwana też teorią liczb, to ustalenie istotnych parametrów. Trzy główne to: 9, 18 oraz 26 – w tamtym czasie tydzień roboczy w Japonii miał 6 dni, co daje nam odpowiednio półtora tygodnia, trzy tygodnie oraz pełny miesiąc roboczy. Pozostałe liczby: 33, 42, 65, 76, 129, 172. Ponieważ jednak parametry te opracowane zostały dla inncyh rynków, w innych czasach oraz przy 6 dniowym tygodniu pracy, obecnie część traderów posługujących się Ichimoku zaleca modyfikację ustawień tak, by były bardziej zbieżne z 5-dniowym rytmem giełd.
  2. Teoria fal opisywała trzy rodzaje fal: I, V, N złożonych z określonej ilości nóg (kolejno 1, 2 i 3). Uważa się, że Hosoda znał teorię fal Elliotta, to jednak nie wyznaczał sztywnych precyzyjnych ram dla fal Ichimoku. Opierały się one o założenie impulsu, korekty i kontynuacji i były stosunkowo proste.
  3. Teoria ceny starała się odpowiedzieć na pytanie, gdzie znajdzie się target dla kolejnego ruchu w ramach fal. Gdzie jest zasięg korekty fali I, czy jak daleko dotrze kontynuacja fali V. W ten sposób wszystkie trzy teorie tworzą jedną, spójną technikę.

Rzut oka na wykres Ichimoku

Ichimoku Kinko Hyo tłumaczy się z japońskiego jako ‘rzut oka na równowagę na wykresie’. Technika opiera się o wskazywanie i wykorzystywanie trendów i korekt, a także ewentualnych odwróceń. Dzięki kolorystyce i wyrazistości Ichimoku trader ma już na pierwszy rzut oka ocenić, czy wykres znajduje się w stanie nierównowagi oraz czy oferuje jakąś okazję inwestycyjną.

Ichimoku trend boczny

Średnie z różnych okresów

Choć przy pierwszym kontakcie Ichimoku może wyglądać na skomplikowane i wyrafinowane narzędzie, w rzeczywistości bazuje ono na odpowiednio skonfigurowanych średnich. I tak Tenkan sen (najszybsza średnia) wskazuje połowę między najwyższym szczytem i najniższym dołkiem z 9 okresów. Kijun Sen (wolniejsza średnia) odpowiada połowie rozpiętości z 26 okresów. Chmura natomiast utworzona jest ze średniej z Kijun Sen oraz Tenkan Sen (Senkou Span A), a także z połowy rozpiętości ostatnich 52 okresów.

Zauważ, że parametry odnoszą się do dni, a więc pierwotnie Ichimoku miało działać na wykresach dziennych.

Szczegóły znajdziesz w naszym opisie strategii Ichimoku.

UWAGA! Chmura Kumo przesunięta jest 26 okresów wprzód tworząc złudzenie prognozy dla prawej strony wykresu. Koniecznie pamiętać trzeba, że wciąż jest jedynie wyliczeniem opartym na cenach z historii.

Dynamiczne wsparcia i opory Ichimoku

wsparcie opor Ichimoku resistance supportZastosowanie “połowy” danego okresu sprawia, że linie Ichimoku stają się dynamicznymi, ruchomymi poziomami wsparcia i oporu dopasowując się zarazem do zmienności oraz kierunku ruchu ceny. Zapewne znacie zasadę 50% świecy oraz 50% knota, jako dobrego poziomu wsparcia/oporu? Okazuje się, że działa ona także (lepiej lub gorzej) w przypadku zakresów ceny ustalonych wg teorii czasu. Ponieważ podążają one za ceną i trzymają się stosunkowo blisko, są one przez większość czasu (nie licząc gwałtownych wyładowań fundamentalnych) aktualne.

Dynamiczne strefy interpretacji

Tradując Ichimoku prawdopodobnie rzuci nam się w oczy istnienie kilku obszarów dla ceny:

  1. Chmura – Wskazuje możliwy kierunek trendu lub brak trendu (kiedy chmura się przeplata, idzie w bok, albo gdy cena znajduje się w chmurze). Zgodnie z tradycyjnym podejściem, kiedy cena jest w chmurze, nie tradujemy. Można natomiast szukać okazji przy wybiciu z chmury (kontynuacja bądź odwrócenie trendu)
  2. Między chmurą a średnimi Tenkan i Kijun Sen. Założenie jest takie, że cena znajduje się wtedy w korekcie i albo przyspieszy przebijając Kijun Sen kontynuując trend albo wejdzie w chmurę.
  3. Cena poniżej Kijun i Tenkan-sen w trendzie spadkowym oraz powyżej tych linii w trendzie wzrostowym, to zdrowa sytuacja mówiąca o sile trendu i potencjale do rozwinięcia impulsu.
  4. Między Kijun i Tenkan-sen. Cały czas czekamy na test wolniejszej średniej, która będzie dobrym wsparciem/oporem broniącym trendu i przebicie szybszej średniej w celu kontynuacji trendu.

ichimoku cena a chmura

Ichimoku a inne techniki

Warto przy Ichimoku rozważyć korzystanie z innych technik. Idealnie wydają się pasować fale Elliotta, które mają zastosowanie w trendach (choć częściej na rynku akcyjnym). Ponadto warto stosować Price Action lub klasyczną AT dla szukania punktów zwrotnych, rozpoznawania korekt, reakcji na poziomy wsparcia oporu, itp. Formacje świecowe, haromoniczne bądź analizy technicznej będą całkiem dobrym uzupełnieniem dla trendów i dynamicznych poziomów dostarczanych przez Ichimoku. Ta z kolei jest świetnym kontekstem dla wszelkich pinbarów, engulfów, itp.

Zawodowcy korzystają z Ichimoku

Ichimoku jest szczególnie popularne w Japonii, ale też metoda ta cieszy się sporym uznaniem wśród analityków i traderów w instytucjach finansowych (szczególnie w Japonii), takich jak banki (m.in. Nomura, Morgan Stanley), czy fundusze hedgingowe – jako jedna z metod (patrz punkt wyżej). Prawdopodobnie powodem jest fakt, że Ichimoku pozwala analizować zachowanie ceny w trendach jednoczesnie porządkując wykresy w dynamiczny sposób.

Dowiedz się więcej o analizie technicznej z cyklu webinarów z Łukaszem NowackimConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here