Naga Marketschiny dlugZdaniem Goldman Sachsa, w 2016 roku z Chin wypłynie kapitał o wartości około 700 mld USD. Bank uważa, że nie ma powodów do zmartwień, gdyż nawet jeśli tak szybki odpływ kapitału będzie trwał przez dłuższy czas, nie am ryzyka załamania się chińskiej waluty.


Goldman Sachs opublikował w poniedziałek obszerną notę na temat sytuacji gospodarczej Chin. Wynika z niego, że mimo postępującego wzrostu tempa odpływu kapitału z Chin od 2013 roku, nie ma ryzyka wyczerpania się rezerw finansowych kraju. Kwestia ta dotychczas była jednym z największych zmartwień inwestorów. My również już o tym pisaliśmy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przypomnijmy, w lutym Ludowy Bank Chin ogłosił największy miesięczny spadek rezerw walutowych w historii kraju, rezerwy są obecnie o wiele niżej od historycznego szczytu z 2014 roku, gdy osiągnęły poziom ponad 4 biliony USD. Dla wielu drastyczny spadek rezerw jest znakiem nadchodzącego kryzysu, jednak Goldman Sachs nie jest tym faktem zbytnio zaniepokojony.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Graj na chińskich podmiotach dzięki ofercie brokera TMS[/pullquote]

Goldman Sachs używa kilku miar do określania wielkości rezerw danego kraju, nie opierających się na prostej wartości kwotowej. W ten sposób można dokonać dokładnej predykcji zasobów banków centralnych. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Pokrycie importu. Definiowana jako liczba miesięcy, przez którą wartość importu może być niezbędna przy obecnym bilansie handlu zagranicznego. Dla Chin rezerwy pokrywają wartość importu przez najbliższe 22 miesiące.
  • Stosunek rezerw do długu krótkoterminowego. Według zasady Greenspana-Guidottiego, rezerwy walutowe powinny pokrywać 100% długu krótkoterminowego kraju. W przypadku Chin wartość ta wynosi ponad 300%.
  • Miary kompozytowe. MFW postanowiło połączyć kilka różnych wskaźników aby pokryć cały wachlarz ryzyka. W indeksie zawiera się między innymi dług krótkoterminowy, wielkość importu, reżim kursu walutowego, wiarygodność portfela. Rezerwy powinny wynosić około 100-150% tej miary, wtedy są uważane za bezpieczne. Chińskie rezerwy mieszczą się w tym zakresie.
rezerwy
Chińskie rezerwy walutowe na przestrzeni ostatnich pięciu latConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here