Naga MarketsCovid zmienił zachowanie inwestorów detalicznych? Sytuacja wymusiła zmianę strategiiWywodzący się z Nowego Jorku broker TradeZero America zaprezentował w tym tygodniu wyniki badań, z których wynika, że inwestorzy indywidualni znacznie zmienili swoje podejście do handlu na rynkach w czasach COVID-19. Trwająca pandemia nie tylko zmieniała zachowanie samych rynków, ale również podejście traderów: głównie w zakresie budowy portfela, wykorzystania zmienności oraz wykorzystania krótkiej sprzedaży

  • Zachowanie inwestorów detalicznych w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie się zmieniło, podaje TradeZero
  • 67% badanych dostrzega okazje głównie w rynkowej zmienności, a prawie 70% zwiększyło swoją ekspozycję na akcji
  • Co trzeci ankietowany handluje obecnie o wiele częściej, a co piąty mocniej zaangażował się w krótkie pozycje
  • W przypadku spadków tylko co 10-ty inwestorów zamykałby pozycję w celu cięcia strat, a główny strach wywołuje nie możliwość utraty pieniędzy, a brak możliwości ich zarobienia (brak okazji rynkowych)

Covid-19 i zachowanie rynku wymusiły zmiany zachowań inwestorów

TradeZero America opublikował niedawno nowe badanie, które pokazuje ogromne zmiany w inwestowaniu detalicznym. Zgodnie z raportoem “Making Money in Mercurial Markets“, prawie 70% inwestorów stwierdziło, że zmieniło swoją strategię w bezpośrednim wyniku pandemii Covid-19, zaś 19% z nich stwierdziło, że zmieniło ją “znacząco”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z oklei większość, ponieważ aż 67% inwestorów stwierdziło, że dzięki zmienności rynkowej widzi dużo kolejnych możliwości inwestycyjnych – 54% z nich określiło zmienność jako “głównie potencjał, mniejsze ryzyko”.

Według badań, przeprowadzonych przez brokera. aż 68% inwestorów zwiększyło swoje udziały w akcjach w czasie pandemii, z czego prawie jeden na dziesięciu (8%) kupił akcje po raz pierwszy. 77% inwestorów handluje takim samym wolumenem akcji jak przed pandemią przy czym jedna trzecia (34%) handluje akcjami częściej.

Z kolei patrząc w stronę inwestorów uważających, że rynek jest obecnie przewartościowany widać, że mniej więcej co piąty inwestor zwiększył skalę krótkiej sprzedaży – 14% z nich zwiększyło krótką sprzedaż w trakcie trwania pandemii Covid, a 6% z nich dokonało krótkiej sprzedaży akcji po raz pierwszy.

Odnosząc się na końcu do sytuacji w USA – bycze nastawienie do prezydentury Joe Bidena wykazuje około dwie trzecie (64%) inwestorów. Grupa ta uważa, że administracja Bidena będzie miała pozytywny wpływ na amerykański rynek akcji, a 26% twierdzi, że wpływ ten będzie bardzo pozytywny, co może nadal podbijać statystyki i zmniejszać awersję do ryzyka.

Bez cięcia strat, strach nie przed utratą pieniędzy, a brakiem możliwości ich zarobienia

W przypadku pogorszenia koniunktury rynkowej, około połowa (48%) “przeczekałaby burzę” do czasu ustabilizowania się rynków, a czterech na dziesięciu (43%) powiedziało, że “kupiłoby akcje na wyprzedaży”, kupując więcej, gdy ceny są niskie.  Zaledwie 9% inwestorów “wycofałoby się”, sprzedając akcje w celu ograniczenia strat.

47% inwestorów bardziej obawia się “braku możliwości zarobienia pieniędzy” na giełdzie, podczas gdy 54% boi się utraty pieniędzy. 61% młodszych inwestorów bardziej obawia się utraty pieniędzy, w porównaniu do 40% osób powyżej 40 roku życia.

Jeśli chodzi o zagrożenia dla amerykańskich rynków finansowych, inwestorzy najbardziej obawiają się gospodarczych skutków Covid-19 (64%), a w dalszej kolejności bezrobocia (36%) i deficytu budżetowego USA (36%).  Tylko około jedna czwarta inwestorów (24%) martwi się zawyżonymi wycenami akcji. Inne czynniki ryzyka, które niepokoją inwestorów to inflacja (27%), możliwość wprowadzenia nowych regulacji (27%) i stopy procentowe (24%).

W przypadku internetowych rachunków maklerskich, 66% inwestorów stwierdziło, że łatwa w obsłudze platforma internetowa i desktopowa jest istotną cechą przy wyborze dostawcy, a następnie dane rynkowe w czasie rzeczywistym (61%) i transakcje bez prowizji (60%). 39% wskazało telefoniczną obsługę klienta jako najbardziej istotną cechę, 38% chce bezpłatnej mobilnej aplikacji handlowej, a 35% szuka zaawansowanych funkcji, takich jak wykresy i narzędzia do analizy akcji.

Sondaż przeprowadzono w formie online w styczniu wśród 1000 inwestorów indywidualnych, których aktywa przekraczały kwotę co najmniej 30 tys. dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdprojekt akcje | eur/usd | btc | kursy kryptowalut wykresy | comparic |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here